, wtorek 31 stycznia 2023
Cieszyn: Będzie lądowisko dla śmigłowców na dachu Szpitala Śląskiego
Na zdjęciu wizualizacja lądowiska na dachu Szpitala Śląskiego. Tak to ma wyglądać po zakończeniu inwestycji, czyli pod koniec 2017 roku. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Będzie lądowisko dla śmigłowców na dachu Szpitala Śląskiego

RED. / MAT.PRAS.
Do końca 2017 roku, na dachu Szpitala Śląskiego w Cieszynie powstanie lądowisko dla helikopterów sanitarnych. Nowoczesną aparaturę medyczną służącą pacjentom zyska także Szpitalny Oddział Ratunkowy. Cieszyński szpital otrzymał blisko 5 milionów złotych dotacji, przyznanej na ten cel przez Ministerstwo Zdrowia.

Zapewnienie przez oddziały ratunkowe całodobowych lądowisk dla służb ratowniczych jest jednym z wymogów, jaki nałożyło na szpitale rozporządzenie Ministra Zdrowia z 3.11.2011 r. To dlatego Szpital Śląski od dwóch lat starał się o pozyskanie środków na realizację tej ważnej dla mieszkańców regionu inwestycji. Cieszyńska placówka została wybrana przez ministerstwo w postępowaniu konkursowym, w którym startowało 90 jednostek i otrzymała aż 50 punktów, co dało wysokie, 7. miejsce na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania. Sukces ten był możliwy dzięki precyzyjnemu przygotowaniu szpitala do inwestycji oraz dobrze opracowanemu wnioskowi o dofinansowanie.

Nowoczesne lądowisko dla śmigłowców ratunkowych zostanie wybudowane na dachu Pawilonu Łóżkowego szpitala cieszyńskiego końcem 2017 r. To jednak nie jedyna inwestycja, jaka została zaplanowana w ramach projektu. Uzyskane dofinansowanie pozwoli na doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który zyska m.in. nowoczesny aparat rentgenowski oraz aparat USG, co poprawi jakość badań diagnostycznych. Dzięki zakupowi niezbędnych urządzeń i sprzętu medycznego w oddziale utworzone zostanie dodatkowe stanowisko w ramach wstępnej intensywnej terapii.

Jak zaznacza Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego, dzięki rozbudowie infrastruktury placówka nie tylko osiągnie pełną funkcjonalność, ale też będzie jeszcze lepiej skomunikowana oraz zwiększy dostępność do świadczonych usług medycznych dla wszystkich mieszkańców regionu. - Budowa lądowiska pozwoli na jeszcze bardziej efektywne niesienie ratunku i możliwość podjęcia natychmiastowych działań na rzecz osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, np. ofiar niebezpiecznych wypadków. Zapewnienie usług ratownictwa medycznego 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę jest niezwykle ważne w przypadku powiatu cieszyńskiego, w którym przebywa nie tylko lokalna społeczność, ale również duża liczba osób przyjezdnych - zaznacza dyrektor szpitala.

Przy okazji realizacji przedsięwzięcia, budynek Pawilonu Łóżkowego przejdzie modernizację zabezpieczeń przeciwpożarowych. Cześć prac będzie sfinansowana ze środków samorządu powiatu cieszyńskiego. Cieszyński szpital uzyskał już liczne decyzje administracyjne, przygotował stosowną dokumentacje projektową i uzyskał pozwolenie na budowę. W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa o dofinansowanie z Ministerstwem Zdrowa oraz ogłoszone będą przetargi na realizację inwestycji. Zgodnie z założeniem, pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Cieszyńska placówka sukcesywnie stara się poprawiać warunki leczenia stwarzane mieszkańcom regionu, co doceniają również krajowe instytucje. Warunki geograficzne oraz wysoka jakość świadczonych usług medycznych przyczyniły się do uznania Szpitala Śląskiego za placówkę pełniącą strategiczne funkcje dla zabezpieczenia przeciwepidemiologicznego południowej części kraju. Przypomnijmy, że szpital m.in. przeszedł wszystkie wymagane weryfikacje oraz otrzymał specjalistyczny sprzęt, pozwalający na walkę z chorobami niebezpiecznymi i wysoce zakaźnymi.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama