, niedziela 23 czerwca 2024
Obowiązek noszenia masek w zakładach pracy. Nowe przepisy weszły w życie
Do tej pory nakaz noszenia maseczek obowiązywał w przestrzeni publicznej, środkach komunikacji miejskiej, sklepach, urzędach itp. Od soboty 28 listopada zasada ta dotyczy także każdego pracownika, chyba, że w pomieszczeniu przebywa sam. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Obowiązek noszenia masek w zakładach pracy. Nowe przepisy weszły w życie

UM
Do tej pory nakaz noszenia maseczek obowiązywał w przestrzeni publicznej, środkach komunikacji miejskiej, sklepach, urzędach itp. Od soboty 28 listopada zasada ta dotyczy także każdego pracownika, chyba, że w pomieszczeniu przebywa sam.

Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 2091).

Obowiązek noszenia środków ochrony dotyczy nie tylko zakładów pracy, ale też budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby m.in. administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej (oraz społecznej lub socjalnej), obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym pocztowych lub telekomunikacyjnych. Co istotne, za budynek użyteczności publicznej uznaje się także obiekt biurowy lub socjalny.

Przepis obowiązuje zatem nawet w zakładowych stołówkach. Na razie nie jest jasne, czy oznacza to, że w stołówkach może przebywać tylko jedna osoba, czy też dopuszczalne jest zachowanie odległości. Na razie nikt nie wymyślił spożywania posiłku w masce i lepiej niech tak zostanie.

Wchodzące co rusz nowe obostrzenia nie są jednak dopracowane i jasne dla wszystkich. Nie wiadomo też kto miałby przeprowadzać kontrole i jakie nałożono kary.

Wyjątków w tym przypadku jest bardzo niewiele i są bardzo konkretne. Przepisy nie dotyczą np. pilotów w kabinie, osób kierujących środkami publicznego transportu i księży odprawiających msze.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama