, wtorek 25 czerwca 2024
Czesi otwierają sklepy i restauracje
Zmniejszenie liczby ograniczeń ma związek ze zmianą z 4 na 3, stopnia w obowiązującym na terenie Czech systemie przeciw-pandemicznym określającym skalę zagrożenia wirusem SARS-CoV-2. fot: MMDodaj do Facebook

Czesi otwierają sklepy i restauracje

MM
W najbliższy czwartek, 3 grudnia w Czechach otwarte zostaną sklepy i punkty usługowe, a także restauracje które z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem zamknięte były od połowy października. To jednak nie jedyne obostrzenia, które w najbliższych dniach przestaną obowiązywać u naszych sąsiadów zza Olzy.

Oprócz zielonego światła dla restauratorów, czeski rząd zdecydował także o zniesieniu ograniczeń w niedzielnym funkcjonowaniu sklepów, a także likwidacji godziny policyjnej na podstawie której od 28 października nie można było wychodzić z domu w godzinach wieczornych, o ile nie miało to związku m.in. z powrotem do domu z pracy lub koniecznością wykonywania obowiązków służbowych.

Według nowych zasad, o których poinformował czeski minister zdrowia restauracje i punkty gastronomiczne będą mogły być otwarte w godzinach od 6:00 do 22:00. Przy jednym stoliku nie będą mogły przebywać więcej niż 4 osoby, a w sumie w restauracji będzie mogło jednocześnie przebywać tylu klientów ilu odpowiadać będzie połowie wszystkich dostępnych miejsc w danym lokalu.

Od czwartku swoją wznowią działalność także sklepy oraz fryzjerzy, których oprócz podstawowych zasad bezpieczeństwa (zakrywanie ust i nosa, środki dezynfekcji) będą musieli spełnić jedynie wymaganie dotyczące powierzchni przypadającej na 1 osobę, która nie może być mniejsza niż 15 m2. Od czwartku będzie można skorzystać także z usług kasyn, punktów gier i zakładów bukmacherskich, dla których przewidziano jedynie obowiązkową przerwę w pracy pomiędzy godzinami 22:00, a 6:00, ograniczenie do 4 osób liczby osób siedzących przy jednym stole oraz ograniczenie do połowy maksymalnej liczby wszystkich gości.

Zmniejszenie liczby ograniczeń ma związek ze zmianą z 4 na 3, stopnia w obowiązującym na terenie Czech systemie przeciw-pandemicznym (PES) określającym skalę zagrożenia wirusem SARS-CoV-2. W ramach trzeciego stopnia PES Czechów obowiązywać będą nadal zasady dotyczące m.in. obowiązku zakrywania ust i nosa wewnątrz pomieszczeń oraz wybranych miejscach w przestrzeni publicznej, ograniczenia uczestników wydarzeń do 50 osób na świeżym powietrzu i 10 osób przebywających wewnątrz, a także do 30 osób uczestników wesel, pogrzebów i wydarzeń o charakterze religijnym. Nadal nie będzie można organizować także wydarzeń kulturalnych, a w muzeach i galeriach będzie mogło przebywać maksymalnie 25% maksymalnej liczby uczestników. W bibliotekach obowiązywać będzie zasada 1 osoba na 15 m2 oraz konieczność zachowania 2-metrowej odległości między odwiedzającymi publiczne czytelnie.

Trzeci stopień w systemie przeciw-pandemicznym (PES) w Czechach, będzie według słów ministra zdrowia obowiązywać do świąt Bożego Narodzenia, o ile nie nastąpi pogorszenie sytuacji epidemicznej w kraju.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama