, poniedziałek 11 grudnia 2023
SP 2 będzie miała swojego patrona
Wybór imienia dla szkoły jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla szkolnej społeczności.  fot: SP 2 Cieszyn/FacebookDodaj do Facebook

SP 2 będzie miała swojego patrona

DR
Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie przygotowuje się do nadania swojej placówce imienia. Patron zostanie wybrany spośród trzech propozycji - 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, Piastów Cieszyńskich, Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Wybór imienia dla szkoły jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla szkolnej społeczności.

Procedura rozpoczęła się już w kwietniu 2018 roku. Wówczas przez panią dyrektor Katarzynę Gładczak został powołany zespół koordynujący działania związane z wyborem patrona. Propozycje napływały w listopadzie – łącznie zebrano ich 17. Zespół koordynujący spotkał się w grudniu i wyłonił trzy propozycje, które otrzymały największą ilość głosów. Największym poparciem cieszyły się propozycje imion: 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, Piastów Cieszyńskich i Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

4. Pułk Strzelców Podhalańskich stacjonował w Cieszynie od listopada 1920 roku. Formalnie przestał istnieć 16 września 1939 roku. W Cieszynie znajduje się muzeum upamiętniające żołnierzy walczących w 4. Pułku Strzelców Podhalańskich. Przy placówce działa również grupa rekonstrukcji historycznej.
Piastowie cieszyńscy są jedną z dwóch najstarszych panujących linii dynastii piastowskich na Śląsku. Pierwszym księciem cieszyńskim był Mieszko I. Z kolei, najwybitniejszym księciem cieszyńskim w ciągu stuleci był Przemysław I Noszak.
Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego była pierwszym niezależnym od władz zaborczych organem odradzającego się po 123 latach niewoli polskiego państwa. Powstała z woli mieszkańców regionu, który nie wchodził w skład I Rzeczypospolitej, a poza granicami Polski znajdował się już od średniowiecza.

Na przełomie stycznia i lutego 2019 r. ma rozpocząć się kampania wyborcza, promująca wszystkie propozycje. Wybory odbędą się w marcu. W ogólnoszkolnym referendum wezmą udział uczniowie, nauczyciele i rodzice. To oni zadecydują o wyborze nazwy. Z jednym wyjątkiem. Jeżeli dwie lub trzy propozycje otrzymają tą samą liczbę głosów, imię dla placówki wybierze powołana wcześniej przez p. dyrektor komisja. Według harmonogramu w kwietniu do Urzędu Miejskiego powinien wpłynąć wniosek o nadaniu szkole imienia, a na jesień - prawdopodobnie we wrześniu 2019 r. - powinna odbyć się uroczystość nadania szkole imienia.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

pewnie po nadaniu imienia od razu podniesie sie poziom nauki i nikt nie wypnie piersi po order :D :D

"Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego była pierwszym niezależnym od władz zaborczych organem odradzającego się po 123 latach niewoli polskiego państwa" Normalnie jak Goebbels.

absolwenci też powinni mieć prawo głosu

A tow. Asia chce na patrona Stelmacha, kimkolwiek ów Stelmach jest. Bo jeśli nie Stelmach, to już tylko pozostanie wybór między im. Ruchu LGBTQ, Krytyki Politycznej, lub Sławka Sierakowskiego...

Jak zwykle wszystko od "tyłu" strony. Przecież to nie jest prywatny folwark dyrektorki. Decydować powinni również inni mieszkańcy nie tylko rodzice uczniów tej szkoły. Być może problem nie wart zainteresowania ale i tak uważam, że to placówka publiczna i głos należy do mieszkańców. Interesuje mnie jakie były inne propozycje i dlaczego wybrane te prawostronne jednak?

To się może nie spodobać Gazecie Wyborczej. I co wtedy?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama