, niedziela 23 czerwca 2024
Masowe testy na koronawirusa w trzech województwach
Rząd wykorzysta kilka milionów testów antygenowych w planowanych badaniach przesiewowych.  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Masowe testy na koronawirusa w trzech województwach

UM
Według zapowiedzi, na sobotniej konferencji, testowani będą mieszkańcy w trzech województwach - podkarpackim, małopolskim i śląskim. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił dwa modele przeprowadzenia masowych testów przesiewowych. W pierwszym z nich poddanie się testom byłoby dobrowolne, w drugim obowiązkowe.

Rząd wykorzysta kilka milionów testów antygenowych w planowanych badaniach przesiewowych.

- W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia badań przesiewowych. Chcemy zrobić te badania w 2 regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami i dla porównania rejon w którym tych zachorowań jest stosunkowo niewiele - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podobne badania przesiewowe, jednak w całym kraju, zakończyła niedawno Słowacja. Liczba nowych potwierdzonych zakażeń korona wirusem na Słowacji zaczęła w listopadzie spadać. Nie ma jednak dowodów, by testy które objęły cały kraj były tego powodem. Premier Słowacji jest dobrej myśli .

- Słowacja zyskała skuteczne Narzędzie do walki z COVID- 19. Możemy je wykorzystać w trudnym momencie, gdy nadchodzi zima, a liczby zakażeń rosną w całej Europie – stwierdził 8 listopada Igor Matovič.

Obecnie do sklepów odzieżowych na Słowacji mogą wejść tylko ci, którzy okażą negatywny wynik testu.

Czy jednak badanie wyrywkowo w trzech województwach ma sens?

Epidemiolodzy mają na ten temat zupełnie inne zdanie. Według specjalistów bowiem, kluczowe dla powstrzymania pandemii jest testowanie osób z grup ryzyka, czyli tych, które mogły się zakazić lub miały kontakt z chorymi.
W Polsce śledzenie kontaktów chorych zupełnie nie działa. Sanepid późno do tych osób się zgłasza, często dzwoni po wielu dniach nie wykonując nawet testu. Problem jest również w zasadach działania lekarzy rodzinnych. Mimo objawów nie zawsze kierują na testy. Ludzie są zagubieni. Ciągle zmieniają się zasady kwarantanny czy nadzoru. Ludzie nie wiedzą czasem czy w kwarantannie w ogóle są i kto ma im wystawić zwolnienie z pracy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama