, niedziela 19 maja 2024
 Cieszyn: W Szpitalu Śląskim Otwarto Kompleks leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc
Szpital Śląski otworzył rozbudowany i zmodernizowany Pawilon III. fot: FJDDodaj do Facebook

Cieszyn: W Szpitalu Śląskim Otwarto Kompleks leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc

red.mat.pras.
 Cieszyn: W Szpitalu Śląskim Otwarto Kompleks leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc


 Cieszyn: W Szpitalu Śląskim Otwarto Kompleks leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc


 Cieszyn: W Szpitalu Śląskim Otwarto Kompleks leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc


 Cieszyn: W Szpitalu Śląskim Otwarto Kompleks leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc


 Cieszyn: W Szpitalu Śląskim Otwarto Kompleks leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc

30 listopada Szpital Śląski otworzył rozbudowany i zmodernizowany Pawilon III, w którym uruchamia Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc, a także poradnie specjalistyczne dedykowane tym oddziałom.

Ten kolejny ważny projekt inwestycyjny w Szpitalu Śląskim, tym razem o wartości 15 mln zł, objął: modernizację budynku, wyposażenie sal z 52 łóżkami w śluzy zabezpieczające, system wentylacji czy utworzenie izolatek dla zakaźnie chorych. Dzięki temu, będzie to najnowocześniejszy tego typu kompleks medyczny w regionie, spełniający najwyższe wymogi sanitarne.

W uroczystości, poza przedstawicielami zarządu i kadry szpitala, wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski - oraz Mieczysław Szczurek, Starosta Powiatu Cieszyńskiego i Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.

- Dbamy o nasz Szpital, ponieważ czujemy się odpowiedzialni za zdrowie mieszkańców z terenu powiatu cieszyńskiego. Dla mnie, jak również dla całego Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, ważny jest fakt, że region Śląska Cieszyńskiego dysponuje szpitalem wielospecjalistycznym na najwyższym poziomie, w tym również zapewniającym nowoczesne leczenie przeciwwirusowe dla chorych z naszego regionu. Mam świadomość faktu, żeby utrzymać obecny status quo, cały czas musimy inwestować w cieszyńską lecznicę, dlatego z pełnym przekonaniem współfinansowaliśmy tę ważną inwestycję przeprowadzoną w naszej placówce. Wszyscy wiemy, że w każdym powiecie nadgranicznym ze względu na jego położenie geograficzne oraz przekraczanie przez podróżujących granic, istnieje poważna potrzeba posiadania nowoczesnego oddziału zakaźno-obserwacyjnego. Obecnie w czasie trwającej pandemii widzimy słuszność podjętej przez nas decyzji. Zmodernizowany oddział wpłynie na polepszenie diagnostyki oraz na sprawniejsze leczenie pacjentów z chorobami zakaźnymi - mówi Mieczysław Szczurek.

Należy podkreślić, że inwestycja była możliwa dzięki determinacji zarządu szpitala i wsparcia finansowego, jakiego udzielili zarówno Marszałek Województwa Śląskiego oraz Starosta Cieszyński, przekazując solidarnie po 6 mln zł na ten cel. Pozostałe fundusze szpital pozyskał z NFOŚiGW w Warszawie oraz przekazał ze środków własnych.

- Przebudowa i modernizacja Pawilonu III była potrzebna i pilna. Utworzony kompleks leczenia chorób zakaźnych, gruźlicy oraz chorób płuc jest obecnie jedynym ośrodkiem w subregionie południowym, którego zakres leczenia obejmuje właśnie te choroby. Warto dodać, że Szpital Śląski, dzięki położeniu przygranicznemu, stanowi naturalny filtr epidemiologiczny, co potwierdza słuszność i potrzebę tego projektu. W obliczu obecnej sytuacji epidemicznej, inwestycja ta będzie stanowiła też istotne wsparcie w walce z pandemią – mówił Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Warto przypomnieć, że Pawilon III to obiekt o bogatej historii, sięgającej roku 1910 i czasów cesarstwa Austro-Węgier. Wzniesiony został z inicjatywy hrabiny Gabrieli Thun und Hohenstein. Wyposażony był w salę operacyjną, mieścił też oddział dziecięcy. Obecnie budynek objęty jest ochroną konserwatorską, co oznacza, że wszystkie prace modernizacyjne musiały być realizowane zgodnie z odpowiednimi wymogami. Otwarcie zmodernizowanego Pawilonu III właśnie teraz nawiązuje do 110. rocznicy jego powstania, które datowane jest 7 grudnia 1910 r.

Rozwój Szpitala Śląskiego

Ostatnie lata dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie to czas intensywnego rozwoju i wielu pozytywnych zmian. Placówka dysponuje m.in. jednym z najlepszych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w regionie, posiada najwyżej położone na szpitalu lądowisko dla helikopterów ratunkowych w Polsce, dysponuje dwoma aparatami TK, w tym specjalistyczną pracownią kontenerową TK i RTG na potrzeby pacjentów z COVID-19 i utworzyła także, tak potrzebne w obecnych czasach Centrum Zdrowia Psychicznego. Szpital posiada również wykwalifikowany personel niosący fachową pomoc mieszkańcom powiatu cieszyńskiego i okolic, który stale podnosi swoje kompetencje i zdobywa nową wiedzę. Ostatnie przedsięwzięcie - uruchomienie w Pawilonie III Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego oraz Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc to kolejna inwestycja zapewniająca zabezpieczenie opieki medycznej w regionie cieszyńskim na najwyższym poziomie w oparciu o nowoczesne warunki i specjalistyczny sprzęt medyczny. Inwestycja przełoży się zarówno na komfort i bezpieczeństwo pacjentów, jak również warunki pracy personelu szpitala.

Szpital Śląski w Cieszynie w ostatnich latach, każdy rok kalendarzowy zamyka niezwykle ważnymi dla placówki inwestycjami. W październiku 2018 roku, po modernizacji otwarto nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy, a z kolei w listopadzie tego samego roku uruchomiono instalację fotowoltaiczną o mocy 137,1 kWp. Rok 2019 zakończył się jedną z kluczowych inwestycji placówki – otwarciem lądowiska dla helikopterów ratunkowych. Teraz Szpital Śląski rok 2020 zamyka uruchomieniem zmodernizowanego Pawilonu III z Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym, Oddziałem Gruźlicy i Chorób Płuc, a także poradniami specjalistycznymi dedykowanymi tym oddziałom.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama