, wtorek 21 maja 2024
Cieszyn: Radni chcą wprowadzić budżet zadaniowy
W praktyce zmiana wiązałaby się z uszczegółowieniem dokumentów przedstawiających plany wydatków z budżetu miasta. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Cieszyn: Radni chcą wprowadzić budżet zadaniowy

MB
Nowy Klub Radnych - Cieszyński Ruch Społeczny przedstawia burmistrzowi inicjatywę uchwałodawczą dotyczącą wprowadzenia budżetu zadaniowego. Dane dotyczące budżetu miasta mają być bardziej uszczegółowione i przejrzyste, by mieszkańcy i radni otrzymywali czytelną i konkretną informację, na co i dlaczego są wydawane pieniądze w mieście.

- Wprowadzenie budżetu zadaniowego uzasadnia przede wszystkim osiągnięcie w ten sposób większej skuteczności realizacji zadań publicznych, zwiększenie efektywności wydatkowania środków publicznych, jak również uzyskania większej przejrzystości tych finansów - uzasadniają ten pomysł radni z CRS. - Za szczególnie ważne należy uznać dostarczenie mieszkańcom Cieszyna czytelnej informacji, na co są przeznaczane środki budżetowe, co obecnie wymaga wiedzy ekonomicznej i księgowej - dodają.

W praktyce zmiana wiązałaby się z uszczegółowieniem dokumentów przedstawiających plany wydatków z budżetu miasta. Budżet zadaniowy byłby sporządzany w układzie funkcji, zadań i podzadań, wraz ze wskazaniem na poziomie zadań i podzadań celów, które planuje się osiągnąć w wyniku realizacji zadania lub podzadania oraz mierników określających stopień realizacji celów.

- Z racji skomplikowania takiego wdrożenia, jak również konieczności objęcia nią wszystkich jednostek miejskich, proponujemy wprowadzenie budżetu zadaniowego w Cieszynie od roku budżetowego 2017 - zauważa przewodniczący Klubu CRS, Bartosz Tyrna.

To jednak nie jedyne zmiany, o jakie wnoszą radni. Na chwilę obecną radni proponują, by udostępniane im dane dotyczące projektów wydatków z budżetu miasta były bardziej uszczegóławiane. - Chodzi o przejście z poziomu działów i rozdziałów klasyfikacji budżetowej na układ bardziej szczegółowy umożliwiający faktyczną analizę dostarczanych danych - wskazują radni. Proszą również o rozwiązania, które poprawią efektywność pracy nad przekazywanymi im dokumentami, np. wydłużenie czasu pracy nad danymi do 14 dni przed sesją i przesyłanie dokumentów w formacie arkusza kalkulacyjnego, co umożliwia dokonanie samodzielnych obliczeń.

Uchwały związane z wprowadzeniem zmian w budżecie miasta są jednymi z najczęściej pojawiających się uchwał w porządkach sesji Rady Miejskiej. - Proponowane przez nas zmiany przyczynią się do budowania oszczędności w zakresie wydatków cieszyńskiego samorządu, co jest szczególnie ważne w obecnej trudnej sytuacji budżetowej - uzasadniają radni z CRS.

Komentarze: (63)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Spoglądając na sprawę całościowo, to pomysł budżetów zadaniowych urodził się w bogatym kraju tj. USA a stamtąd nowinki przybyły do Europy tj. Francji ,Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Eksperymenty z budżetem zadaniowym prowadzi Warszawa, Kraków oraz inne miasta z większym lub mniejszym powodzeniem w zależności od siły budżetu ale głownie od ilości środków przeznaczonych na realizację zadań. Cieszyn jest w takim położeni ,że na zadania inwestycyjne przeznacza niewielką kwotę i kontrola nad ich wydawaniem zgodnie z projektem zadania nie jest aż tak trudna do ogarnięcia (wyjątek stanowią psycholodzy i filozofowie w radzie miejskiej) by szybko sprawdzić celowość i racjonalność wydawanych środków publicznych. Cała zabawa z budżetem zadaniowym i budżetem klasycznym w przypadku takich słabych budżetów jak ma zadłużone miasto Cieszyn sprowadza się do obierania ze skorupki jajka czy lepiej czynić to z bardziej owalnej strony czy tej bardziej ostro zakończonej -syndrom Guliwera i sporu liliputów o wydumane racje. Pan radny Bartosz Tyrna nie ma żadnych doświadczeń z budżetem zadaniowym podobnie jak pozostali radni czy pan burmistrz i jego przekonania o oszczędności środków budżetowych są niczym nie poparte. Ale nowinki za wszelką cenę są na rękę wszystkim wdrażającym nowe pomysły na bo są pewne środki unijne na szkolenia ,trzeba mnożyć dokumenty ,trzeba na nie niepalne segregatory a te usługi ma w małym palcu inicjator budżetu zadaniowego jednocześnie producent niepalnych segregatorów na wirtualne dokumenty. Wszystko sprowadza się do mieszania w herbacie łyżeczką a cukier o dziwo minie budżet gminy i popłynie zupełnie w innym kierunku.

Piszesz tak dużo i tak często, że mam wrażenie że jesteś rencistą lub emerytem. Weź proszę pod uwagę następującą myśl : "im ktoś więcej myśli, tym mniej mówi i pisze" (Monteskiusz).

Zaobserwowałem ,że aby podjąć polemikę z anonimami trzeba udawać głupiego na tym forum .Myśl Monteskiusza ,jeżeli już anonimie przytaczasz brzmi w tym wypadku '"Im mniej ludzie myślą tym więcej mówią". Wtrącanie słowa "pisze" jest Twoją modyfikacją jego aforyzmu przez to jest kłamstwem ,które ma krótkie nogi i dowodzi głupoty. A jak mawial ten sam Monteskiusz "najtrudniej błyszczeć inteligencją wśród głupców.".A moje pisanie niestety bierze się stąd ,że radni CRS przykro to stwierdzać nie myślą dlatego trzeba się dużo napisać by zrozumieli gdyż jak ten sam Monteskiusz w innym aforyzmie mówi ,że "człowiek wyrzeka się swych błędów najpóźniej jak może".

Wcale nie musisz udawać głupiego...

Przecież błyszczeć inteligencją wśród głupoty anonimów nikt nie zamierza. Anonimy swoją głupotę skrywają anonimowością i dlatego ich poczucie pewności w głupocie wydaje się nie zachwiane.

Ktoś musi pisać abyś miał o czym myśleć, Z samego myślenia nic nie wynika Anonimowy myślicielu.

Czytam, ponownie tekst podpisany przez MB pt. "Radni chcą wprowadzić budżet zadaniowy" i jakoś nie mogę się doczytać gdzie to radni z klubu CRS przedstawili burmistrzowi inicjatywę uchwałodawczą dotyczącą wprowadzenia budżetu zadaniowego. Dziennikarz relacjonujący całą sprawę nie informuje nas czytelników ,czy to klub CRS spotkał się z burmistrzem i skarbnikiem tylko w tej sprawie czy też pomysł ten przedstawili radni CRS-u na sesji rady miejskiej? Jeśli dotyczyło to sesji RM to kiedy się odbyła i jakie w tej sprawie zajęła stanowisko RM i sam zainteresowany od którego ta inicjatywa uchwałodawcza powinna była wyjść ,czyli stanowisko pana burmistrza.
Ostatni post podpisany "bartyr" Bartosz Tyrna sugeruje ,że pan radny jest nieformalnym rzecznikiem prasowym skarbnika miasta i pana burmistrza skoro wypowiada się w ich imieniu cytuję " ...sprawa budżetu zadaniowego została oczywiście ze strony klubu CRS omówiona z panią skarbnik i panem burmistrzem zyskując ich pozytywna opinię". Może właściwiej by było aby w tej sprawie opinią swoją dzielił się na publicznym forum jakim jest ten portal osobiście pan burmistrz i pani skarbnik w jakim zakresie ta opinia była pozytywna. jak sam pan burmistrz publicznie oświadczył ,to zrezygnował z rzecznika prasowego i swoje stanowisko będzie prezentował osobiście. Czy i w tym zakresie nie przekracza pan "bartyr" swoich kompetencji.?

Powyższy artykuł dotyczy wyłącznie zaprezentowania inicjatywy uchwałodawczej radnych z CRS. Inicjatywa uchwałodawcza została zamieszczona w tym tygodniu na BIP Urzędu Miasta Cieszyna. Na chwilę obecną nie ma jeszcze oficjalnej odpowiedzi i stanowiska burmistrza w sprawie ww. inicjatywy uchwałodawczej. M. Bryl

Szanowna Pani/e MB domyślam się autorze artykułu GC. Inicjatywa uchwałodawcza klubu radnych w zakresie ich kompetencji zgodnie z procedurą powinna trafić do Biura Rady Miejskiej ,którym kieruje przewodniczący Rady Miejskiej a nie do burmistrza . Przewodniczący RM decyduje o wprowadzeniu jej do porządku obrad gdy jest odpowiednia ilość podpisów radnych pod projektem uchwały jednocześnie badając czy klub radnych może zgłosić inicjatywę uchwałodawcza w zakresie sporządzania projektu budżetu gminy. Ponieważ liczba podpisów jest wystarczająca przewodniczący RM bada czy zgodnie z obowiązującymi kompetencjami taką inicjatywę w zakresie konstruowania budżetu mogą zgłosić radni klubu. Odpowiedź jest jednoznaczna -inicjatywa uchwałodawcza w zakresie sporządzania budżetu nie jest przypisana radnym ,klubowi radnych ,Radzie Miejskiej. jest wyłączną kompetencją organu wykonawczego tj. w tym wypadku burmistrzowi.
Pismo publikowane w BIPie jest adresowane do burmistrza ,a powinno być adresowane do przewodniczącego RM ewentualnie do wiadomości burmistrza i pozostałych radnych lub ich klubów bo to radni nie burmistrz procedują nad uchwałami. Dziwne ,że pismo dotyczące inicjatywy uchwałodawczej datowane jest 22 stycznia a już 26 stycznia szeroko w tym temacie wypowiada się organ CRS-u tj. gazeta codzienna. Gdyby w sprawie każdego projektu uchwały robiono takie "halo" to pewnie GC niczym innym by się nie zajmowała. Czy nie lepiej w tej sprawie prezentować stanowisko RM niż jakiegoś klubu ,któremu usilnie GC chce się przysłużyć -nie będę wskazywał na powiązania. Myślę ,że Pan burmistrz Macura połapie się w tym o co tak naprawdę chodzi grupie mieniącej się klubem CRS co oczywiście ma przełożenie na GC i "delta partners"

Dodam ,że fotografia poprzedzająca artykuł przedstawia salę sesyjną i radnych i wprowadza w błąd czytelnika sugerując ,że inicjatywa uchwałodawcza ,o której pisze MB była przedmiotem obrad RM.

można prosić o linka do strony na której "Inicjatywa uchwałodawcza została zamieszczona w tym tygodniu na BIP Urzędu Miasta Cieszyna"

http://bip.um.cieszyn.pl/?cid=72449&bip_id=11733

Dziękuję. ale jedna rzecz jest błędna tzn. nazwa pisma " Inicjatywa uchwałodawcza", toć to przecież apel do burmistrza, nie żadna inicjatywa. Niestety złe nazewnictwo wprowadza w błąd nawet redaktora, choć intencje mogą być dobre. Więc Mach ma rację, że to burmistrz będzie od tej czarnej roboty.

Szanowni Państwo, ponieważ pod tym artykułem pojawiło się mnóstwo różnych opinii, w tym nieprawdziwych a prezentowanych poprzez przywołanie aktów prawnych, co ma je uwiarygadniać, to z swojej strony mogę zadeklarować jedynie, że odpowiem na każdego maila wysłanego w sprawie budżetu zadaniowego na mail bartosz.tyrna(at)gmail.com Nie będę dyskutował w tym miejscu, bo po pierwsze niczemu to nie służy i zawsze wszystkim to odradzam, po drugie nie chcę.
Jedyne co mogę wspomnieć, to że sprawa budżet zadaniowego została oczywiście ze strony klubu CRS omówiona z panią skarbnik i panem burmistrzem zyskując ich pozytywną opinię. Bartosz Tyrna

Szanowny Panie radny, trochę więcej pokory i zrozumienia dla czytelników informacji o waszej działalności. Jest niezrozumiała niechęć do przedstawienia własnego stanowiska przez radnego pod artykułem, który go dotyczy. Czyżby obawa przed odpowiedzialnością za słowo a może ono nic nie warte?

Szanowny Panie, proszę się nie obawiać o moją pokorę, tylko napisać maila. Zawsze będzie go Pan mógł upublicznić i rozliczać mnie z niego, adres mail jest unikalny.

Szanowny Panie radny miejski, należy podziękować za sprostowanie zawarte w ostatnim zdaniu Pana wypowiedzi, które rozwiewa wszelkie niepokoje wynikające z zamieszczonego artykułu. Proszę wybaczyć za zbyt daleko idącą krytykę, ale wyjaśnienie uzyskania pozytywnej opinii pozwala mieć nadzieję, że burmistrz w miarę możliwości dostarczy radnym wszelkich potrzebnych informacji. Jeżeli zaś chodzi o dyskusję, może warto autoryzować własne wypowiedzi i cały artykuł aby uniknąć niezrozumienia i literackich zakusów redaktora.

Artykuł został opracowany na podstawie dokumentu umieszczonego w BIP, nie byłem proszony o wypowiedź. Forma artykułu została opracowana zgodnie ze sztuką dziennikarską, cytaty się zgadzają, choć oczywiście to nie całe pismo - autorka artykułu miało prawo wyboru. Pismo jest dostępne na BIP. Zapewniam Pana, że wszystkie z najpilniejszych spraw, którym Klub chce się zajmować i zajmuje na bieżąco konsultuje z burmistrzem. Nie zależy nam na robieniu szumu informacyjnego, tylko na konkretnym załatwianiu spraw, a tego bez wzajemnej współpracy nie da się robić.

Szanowny Panie radny jeżeli to możliwe proszę o dokładny adres linka do tego dokumentu, nie strony BIP, która jest zbyt obszerna.

http://bip.um.cieszyn.pl/bip_download.php?id=24301

Powinno zadziałać, BIP delikatnie rzecz ujmując nie jest idealny.

Jeżeli jest tak jak pan radny pisze, to w tym zakresie oczywiście po rozmowie z panem burmistrzem ,jak sądzę przed sesją Rady Miejskiej inicjatywa uchwałodawcza powinna w zakresie budżetu ,w tym budżetu zadaniowego wyjść od pana burmistrza ,bo to leży w jego kompetencjach a nie Rady Miejskiej czy jak Pan wskazuje klubu CRS. Jeszcze raz powtarzam w świetle przepisów -Wyłączna inicjatywa uchwałodawcza w stosunku do budżetu gminy przysługuje organowi wykonawczemu tj. wójtowi lub burmistrzowi ,jak to jest w przypadku Cieszyna. I proszę dalej nie mącić w głowach czytelnikom.
Dlaczego zabiera Pan Radny głos w kolejnym poście i wyrokuje pan ,że dyskusja na forum niczemu nie służy ,zaprzeczając tym postawionej tezie. -logika się również kłania.

Myślę, że jest tak jak radny pisze. Pan burmistrz nie musi nic robić . Niech tylko pracuje tak aby nie generować strat, generowanie
korzyści w jego przypadku nie wchodzi w rachubę.

Gdzie zarabiasz na życie, że praca to nie robota?

Czasami jedną drobną, dobrze podjętą decyzją można zarobić / na swoją miesięczną pensję /, a przemyślanymi i skutecznie negocjowanymi umowami można zarobić na swoje roczne wynagrodzenie.

Czego i burmistrzowi życzę w podejmowaniu decyzji dla miasta. Ty nie?

Życzę burmistrzowi aby pensja była adekwatna do jego działań, korzyści lub strat które te działania przyniosą gminie.

Tu jestem spokojny.

do MACH-er Widać i czuć,że udało się Panu skończyć dobrą szkołę średnią,
z pewnością dającą wiedzę ogólną . Pan to jest prawie intelektualista.
Gratuluję.

Wznieść się "gorolu" ponad ironię i odnieść się rzeczowo do ustawowej wyłącznej inicjatywy organu wykonawczego jakim jest w gminie Cieszyn burmistrz w zakresie przygotowania uchwały budżetowej a będę ci także gratulował . Zanim polecicie do waszego organu kreującego wasz CRS zapoznajcie się najpierw z przepisami prawa w jakim zakresie przysługuje wam inicjatywa uchwałodawcza, które o tym stanowią co leży w waszej kompetencji a zatem 1)zbadajcie stronę formalną -czy w tej sprawie należy do was inicjatywa uchwałodawcza a potem roztrząsajcie ją 2) merytorycznie. Unikniecie przykrych dla was wpadek no i nie narazicie na śmieszność dziennikarzy z waszego organu bezmyślnie potwierdzających wasze argumenty.

Falstart Klubu Radnych CRS polega na tym ,że znowu wychylili się w sprawie ,która do nich nie należy i nie leży w ich kompetencjach podobnie jak uczynili to pochopnie wnioskując o likwidację Rady Sportu. Ich inicjatywa uchwałodawcza dotycząca wprowadzenia budżetu zadaniowego w świetle obowiązujących przepisów tj. ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym oraz ustawa z 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych wyraźnie wskazuje ,że w kwestii inicjatywy uchwałodawczej w stosunku do budżetu gminy inicjatywa ta przysługuje organowi wykonawczemu tj. burmistrzowi a nie radnym czy radzie miejskiej ,która jedynie przygotowany budżet w tym wypadku przez burmistrza ma najpóźniej do 31 stycznia danego roku budżetowego przyjąć w formie uchwały. Dlatego radni nie mogą narzucić burmistrzowi formy przygotowania budżetu chyba ,że on sam podejmie taką inicjatywę ,że uzupełni budżet klasyczny dodatkowo budżetem zadaniowym.

Budżet zadaniowy jako jeden z elementów walki z bezrobociem ? Jedynym namacalnym elementem jego wdrożenia będzie wzrost zatrudnienia w służbach finansowo - księgowych. No jeszcze jacyś konsultanci, doradcy .... W obecnym stanie prawnym budżet zadaniowy może być co najwyżej budżetem równoległym do budżetu tradycyjnego. Obecne przepisy pozwalają na ocenę zadań wykonywanych przez samorządy przez część opisową do sprawozdań z realizacji oraz uzasadnianie uchwał budżetowych. / jeżeli ktoś chce się wykazać lub jest zainteresowany np. liczbą latarni sygnalizacji świetlnej / Jeżeli chodzi o element efektywnościowy - realizatorzy bez problemu znajdą furtkę aby " kombinować " ta by być pozytywnie ocenionym. Trudno też wierzyć że, podmiot publiczny, pokaże jak skutecznie można go rozliczyć z wydawanych pieniędzy. A może chodzi o ew. elastyczne przesuwanie wydatków bez konsekwencji dot. dyscypliny finansów publicznych / pomarzyć można /.

Politykierstwo radnych CRS i argumenty kontra Machowi, są z pewnością wynikiem gruntownego poznania zasad konstrukcji budżetu, podparte gruntownym wykształceniem humanistycznym nie wspominając o kulturze dyskusji.

Józefie - jesteś największym wrzodem tego miasta. Obrzydzenie mnie bierze jak widzę twoje wpisy. Fuj...

Jakieś argumenty. Ja z Twoich wpisów jestem zadowolony ,tyle ,że z nich nic nie wynika.

Czego to zatem dowiadujemy się z powyższego tekstu? Że oto klub radnych CRS zatwierdził budżet w którym nie określono zadań, że brak w nim konkretów, jest nie przejrzysty i sami nie wiedzą na co wydawane są pieniądze w mieście. -przeczytajcie jeszcze raz tekst na wstępie wytłuszczonym drukiem.To po co zatwierdzali budżet? Mogli żądać wyjaśnień i uzupełnień . Budżet jest tak skonstruowany ,że każde zadanie jest w nim szczegółowo opisane -tylko trzeba się w niego wczytać. Po szeregu tabelach dotyczących wpływów i wydatków jest część opisowa. Zatwierdza go RIJO nim go otrzymują radni do dyskusji.
Wg .zapewnień pana radnego Łukasza Bielskiego wszyscy radni dyskutowali nad budżetem w komisjach więc bez problemu w godzinę i pięć minut zatwierdzili budżet a teraz wielkie "halo" ,że budżet ma być zadaniowy. Co gorsza wg zapewnień Pana radnego Bartosza Tyrny nowa forma budżetu miała by obowiązywać od 2017 r ,czyli wynika z tego ,że budżet na kolejny rok 2016 radni CRS przyjmą i zatwierdzą po raz kolejny w błogiej nieświadomości nie znając jego zawartości. PROSZĘ SIĘ NIEKOMPROMITOWAĆ!
Dobra rada - Zaproście do komisji pracowników układających budżet i nauczcie się go czytać ze zrozumieniem. I nie piszcie bzdur.

Twój wpis udowadnia ponad wszelką wątpliwość, że nie rozumiesz co to takiego budżet zadaniowy. Po prostu już się nie kompromituj...

Wujku, nie każdy jest takim jełopem jak ty by w dobie internetu o tym nie przeczytać i sprawdzić ,które miasta się tego podjęły i skąd te nowinki do Polski docierają i skąd one dotarły do lidera CRS-u. Rzecz w tym ,że obecni radni jak sami o sobie mówią "radni XXI w." nie zadali sobie trudu poznania budżetu obecnego i zadań w nim zawartych bo przecież te zadania musza być opisane i to szczegółowo ale uznali ,że trzeba poprawić to z czym nawet się nie trudzili zapoznać. Wiem ,że prawda boli -wstydźcie się -ty tesz wujku ...

Nie zamierzam polemizować z kimś tak prymitywnym jak Mach...

Nie masz szans patałachu.

ma ,być "też"

Jaka jest różnica między automatem telefonicznym a wyborami radnych?
- W automacie najpierw płacisz, a potem wybierasz, a przy wyborach najpierw wybierasz, a płacisz później

Nic wcześniej nie robili - źle. Teraz chcą coś zrobić, proponują, pytają, wnioskują - też źle. Co to za miasto? Mach - twój poziom demagogii sięga wyjątkowych wyżyn nie mówiąc już o złośliwości i chyba zwykłej zawiści.

cyt "Nic wcześniej nie robili - źle" Dla kogo źle dla kogo dobrze. Nic dobrego nie wynika z roboty niedoświadczonego zapaleńca, przeświadczonego o swojej wyższości.

Bywalcu Cieszyna , twój poziom niewiedzy w zakresie obowiązków rady miasta sięga dna.

Dorwały się do rady nieroby z tendencjami do wielkorządctwa, to źle.

Radni proponują coś burmistrzowi a ja jako mieszkaniec proponuję coś radnym. Prosiłbym każdego radnego o przygotowanie pomysłów na podwyższenie wpływów do budżetu miasta w kolejnym roku budżetowym.

Bezpłatna komunikacja miejska byłaby hitem....

@Mach, @bil nic nie stało na przeszkodzie żebyście to wy byli na ich miejscu i robili same mądre i odpowiedzialne rzeczy, które (tu do Macha) zarezerwowane są jedynie dla inżynierów, no ewentualnie absolwentów kierunków ścisłych na uniwersytetach. Nauczylibyście ich wszystkich matematyki, ekonomii, polityki pewnie też. No ale niestety wolicie narzekać na nich (mimo że ledwo zaczęła się ich praca na stanowisku radnych) i wymądrzać się anonimowo w internecie, przy okazji opowiadając brednie.

Piszesz "mimo że ledwo zaczęła się ich praca na stanowisku radnych", więc się zajmujcie pracą, nie rozdziałem dyspozycji w urzędzie. Zostaliście wybrani radnymi, którzy mają umocowanie kompetencyjne w ustawach. Nie zauważyłem zapisu o „stanowisku” w urzędzie dla radnego. Jesteście przedstawicielami mieszkańców a nie bliżej nieokreślonym CRSem kierującym urzędem. Ucz się Gallu bo nie tylko Ty jesteś piśmienny, a rachunki, fakt są Toją słabą stroną.

Twoja hipokryzja jest porażająca . Podpisujesz się gall anonim (niezweryfikowany) , a piszesz nam (bilowi i machowi -z weryfikowanym) ,że wymądrzamy się anonimowo w internecie . Przypisujesz sobie jedynie prawo do pisania wymądrzających się postów i niekwestionowanych mądrości hipokryto.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama