, wtorek 27 luty 2024
Cieszyn: ZBM zawiesza planowane inwestycje
Według początkowych pomysłów Galeria Garncarska miała stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie z Sądem Rejonowym w Cieszynie. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyn: ZBM zawiesza planowane inwestycje

MB
Burmistrz Cieszyna niedawno poinformował o wstrzymaniu budowy Galerii Garncarskiej. Jednak jak okazuje się, na tym nie koniec. Zatrzymano także realizację inwestycji związanej z budową lokali mieszkalnych przy ulicy Mickiewicza.

Na początku stycznia podczas pierwszego spotkania z mieszkańcami burmistrz Ryszard Macura poinformował o swojej decyzji związanej ze wstrzymaniem budowy Galerii Garncarskiej. Jak wyraził się burmistrz, "taka decyzja była najsłuszniejsza”. - Zgromadzenie Wspólników Zakładu Budynków Miejskich w Cieszynie Sp. z o. o. podjęło uchwałę w sprawie rezygnacji z realizacji inwestycji pod nazwą "Galeria Garncarska - budowa budynku użytkowego”. O dalszym sposobie zagospodarowania tej działki zadecyduje burmistrz miasta, pełniący rolę Zgromadzenia Wspólników Spółki - informuje prezes ZBM, Elżbieta Domagała, podkreślając, że taka decyzja została podjęta w związku z protestami cieszyńskich kupców.

Z informacji przekazanej przez prezes spółki ZBM wynika, że burmistrz zadecydował także o zawieszeniu drugiej inwestycji prowadzonej przez ZBM - budowy małego osiedla przy ulicy Mickiewicza w Cieszynie, tzw. Nowych Ogrodów. - Zgromadzenie Wspólników Zakładu Budynków Miejskich w Cieszynie Sp. z o. o. podjęło również decyzję o zawieszeniu realizacji inwestycji pod nazwą "Mickiewicza - budowa budynku z lokalami mieszkalnymi” - informuje Elżbieta Domagała.

Według początkowych koncepcji ZBM miał rozpocząć budowę budynków mieszkalnych przy ul. Mickiewicza na początku 2015 roku. Planowano, że naprzeciwko Domu Spokojnej Starości staną dwa bloki, a w każdym z nich będzie 16 mieszkań. Według zamysłu ZBM miały to być małe (dwu- lub trzypokojowe) mieszkania w przystępnych cenach (od 3400 zł do 3800 zł za metr kwadratowy). Dążono do skorzystania z rządowego programu dopłat "Mieszkanie dla młodych”.

Komentarze: (27)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Może już czas, żeby ten artykuł zszedł do archiwum. Ciekawe dlaczego tak długo utrzymywany jest w kategorii "Warto przeczytać" ?

A czy w tych przepychankach urzędasów ktoś pomyślał o nas młodych? Ja pracuję w Cieszynie i zamiast wynajmować wolałbym kupić mieszkanie od miejskiej spółki, bo przynajmniej mam jakąś gwarancję że miasto się nie wycofa jak prywatna firma. No, ale pewnie trzeba będzie kupić mieszkanie poza Cieszynem. A nadmiar pieniędzy na pewno się przyda - zawsze można wymyślić zakup jakiegoś brakującego wyposażenia dla UM albo np. wymianę samochodu!

na serio ? Masz problem z kupnem mieszkania w Cieszynie ? Mieszkań do wyboru do koloru...

Gmina ma tworzyć warunki dla przedsiębiorstw, przedsiębiorców, inwestycji, prywatnych a nie psuć rynek. Takimi posunięciami tylko odstraszamy inwestorów, a sama galeria gancarska mogla przypuszczam zahamować budowę galerii stela... to czyste działanie na szkodę lokalnego rynku, powinno spowodować spadek czyjegoś tyłka ze stołka, ale oczywiście odbiją się na obecnych klientach ZBM, aż żal pomyśleć ile kosztowały projekty, kosztorysy tych chybionych pomysłów.. pieniądze w błoto...

Zahamować budowę Galerii Stela? Naprawdę? Trzeba ją jeszcze bardziej hamować? :)

przy tym wątłym lokalnym rynku, uzależnionym od kursu korony ilość graczy jest istotna. podejrzewam że gdy kupowano teren po pks to nie bylo mowy ani o gancarskiej ani o parku handlowym w boguszowicach...

ZBM ,jest spółką w 100% miejską. Co prawda spółką prawa handlowego jednak w połowie przekształceń prywatyzacyjnych. Bo następny etap uwalniający tą spółkę na wolny rynek jest jej sprzedaż i to jest ostateczna forma prywatyzacyjnej drogi. Skoro właścicielem jest gmina, to mimo ,że ZBM jest spółką prawa handlowego ,nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec podatnika miejskiego i licznego grona najemców lokali komercyjnych należących do miasta -czytaj gminy. Nie może być tak by ZBM ze środków pochodzących z czynszów handlowców budował za nie kolejne lokale handlowe ,które następnie rugują podatników ,handlowców z rynku poprzez budowanie im z ich własnych środków konkurencji. Pieniądze zebrane z danej kamienicy znajdującej się w zasobach miejskich z czynszów za lokale mieszkalne i znajdujące się w nich lokale handlowe powinny wracać do tych budynków na niezbędne należyte utrzymanie i przyszłe remonty tychże lokali mieszkalnych i lokali komercyjnych w nich się znajdujących. ZBM ,nie może prowadzić gospodarki rabunkowej tzn. eksploatować budynki do granic katastrofy budowlanej ,wyciągać z nich kasę i przeznaczać na budowę "galerii garncarska lub wiszących ogrodow" a potem jak się już sypią wystawiać do publicznej sprzedaży nieznanemu nabywcy .Ten następnie stawia żądania wobec miasta przejęcia lokatorów i poszukania dla nich lokali zastępczych w imię domniemanego remontu ,który i tak nie następuje lub jedynie ogranicza się do remontu lokalu handlowego bo nikt z lokatorami nie ma się zamiaru użerać . I tak stoi w Cieszynie szereg pustych kamienic a użytkowane są w nich co najwyżej lokale handlowe. Popieram decyzję Pana burmistrza niech ZBM zacznie remontować obiekty miejskie z których wyciąga kasę dla zachowania majątku miejskiego lub niech zwróci miastu obiekty komercyjne i mieszkalne a ograniczy się jedynie do zarządzania majątkiem miejskim ,który powierzony mu może być drogą przetargu na równi z innymi firmami działającymi w podobnym zakresie.

Zadaniem ZBM było przejęcie majątku miejskiego w postaci masy mieszkaniowej i pomieszczeń handlowych, czy utrzymanie tejże substancji. Nie liczył bym na to aby rada miasta wyraziła zgodę na takie przekazanie w swojej uchwale. Jestem przekonany o nadinterpretacji zakresu majątku wchodzącego w skład powoływanych spółek w latach 2006-2010.

Podjęto uchwałę w sprawie rezygnacji czyli zaniechania budowy Galerii Garcarska. .....burmistrz zdecydował t a k ż e o zawieszeniu drugiej inwestycji. Zawieszenie to przesunięcie realizacji w czasie i ew. wznowienie jak się pojawią b. sprzyjające warunki ? Celowe mieszanie czytelnikom w głowach, nieprecyzyjnie napisany artykuł czy deal pani prezes z burmistrzem ? Na co jeszcze czekamy, na jesienne wybory.

Nie liczył bym na deal tylko na samodzielność prezeski w komentowaniu decyzji. Redaktor natomiast obrał sobie za zadanie kreowanie opinii publicznej wrogiej dla decyzji nowego burmistrza.

Ja bym w te dwie powstałe dziury wstawił kościół. BURMISTRZ daj się rozwijać Cieszynowi a nie słuchaj pseudo handlowców, którzy nie znają się na swoim fachu a próbują blokować konkurencję dla siebie. A to z tymi mieszkaniami to już ganc przesada BURMISTRZU. Jeszcze jedna tak głupia decyzja i zacznę wątpić w Ciebie BURMISTRZU.

Coś znowu wypił Mieciu?

Artykuł ten świadczy min. o całkowitej niezależności Pani prezes Domagała wobec burmistrza miasta. Przedstawia stanowisko zatroskanej o byt zarządzanej spółki, jednak można zauważyć opozycję do właściciela w zakresie podjętych decyzji. Czyżby wynajęty człowiek do pracy na powierzonym stanowisku chciał pokazać wyższość nad swoim dobroczyńcom i inicjował dyskusję nad sprawami na które nie powinien mieć wpływu?

Inwestycje komercyjne powinny być realizowane przez prywatnych inwestorów, a nie przez spółki miejskie. Jeżeli ZBM kiedyś by zbankrutowal, podatnicy będą to wszystko utrzymywać. Podobnie jak z ZGK. Podobnie z mieszkaniami. Cena 3400 - 3800 za mieszkanie to jest zawyżona cena rynkowa, a nie cena przystępna. Wiec ZBM-owcy nie róbcie z ludzi wariatów, a my mieszkańcy nie dajmy się zwariować. nikt

Jakie są zadania ZBM, czy utrzymanie w należytym stanie substancji mieszkaniowej miasta, czy kreowanie się na dewelopera lub inwestora obiektów handlowych. Pani Domagała najwyraźniej z namaszczenia burmistrza, obecnie specjalisty od oświaty, kreuje się na biznes wu-men majątku miejskiego. Nie bez znaczenia jest również zasiadanie w radzie nadzorczej ZBM, nie spełnionego vice burmistrza obeznanego w całej sprawie. Należy uznać za skandaliczne przekazanie majątku miejskiego sp. z o.o., w postaci pomieszczeń mieszkalnych i handlowych. Miasto z umowy zawartej z ZBM nie osiąga żadnych korzyści poza iluzorycznym spokojem w zakresie nieruchomości. Środki finansowe uzyskane za wynajem w/w pomieszczeń nie są częścią składową budżetu miasta a są wykorzystywane do zachcianek pseudo biznesmenów uwłaszczających się na majątku miejskim.

stoimy w miejscu
zero inwestycji, zero rozwoju - wybraliście "super" burmistrza

popatrz jak wygląda rynek nieruchomości w Cieszynie a potem komentuj. Popatrz jaki obecnie jest popyt i podaż na rynku nieruchomości - jeszcze ta cena - tanie mieszkania 3400zł/m2 ? Pewnie jeszcze w stanie deweloperskim. Bardzo dobrze że te dwie pseudo-inwestycje zostały wstrzymane. Nie takie jest zadanie ZBM.

No a niby jak wygląda ten rynek nieruchomości twoim zdaniem "znawco" ? I jakie widzisz zadania na teraz i na przyszłość dla ZBM-u? Szkoda, że każdą inicjatywę w naszym mieście nazywa się pseudo inwestycjami. I tak od lat, nic się nie zmienia, nie ma żadnych perspektyw dla tego miasta.

Zadanie:
1. wejdz na strone pierwszej z brzegu agencji nieruchomości - wejdż na nią ponownie za miesiąc - znajdz różnice.
2. Dla dowolnego mieszkania do 50m2 dokonaj obliczeń - podziej cenę mieszkania przez powierzchnie
3. wyciągnij wnioski

Co do zadań ZBM wypowiedział sie UCzeń

Dokładnie. Można spokojnie kupić przyzwoite mieszkanie w cenie poniżej 3000 za metr, wczoraj przeliczałam.

Oczywiście że można kupić mieszkanie na tym poziomie cen. Drobna różnica jest taka, że są to mieszkania w blokach 30 letnich lub starszych, a wartości tych nie można porównywać z wartością lokalu mieszkalnego w nowym budownictwie. Może w Cieszynie są osoby, które chciałyby kupić mieszkanie w nowym, wolnostojącym budynku za cenę 3.800 zł/mkw? Nie każdy kieruje się tylko jak najniższą ceną. Równie dobrze można by tak pisać o samochodach, sprawdźcie ile kosztuje np. 15 letnie auto a ile nowe? I co każdy ma kupić 15 letnie bo jest dużo tańsze? Jakoś na drogach tego nie widać.
Wyjedźcie ludzie czasem poza ten Cieszyn, to może zaczniecie inaczej patrzeć na pewne sprawy. W mieście brakuje inwestycji mieszkaniowych jak i komercyjnych. Nie mamy nic do zaoferowania aby przyciągnąć tutaj ludzi a coraz częściej aby ich tu wogóle zatrzymać.

cóż za głupota. Jak można porównywać nieruchomość do samochodu.
Wiek tutaj nie jest prioorytetem dla ceny ale standard i lokalizacja. 3400-3800 za stan deweloperski to nie są tanie mieszkania. I jeszcze jedno - napisałeś "Może w Cieszynie są osoby...." może - kluczowe słowo. ZBM to nie deweloper i jak to "utrzędasy" zabrali sie za inwestycje od d..y strony.

Nie trudno przyznać Ci racji, ale rzecz nie w tym co piszesz lesz w uchwale powołującej ZBM sp. z o.o. do istnienia. Nie została ona powołana do działań deweloperskich tylko do utrzymania masy lokalowej, która jest własnością miasta. Istnieją w Cieszynie spółdzielnie mieszkaniowe i prywatni deweloperzy, których zadaniem jest między innymi zaspokojenie takich potrzeb o których piszesz. Budowa nowych mieszkań nie mieści się w kompetencjach urzędu miasta ani jego jednostek pomocniczych. Jeżeli widzisz prywatnie taki interes nic nie stoi na przeszkodzie abyś takie inwestycje prowadził na własna rękę a nie domagał się realizacji twoich zapotrzebowań na nowe lokale przez miasto. Jak rozumiem nie piszesz o lokalach socjalnych lub komunalnych tylko o nowym budownictwie które za niską cenę lokalu komunalnego zaspokoi Twoje oczekiwanie nowości.

Podzielam stanowisko "ucznia".

Zadziwiająca zgodność, jednomyślność! Mach = Uczeń?

Po trzech kadencjach można się zdziwić, że w Cieszynie nie jest tak różowo jak do tej pory uważano w Urzędzie.

ręce opadają, lepiej siedzieć i nic nie robić

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama