, niedziela 10 grudnia 2023
Hucznie, uroczyście i politycznie
Podczas wiecu wykonana została pamiątkowa fotografia uczestników, którą każdy mógł otrzymać za darmo. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Hucznie, uroczyście i politycznie

UM

Czyli o tym, co działo się w cieniu obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości

„Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze. Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym.” - Marszałek Józef Piłsudski

Cieszyn z wielkim rozmachem upamiętnił 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Główne uroczystości trwały od 19-21 października. W piątkowy wieczór 19 października Teatrze im. A Mickiewicza, z okazji rocznicy powołania Rady Narodowej odbyła się premiera filmu "Pierwsi Niepodlegli" oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wręczone została także nagroda Miasta Cieszyna w dziedzinie kultury.

Wiec zorganizowany 20 października na wzór manifestacji sprzed stu lat, na której kilka tysięcy mieszkańców Śląska Cieszyńskiego proklamowało przynależność do Polski, było kulminacją obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Podczas wiecu wykonana została pamiątkowa fotografia uczestników. To również było nawiązanie do manifestacji sprzed stu lat. Na zdjęciu wykonanym 27 października 1918 r. widać rynek wypełniony po brzegi mieszkańcami regionu. Sobotnią uroczystość zwieńczyło multimedialne widowisko artystyczne "Sztandary niepodległości", którego autorem i reżyserem jest Roman Kołakowski.

W tym dniu również na murze miejscowej szkoły muzycznej odsłonięta została tablica upamiętniająca Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, a także pobyt w mieście w 1938 r. prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

Ostatni dzień cieszyńskiego świętowania wypełniły występy zespołów artystycznych z całego Śląska Cieszyńskiego oraz Zaolzia.

Czy uroczystość można nazwać sukcesem?

Na konferencji prasowej, która odbyła się 26 października, podsumowano obchody jako wielki sukces. Z pewnością była wielkim wydarzeniem, które kosztowało podatników 500 tyś. zł. O takim wydatku zdecydowała Rada Miasta i burmistrz Ryszard Macura. Należy również podkreślić, że 100 tyś. zł. do puli dołożyła Rada Powiatu. Nie wiem na którym etapie organizacji popełniono błąd, ale niestety mieszkańców ta uroczystość bardzo podzieliła. Osiągnęliśmy więc odwrotny skutek i może nawet powód w organizacji obchodów niż nasi przodkowie. Trudno tu mówić o podobnych celach bo wtedy chodziło o manifestację przynależności do Polski. Dzisiaj już manifestacji takiej nie potrzebujemy. Przypuszczam, że 100 lat temu ani nie była obarczona takimi wydatkami, ani takiej promocji wydarzenia nikt nie oczekiwał. Mieszkańcy przybyli tłumnie z całego powiatu, bo chcieli wspólnie świętować tak ważne wydarzenie. Dzisiaj niepodległość jest tak oczywista, że pozostawiamy ją tylko jako jeden z tematów szkolnej historii lub wykorzystujemy „z okazji” rocznic. Niefortunnie obchody zbiegły się z wyborami samorządowymi, co sprowokowało wielu do ataków, czy wykorzystania pozycji do promowania się tuż przed skreśleniem krzyżyka na karcie do głosowania. Być może, bezpieczniej było wybrać inną datę i mieszkańcy nie musieliby teraz kłócić się na internetowych forach. Być może, teraz miasto nie byłoby tak mocno podzielone. Jest to z pewnością tylko „być może”. Jedni pękają z dumy, że było tak pięknie inni czują się zawiedzeni i rozgoryczeni. Niewątpliwie wielu miało słuszne powody by tak się poczuć. Zacznijmy więc od zaproszeń. Pominięto wiele organizacji pozarządowych, zasłużonych sportowców a nawet przedstawicieli Kościoła Ewangelickiego. Ten ostatni ma z pewnością słuszny żal. Ewangelicy bowiem są nierozerwalną częścią Śląska, ważnym elementem społeczności i historią tego miejsca. Dlaczego więc, w tak ważnej chwili nie byli z nami ramię w ramię?

Kolejnym powodem do niezadowolenia mieszkańców był podział na lepszą i gorszą część społeczeństwa. Strefa „vip” oddzielona barierkami była niezbyt dobrze przemyślaną propozycją. I chyba nawet zaproszeni goście nie czuli się w niej dobrze, bo opuszczali ją w pośpiechu i dominowały puste krzesełka. Sporo kontrowersji wzbudził również piątkowy koncert w miejscowym teatrze. W wydarzeniu wziąć udział mogli tylko zaproszeni goście, a biletów kupić nie można było. Dlaczego skierowana więc była tylko do wybranych?
Jednak mieszkańcy te zarzuty traktują jako niedopatrzenie, a nawet zwykły ludzki błąd. W świetle wylewanych innych pretensji jest to faktycznie tylko zwykłe uchybienie.

Organizacja tak dużej imprezy w trakcie trwania ciszy wyborczej niesie za sobą bardzo duże ryzyko agitacji i promocji omijając narzucone nakazy i zakazy.

Zacząć powinniśmy od prowadzącej uroczystość Katarzyny Raszki – Sodzawiczny - kandydatki do Sejmiku Wojewódzkiego. W trakcie ciszy wyborczej taka promocja jest traktowana jak nieoficjalna agitacja, a przecież konferansjerem mógł być jeden z aktorów Sceny Polskiej Cieszyńskiego Teatru. Wisienka na torcie zarzutów dopiero jednak przed nami. Przez cały weekend mieszkańcy spierali się o sposób promocji kandydującego kolejny raz burmistrza Cieszyna.

Wszyscy uczestnicy sobotnich obchodów otrzymali pakiet pamiątkowy. Przyglądając się uważniej mogliśmy przeczytać, że Jolanta i Ryszard Macura są srebrnymi sponsorami miejskiego wydarzenia. Co to oznacza? Tylko tyle, że państwo Macurowie wsparli organizację wydarzenia kwotą 10 tyś. zł. W ciszy wyborczej rozdano 5 tysięcy pakietów z informacją o srebrnym mecenacie. Czy była więc potrzebna jeszcze dodatkowa kwota skoro miasto wydało już 0,5 mln zł? Wszystko odbyło się w zgodzie z przepisami, ale pozostawiło duży niesmak. Mieszkańcom nie umknął jeszcze jeden ważny szczegół , choć bezpośrednio nie ma wiele wspólnego z uroczystościami. Pracownicy UM otrzymali słusznie należące im się nagrody pieniężne, jednak dlaczego wypłacone na trzy dni przed wyborami? Czy i w tym przypadku nie została wykorzystana pozycja i możliwości? Takie posunięcie nie zostało mimo, nawet dobrych intencji, przyjęte dobrze. Jedno jest pewne, bez względu na to kto zostanie burmistrzem to urynkowienie zarobków będzie podstawowym wyzwaniem przyszłej kadencji. Do tego system awansu jest archaiczny i krzywdzi osoby dłużej pracujące w Urzędzie Miejskim.

Burmistrz szedł do poprzednich wyborów z hasłem stawiam na jakość. Wyszło z tego tylko „jakoś” to będzie. Warunkiem przegłosowania 0,5 mln zł. na to wydarzenie była transmisja w telewizji. W innym przypadku impreza oczywiście by się odbyła z dużo mniejszym rozmachem. Pan burmistrz obiecał, że taka transmisja będzie. Słowa dotrzymał, będzie 31 października, niestety w kiepskim czasie antenowym o 23.25 w TVP1. Powtórkę jednak można obejrzeć w TVP Polonia 3 listopada o 18:50 i 6 listopada 6:05. Wielka scena polityczna również pominęła fakt wydarzeń, które miały miejsce sto lat temu w Cieszynie. W kuluarach cieszyńskiego magistratu ale i na konferencji prasowej mówiło się o tym, że tak ważne wydarzenie będzie powodem do wizyty w naszym mieście prezydenta Andrzeja Dudy. Jak się okazało nie było jednak tak ważne i wysłano do nas Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda.

Kto jest bardziej winny tej sytuacji?

Czy o takich kosztach niepodległości mówił Józef Piłsudski? Chyba trochę w tej wolności się pogubiliśmy wszyscy. Każdy ciągnie w swoja stronę i każdy mówi o tym, że zależy mu na dobru wspólnym. Szastamy naszym „patriotyzmem” jak zbędną miedzianą jednogroszówką.

Z pewnością miało to być ważne wydarzenie dla mieszkańców regionu, jednak pozostał wielki niesmak i wszystko przysłoniła walka o władzę. Wyszło kiepsko, a echa skandali będą snuły się jeszcze długo po cieszyńskich uliczkach. Winni tu są chyba wszyscy po trochu. Rada Miasta mogła nie zgodzić się na takie obciążenie budżetu, który i tak jest w kiepskiej kondycji. Ze względu na wybory można było przenieść całą uroczystość na lepszy czas i inny termin, nie dając możliwości do wykorzystania i pozyskania głosów. Pan burmistrz do sprawy mógł podejść bardziej profesjonalnie i przewidzieć konsekwencje, jak i uchronić się teraz przed atakami. Mleko jednak się rozlało, a my możemy tylko „gdybać”. To powinna być wielka lekcja patriotyzmu, a stała się lekcją o tym jak nie łączyć polityki z oficjalnymi uroczystościami. My nie doczekamy kolejnych obchodów za sto lat. Pozostaje nam wierzyć, że ktoś lepiej odrobi lekcje historii.

Komentarze: (65)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Suweren, ja-nku taczki przygotował. Kto nimi odjedzie dowiemy się w poniedziałek.

Dowiemy się w poniedziałek bez duch zdań, tylko niemożna się dowiedzieć kto tymi taczkami dzisiaj kieruje. Chyba mi też nie odpowiesz, ale już dziś widać kto przebiera nogami by konkurenta wywozić z ratusza taczkach.

w sposób typowy dla całej bolszewickiej formacji na której się wspiera, arogancko, bezczelnie i w poczuciu bezkarności, R. Macura za nasze, publiczne pieniądze i łamiąc prawo organizuje sobie w podległym sobie a de facto naszym teatrze kampanię wyborczą
.
podobnie zachował się obsadzając przesłanym z partyjnej centrali pisowski pasożytem stanowisko wiceburmistrza, potem znajomką fotel dyrektora DN, później zaciekle broniąc oszustki i złodziejki, jego żona-katechetka dziwnym trafem zaraz po wyborach w rządzonym przez pisiactwo mieście została dyrektorką jednej z najbardziej renomowanych szkół - takich grzechów na sumieniu ma wiele, 4 lata wystarczyły by dał się poznać jako drobny cwaniaczek sterowany z plebanii i z partyjnej centrali, kompletnie pozbawiony kompetencji i kwalifikacji do rządzenia miastem lawirant, patron cieszyńskiej koterii i nepotyzmu
.
cuchnącego pospolitym fałszem i zakłamaniem aromatu dodaje tej postaci, wyzbytej z moralności, przyzwoitości i uczciwości, jej nachalne afiszowanie się kościelnymi koneksjami, symboliką religijną - to szczyty obłudy i hipokryzji
.
dziś suweren szykuje mu taczki - z satysfakcją będę się przyglądał wyprowadzce z ratusza tej wstydliwej pomyłki cieszynioków

Dziękuję Janku za słowa prawdy, to miód na moje obolałe serce.

Czytając artykuł każdy ma prawo się z nim nie zgodzić i się z nim kłócić. Nie wydaje mi się by był napisany po to by dzielic mieszkańców jak sugerują komentarze. To jest dobra dziennikarska robota. Zwraca uwagę na to co słychać w wielu miejscach Cieszyna. Kwota była duża i pytanie czy nas stać na to? Czy musieliśmy znaleźć się właśnie w takiej tv? Uważam, że pieniądze można było przeznaczyć na jakiś remont albo pomnik na pamiątkę 100-lecia. Zostałoby dla pokoleń. Nie trzeba by było robić barierek i strefy VIP. Nie klocilibysmy się teraz. UM ma racjonalne spojrzenie na to wydarzenie. Taka rola dziennikarza by nie tylko chwalił ale też patrzył władzy na ręce. A agitacja polityczna Macury z nazwiskiem na pakietach zostawia niesmak. Gdyby takich sytuacji nie prowokowal dziennikarze nie musieliby się ich czepiać. W komentarzu pojawiło się stwierdzenie że gdyby GC dostała kasę pisali by inaczej. To tylko świadczy, że zgadzacie się w Cieszynie na kupowanie milczenia dziennikarzy. Jak znajdzie się odważny głos to rzecznik włodarza próbuje bojkotu w komentarzach. A co robi GC? Nie blokuje ich i daje mu prawo do własnego zdania. To świadczy, że jest dobra gazeta. Po wyborach myślę, że się przekonacie, że jeśli wygra kontrkandydatka też będą jej patrzeć na ręce i wtedy "rzecznik" wspomniany będzie UM chwalił. Tak już jest. Nie ma się co obrażać. To jest dobry artykuł z jednej przyczyny, w końcu zaczynamy rozmawiać też o sprawach trudnych. Wielu przez całą kadencję narzekało na sytuację w mieście ale kiedy ktoś pisze o niej otwarcie już się nie podoba. Potrzebujemy głosu rozsądku i patrzenia władzy na ręce. Przestańmy udawać że wszystko jest piękne i dobre. Burmistrz sprytnie obchody by się promować wykorzystał a można było wybrać inną datę obchodów. Nie byłoby takich oskarżeń i powodu do oskarżeń.

Tego się trzymajmy, Mirku 55 - "Czytając artykuł każdy ma prawo się z nim nie zgodzić i się z nim kłócić.' -moim zdaniem po to są komentarze. Chcesz powiedzieć, że artykuły ( komentarze pani Redaktor) są jak wyroki sądów, których się nie komentuje a może lepszym rozwiązaniem jest jedyna prawda jak w tubie propagandowej gdzie wszystkich wszystko cieszy\. Czy Pani Redaktor nie znosi krytyki, że tak ja bronisz? Pani redaktor broni się własnymi tekstami i żadna krytyka tego nie zmieni Mirku55
....................................................................
Twierdzisz i zarazem pytasz - "Kwota była duża i pytanie czy nas stać na to?" - kogo o to pytasz burmistrza z którym jak sądzę się nie zgadzasz, czy Radę Miasta, która dysponuje i rozdziela budżet a przewodniczącą była Twoja protegowana należąca do większości.
Każdy z zrobiłby to po swojemu, jednak nie każdy w tym momencie był burmistrzem - jednym obchody 100-lecia się podobało a drugim nie.
....................................................................................................
" Potrzebujemy głosu rozsądku i patrzenia władzy na ręce. Przestańmy udawać że wszystko jest piękne i dobre." i tu się z Tobą zgodzę , tylko moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest by większość w Radzie Miasta kontrolowała burmistrza, niż burmistrz-yni miała także większość w organie stanowiącym i kontrolnym.

Denerwująca była tylko polityczna poprawność w piosence o Maleńkiej wojence", ale to drobnostka wobec przesłania całego porywającego cieszyńską duszę spektaklu. A pieśń o cieszyńskiej Nike to przecież murowany przebój, możnaby tylko znaleźć lepszego wykonawcę.

Wspaniały, wzruszający koncert. Duma. Żałuję, że nie mogłem być w Cieszynie, aby zobaczyć go na żywo. Na pohybel wszystkim psujom, którzy sami niczego nie zrobili, aby uczcić stulecie niepodległości, a swoim wyrzekaniem odbierają radość świętowania innym. Niech żyje Najjaśniejsza Rzeczpospolita i Cieszyn w jej granicach!

Co Szanowna redaktor chce się dowiedzieć zadając takie pytania " Dlaczego więc, w tak ważnej chwili nie byli z nami ramię w ramię?"
- jest mowa o zaproszeniu przedstawicieli Kościoła Ewangelickiego, którzy zdaniem redaktorki mają słuszny żal.
Pani nie wie(?), że fochy tej grupy były zawsze na porządku dziennym, gdy coś robiono w mieście bez ich przyzwolenia.
Parę lat temu ksiądz katolicki modlił się o błogosławieństwo dla mieszkańców Cieszyna do Matki Boskiej.
Nie było trzeba tygodnia by Pastor napisał artykuł w poczytnym tygodniku, że sobie nie życzy modlitw za swoich parafian.
Taka jest rzeczywistość w tym nadgranicznym mieście.
Niech Pani nie udaje, że nie wie a raczej udaje, że żałuje twierdzeniem " niestety mieszkańców ta uroczystość bardzo podzieliła".
To Pani własną socjotechniką dzieli mieszkańców miasta na katolików i ewangelików, na mohery i jaśnie oświeconych z otwartą głową.
Niestety niektórzy podobno wykształceni otwierając swe głowy pokazują, że mają je puste.

Ale się Pan tu wije, jak piskorz w krzakach. Niech się Pan uspokoi bo ciśnienie Panu skoczy. Najbardziej w komentarzach dzieli ludzi Pan i to w ochydny sposób. Focha nie mają ewangelicy tylko Pan na dziennikarke, że poruszyła temat w gazecie. Właśnie w jednym z radiowych wywiadów słyszałem wczoraj, że pytanie o nagrody zadał też inny dziennikarz. Pan wie, że art.tej gazety czytają w szerokim zakresie i Pan wie, że gdyby nie jeden z wpisów na F i ten artykul nikt by się nie dowiedział o nagrodach na trzy dni przed wyborami. A za puste głowy Pan powinien sam w nią dostać. GC powinno dawno Pana zablokować.

Mirku55, ciekawe, że twój słuch pracuje tak wybiórczo. Oczywiście , że pytanie o nagrody padło i padła odpowiedź, tego co te nagrody rozdzielał - tego nie słyszałeś? Nie można by było mieć pretensji do Pani Redaktor, gdyby zadała to pytanie jak wspomniany dziennikarz, ba nawet powinna dalej drążyć temat. Zadam więc ja pytanie - czy Rada Miasta nie ma odpowiednich narzędzi do ukrócenia takich praktyk - moim zdaniem ma - więc w czym rzecz? - o własne błędy i niedopatrzenia oskarżyć osobę, która nie jest za to odpowiedzialna bo żyje w ustalonych realiach prawnych? O co chodzi z tym twoim pouczaniem i prośbami o blokowanie kogoś, marzy ci się cenzura i jedynie słuszna prawda rodem z CRS - Mirku55? Kończąc z czego lub czym rzecznik BMC powinien w głowę dostać, wykształcony człowieczku.

O co chodzi? Przecież w TV widać było Ks. Sikorę i panią Staszkiewicz wśród widzów koncertu? Po co jątrzysz?

Z art. widać , że wypływa żal. Kto jątrzy? W tym dniu będzie widać ekumenizm, nad wszystkimi cieszyńskimi cmentarzami - łunę światła i niech tak pozostanie przez następny rok.

Osobiście zgadzam się z panią redaktor, z ciekawości też chciałam kupić bilet. Gdyby nie pani Gabrysia nie obejrzałabym tak marnego przedstawienia. Dziękuję za pomoc i proszę o przekazać ja-siowi, że go kocham. To taki bogobojny i uczciwy człowiek .

Uważam, że poprzez sondę SMS powinniśmy rozstrzygnąć, czy te uroczystości były ok czy nie.
SMS o treści TAK, SMS o treści NIE.
SMSy to w Cieszynie popularna forma głosowania;-)

Gdybym był BMC, Rzecznik BMC dostałby szlaban na Internet. Jego poziom odpowiedzi i wypowiedzi świadczy o braku czegokolwiek..

Gdybym był BMC (?) - chciałbyś? - z twoim wykształceniem.nie ma takiej posady, musisz dalej tu pisać :-)

=>Rzecznik BCM - szanowna pani Grażyno P., może już dość kompromitacji, pani wypowiedzi tylko szkodzą obecnemu Burmistrzowi!

....pudło - czasem nie wytrzymuję.

Rzecznik. Twoja kultura jest obrazem kultury komitetu Macury. Nie potraficie ani rozmawiać ani słuchać. Jesteście bezczelni i uważacie, że macie monopol na rację. Daleko wam i do racji i do kultury. Gdybyś czytał że zrozumieniem i mial trochę pokory wyciągnąłbyś lekcje czego na przyszłość unikać. Tu nie trzeba wojenki na rację. Tu trzeba błędy zauważyć i starać się to zmienić. Gdyby tak analizować artykuł sporo można się nauczyć i od Redaktorki i z sytuacji. Nie ma tu ataku ale brak zgody na taką organizacje i takie koszty. Róbmy wiele ale z głową i uczciwie bez politycznych rozgrywek. W niedzielę się wyjaśni kto będzie rządził w Cieszynie. Wtedy będziemy musieli że sobą pracować nadal.

Ten komentarz "My mieszkańcy powinniśmy teraz GC wspierać bo będzie nam bardzo potrzebna jeszcze. Proszę pamiętać, że to dzięki GC własnie i uporowi Pani Markowskiej do kontroli doszło w końcu."
........................................
PROMUJE Panią UM z GS jako zamiennik rady miasta. Na tym będzie polegać wietrzenie urzędu, gdyż szanowna Pani z błyskotliwym intelektem i rade miasta i biuro OSOBIŚCIE zastąpi. Brakuje tylko gospodarza z miotłą, który wymiecie kurze od Marklowic po Cieszyna. Przypomina to dążenie do własnego folwarku, może nie własnego tylko Folwarku Orwell-a.

Cieszyn jest bardzo podzielony i winny tej sytuacji jest przede wszystkim gospodarz. Nie potrafił ludzi zjednoczyc i nie słucha mieszkańców. Udaje ciągle, że wszystko jest pięknie i super. My chcielismy tych obchodów ale nie w terminie zbiegajacym sie z wyborami. Można to było zaplanować tak, by nie szukać powodów do jeszcze większych podziałów. Sporo złych rzeczy się wydarzyło w trakcie tych trzech dni i sporo złego tuz po wydarzeniu. Z artykułem Pani Markowskiej się zgadzam i podzielam jej opinię. Zresztą gdyby nie był prawdziwy nikt by sie z nim nie kłócił. Pewnie niewiele osób w ogóle zwróciłoby na niego uwagę. Pani Markowska udowodniła juz parę razy, że nie bawi się w dziennikarstwo tylko dziennikarzem jest i to rzetelnym. Osobiście chciałem na uroczystość w teatrze zakupić bilety. W kasie miła Pani powiedziła,że nie ma biletów bo to impreza zamknięta i na zaproszenia. Od poczatku więc była zaplanowana dla wybranych i bzdurne tu gadanie niczego nie zmieni. Tak było! W Cieszynie kończy się era tolerancj i jedności. Ludzie skłóceni boją się mówić co myślą, to bardzo niebezpieczne. Niestety. Burmistrz nasłał podległe władze by wyrzucić z rynku człowieka w koszulce konstytucja. No tak, nie pasował do propagandy tvp. I my sie temu systemowi poddaliśmy, my Cieszyniocy! Do tego doprowadził burmistrz przez ostatnie 4 lata. Kolejne z pewnością będą jeszcze gorsze. Nie mamy niestety szczęścia do dobrych włodarzy. Skoro jak twierdzi burmistrz miasto jest w dobrej kondycji finansowej i stać nas na imprezy za pół miliona to jak, to sie ma do powiedzenia: "Zamożność miasta ocenia sie po stanie dróg"? Łudziłem się, że po hostorii z COK zosć drgnie i wyrwie nas z tej stagnacji. Obawiam się, że jak zostanie burmistrzem po raz kolejny Macura nie zmieni się nic. Będzie tylko gorzej. Komentujący odpowiedzialność za dostarczanie uczciwych artykułów zrzucili na Pania Markowską pytanie , dlaczego ona ma zawsze zbierać baty od rzeczników Macury? Proponuję oddolny ruch społeczny. Niech się tym zajmą Lokalsi. Świetnie poradzili sobie z debatą. Nie są poza tym związani z polityką tak jak "Krytyka Polityczna", która dobrze robi swoją robote ale jednak...Powalczmy wspólnie o nasze miasto o które warto zawalczyć.

.

Chłopie, daj już sobie spokój. Już Ci tu powiedziano, że taki rzecznik to do doopki rzecznik. Człowiek napisał swoje zdanie- jak się nie zgadzasz, to napisz, dlaczego, a nie lekceważ komentatora. Widzę, że jak nie masz argumentów, to "wisisz" na osobie . To już wolę Macha, on przynajmniej odpowiada z jakimś przemyślanym, nie zawsze trafnym, ale jednak, przesłaniem.

A Ty rzeczniku bez swego protektora też nie wydolisz. Co to będzie, jak mu się w wyborach noga powinie? Co Ty biedaku będziesz robił? Kogo będziesz tak zażarcie bronił? A poza tym, widzę, że Twój dzień bez kilkunastu komentarzy tutaj, to dzień stracony. Przydałby Ci się odwyk.

To się zlecieli na GC "wyznawcy" pani kandydatki na Burmistrzynię Cieszyna. Łatwo jest oceniać po wydarzeniu. Przed jakoś nikt nie protestował. Burmistrz nie działał sam, Rada Miasta na czele z panią Staszkiewicz poparła dofinansowanie do uroczystości więc wyżywanie się tylko na Burmistrzu jest słabe.

to się zarejestrował wyznawca pana burmistrza...
wyznawcy spróbuję uzmysłowić: każdą rzecz, inicjatywę, uchwałę można wykonać dobrze i w dobrej intencji, albo spieprzyć i celowo zafałszować - i ta druga opcja to przypadek R. Macury
.
RM nie upoważniła Macury do organizowania wyborczego capstrzyku w ramach swojej kampanii, do zdejmowania banerów swych wyborczych przeciwników - to jego pomysły, jego odpowiedzialność - i za to się mu należą jak nie wyrok sądu wcześniej czy później, to tęgie baty przy urnach już za kilka dni

twój przypadek albo sprawa tych moherowych sms-ów o których nieco niżej pisze Nosik, to jest taki fenomen chyba ogólnopolski, że psisizna przyciąga zawsze ten najbardziej intelektualnie niewydolny, za to najżarliwiej i najbardziej obłudnie rozmodlony elektorat

Nie ma to jak wysoka samoocena własnej wydolności.

Ja tam o wyborach dyskutować nie zamierzam, bo każdy ma prawo głosować jak chce. Jego sprawa. Odniosę się jednak do kilku treści. Po pierwsze: „Niefortunnie obchody zbiegły się z wyborami samorządowymi, co sprowokowało wielu do ataków, czy wykorzystania pozycji do promowania się tuż przed skreśleniem krzyżyka na karcie do głosowania. Być może, bezpieczniej było wybrać inną datę i mieszkańcy nie musieliby teraz kłócić się na internetowych forach.” Ten kto choć odrobinę się interesuje tym tematem wie, że uroczystości planowano już od zeszłego roku, więc ten kto doszukuje się tu wykorzystywania pozycji, albo nie wie o czym mówi, albo mówi złośliwie. Po drugie: „ Być może, teraz miasto nie byłoby tak mocno podzielone…” – obwiniać za poczynania niektórych osób – obchody niepodległości, toć to już przesada. Ja tam żadnych podziałów nie zauważyłem. Przyszedłem w celu przeżycia wspólnie tego czasu i nie zawiodłem się. Uroczystość – mówie tu obiektywnie należała do jednej z najpiękniejszych ostatnich lat. Po trzecie: „Zacznijmy więc od zaproszeń. Pominięto wiele organizacji pozarządowych, zasłużonych sportowców a nawet przedstawicieli Kościoła Ewangelickiego” – przecież to było wydarzenie otwarte dla wszystkich. Każdy mógł przyjść na rynek. A żeby wziąć udział w uroczystościach, które były w teatrze należało jedynie odebrać tam wejściówkę. Trąbiono o tym wszędzie. Odebrałem i bez problemu wszedłem do teatru. Z czego więc wynika jak pisze redakcja „słuszny żal przedstawicieli Kościoła Ewangelickiego”? Z tego co dopytywałem i co obserwowałem przedstawicieli Kościoła Katolickiego też nikt nie zapraszał. Jeśli ktoś był to dlatego że chciał. Po czwarte: „Strefa „vip” oddzielona barierkami była niezbyt dobrze przemyślaną propozycją” – DROGA REDAKCJO – czemu Wy nie sprawdzacie czegoś zanim się wypowiecie ??? – Barierki, oddzielone strefy… to wymogi organizacyjne, które muszą być zachowane podczas organizacji imprez tych rozmiarów. Proponuje zajrzeć do wytycznych organizowania imprez. Znajomość prawa się kłania. Teraz „o srebrnych sponsorach miejskiego wydarzenia” – każdy mógł wesprzeć organizację obchodów, bo każdy miał taką możliwość. Też wszędzie o tym trąbiono, ja również o tym, że nazwiska tych osób znajdą się potem na certyfikacie. A że nikt inny nie wpłacił…. to teraz żal ściska za serduszka. Kolejny punkt to „Pracownicy UM otrzymali słusznie należące im się nagrody pieniężne, jednak dlaczego wypłacone na trzy dni przed wyborami?” , bo co roku mają wypłacane nagrody w październiku? Dlaczego Redakcja nie sprawdziła tej informacji ?? Reszty nie będę komentować, bo mój wpis byłby bardzo długi. Dziennikarstwo zobowiązuje, wymaga rzetelności i OBIEKTYWIZMU. Sprawdzania faktów, pytania stron. Tu nikt nie zadał sobie trudu by przed publikacją samemu sprawdzić. Łatwiej jest wzbudzać sensację niesprawdzoną informacją i mówić, że to w imię wspólnego dobra. Z pozdrowieniami Tomek.

Żart, i co by Macura odpowiedział? Wydał oświadczenie, oświadczenia? Czy wy w ogóle słuchacie tego co na spotkaniach mówi? Według Pana toku pojmowania dziennikarstwa nikt nie napisałby artykułu krytykującego władze. Wszystkie oświadczenia są zawsze jednym wielkim belkotem w których udowadnia się że nawet jak się ukrasnie to nie szkodzi. To w dobrej wierze. I co by burmistrz napisał? Tak wykorzystałem uroczystość do własnej promocji ale to dobrze że tak zrobiłem bo jestem burmistrzem i mogę. Heheheh dobre. UM pewnie na konferencję chodzi i pyta więc po co pytać ma dodatkowo? Poza tym ten tekst poddaję jego zachowanie pod wątpliwość a nie oskarża. To jest kilka pytań na które niech lepiej każdy odpowie sam.

Kazo ty potrafisz w ogóle sam odpowiedzieć na jakieś pytanie, bez oskarżeń burmistrza i sugestii bzdetów.

POPIERAM TEN GŁOS ROZSĄDKU !

Samo sedno.

Dobrze, że istnieje taki niezależny portal jak Gazeta Codzienna bo z OX coraz gorzej.

Ciekawe jakby GC dostała coś z tej puli to by tak negatywnie nadal pisała.... Co do kwoty obchodów to też można dyskutować. 100 lecie niepodległości to piękne wydarzenie i myslę, że Cieszyn skorzystał ze swojej szansy - przedstawienie było super i nie mogę doczekać sie jego emisji w telewizji. Brawo Cieszyn, Brawo Burmistrz, brawo radni, którzy głosowali za organizacją obchodów!

Nie wyszło fajnie jakby na to nie patrzeć ( pod każdym względem ) a szkoda ...

Odpowiadając na pytania i dylematy Pani red. rodzaju"Sporo kontrowersji wzbudził również piątkowy koncert w miejscowym teatrze. W wydarzeniu wziąć udział mogli tylko zaproszeni goście, a biletów kupić nie można było. Dlaczego skierowana więc była tylko do wybranych?" nasuwa się jedyna odpowiedź
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Teatr jest za mały by pomieścić wszystkich zaproszonych gości, więc było wymagane, potwierdzenie uczestnictwa. Niektórzy postawili wyżej własne fobie niż konieczność potwierdzenia własnego uczestnictwa. Zawsze lepiej zrobić larum, że nie zostało się zaproszonym z powodu wyznawanej wiary, co i w tym artykule ma miejsce.
Wszak krzesła zostały przygotowane, jak się okazało (były puste), dlaczego?
------------------------------------------------------------------
Najpierw się bojkotuje a potem ma pretensje, że nikt nie zaprosił.
Najpierw się dzwoni na policję - by składać wyjaśnienia - w sprawie wieszania banerów.

A burmistrz to bardziej adwokata potrzebuje czy rzecznika? nie wiem już w jakiej formie tu występujesz. Rzeczniku BMC - nie mógł do teatru przyjść nikt inny tylko świta z całego powiatu. Zaproszenia rozesłano wybranym. Za imprezę dla wybranych zapłaciło miasto Cieszyn. Jeśli nie było potwierdzenia tak trudno było rozdać zaproszenia chocby licealistom? Baliście sie mieszkańcom pokazać ile kasy wydajecie dla prominentów? Paranoja!!! Pokazali film nieskończony i tak beznadziejny, że ze wstydu UM powinien się schować. Pani UM pewnie w teatrze była. Skoro o tym nie napisała więcej i dobrze, znaczy, że z litości nie chciała Wam juz dołożyć. I żal mi tylko tych uczniów których będziecie teraz tym filmem katować.

Ciekawe argumenty, dostać zaproszenie i pluć na gospodarza - tak należy wnioskować z twojej wypowiedzi, bo film Pani widziała?
Może na spółkę z UM zostaniesz krytykiem filmowym.
W końcu jak? - taki beznadziejny? - czy rozdać zaproszenia choćby licealistom, by oni się męczyli?
Kogo chcesz pogrążyć licealistów, burmistrza czy siebie?

RZECZNIKU BMC a raczej trzeba napisać adwokacie. Prosze sobie pluć na swoich profilach albo zmykać na ox. i to prędziutko. Co Ty sobie wyobrażasz ?!!! My mamy jak te barany wszystko chwalić? Słysząłeś o wolności słowa? Mamy prawo powiedzieć co myslimy . A na gospodarza trzeba mieć wygląd i szacunek . Tego ostatniego i Macurze i Tobie brakuje. W sumie to szkoda czasu na polemikę z Tobą. Nagle sie taki zaangażowany czytelnik GC zrobiłeś. Zagrożenie poczułeś czy szef kazał?

" Mamy prawo powiedzieć co myślimy.."- tego się trzymaj Kazo

Może nie wszystkim odpowiadało, że uroczystości w teatrze ściśle powiązane są z pierwszym punktem obchodów -Mszą Świętą ! Poza tym przy braku tak wielu potwierdzeń należało rozdać wejściówki wszystkim zainteresowanym.To jest ten sam problem, jak z barierkami na rynku.Wśród vip-ów radny z synem. Za barierkami gorszy sort.

I dochodzimy do sedna " nie wszystkim odpowiadało !" , woleli stać za barierkami uważając się za gorszy sort.
Wyobraźnia może być zabójcza i nie zawsze budująca. Faktycznie to wielki problem potwierdzić chęć uczestnictwa w jakiejś części obchodów, gdzie miejsca są limitowane z niezależnych przyczyn.
......................
Co znaczy uroczystości były ściśle powiązane(?) - msza była w teatrze?
Aha, były planowane zamknięte uroczystości ewangelizacyjne przez " gorszy sort"!

"Teatr za mały, żeby pomieścić wszystkich zaproszonych""Miejsca limitowane z niezależnych przyczyn" "Najpierw się bojkotuje a potem ma pretensje, że nikt nie zaprosił" Taki sobie bełkot. Może na spokojnie usiąść i pomyśleć. Może coś zrobione nie tak, że nie przyszli?
Ściśle powiązane, to nie znaczy ,że zorganizowane w jednym miejscu.Może intencje dobre, ale to Panu Macurze nie pomaga.Że nie wspomnę o takich to sms-ach:"Dalej zaprawdę powiadam wam jeśli dwaj z Was na ziemi zgodnie o coś prosić będą to wszystkiego uzyczy im mój Ojciec który jest w niebie św. Mateusz 18, 19. Trwajmy w modlitwie za Pana R. Macura i jego rodzinę. ( W Trakcie kampani wyborczej główny kontrkandydat stosuje zasadę po trupach do celu. P. Macura oraz jego rodzina są pomawiani, oczerniani oraz manipuluje się faktami. Otoczmy ich modlitwą(10 różańca do 4.11.18) w zw. z drugą turą wyborów na burmistrza. Dołącz i poślij dalej."

"Nosik" ja myślałem, że to kiepski żart z tym łańcuszkiem. Jednak jesteś juz kolejną osobą, która o tym mówi. To już jest poniżej pasa. Jak można tak zdobywać głosy ciemnego ludu? Ktoś jeszcze daje się nabrać na te piękne słówka Macury? Ja p...., jak długo bedziemy pozwalać na takie akcje w naszym mieście? Ja anie chce takiego burmistrza. Może pora wrócić do szkoły!!! wysyłając dalej łańcuszek użyjcie smsa premium chociaż. I zapłaćcie sami za te brednie. Oby sie nie okazało, że ze służbowych kont to ślecie :)
Mamy po sukcesie w COKu zrobić w końcu u siebie porządek. Nie wiem czy Staszkiewicz będzie umiała to zrobić, ale jest szansa w końcu ten ratusz przewietrzyć. Mamy w końcu dobrą dziennikarkę w Cieszynie, która potrafi dobrze rozprawiać się z takimi sprawami. My mieszkańcy powinniśmy teraz GC wspierać bo będzie nam bardzo potrzebna jeszcze. Prosze pamiętać, że to dzięki GC własnie i uporowi Pani Markowskiej do kontroli doszło w końcu.

...doszło w końcu.... bo upór przewodniczącej Staszkiewisz zatracił się w czerwcu, gdy o sprawie było już wiadomo......zawsze można powrócić do sprawy w kampanii wyborczej.
Czy to nie rada miasta nie jest od kontroli w urzędzie?
Do czego służy Komisja Rewizyjna?
O czym w czerwcu br. myślała Pani przewodnicząca RM?

Rzecznik BMC Ty weź się uspokój!!!! Szarpiesz się człowieku bardziej sam ze sobą. Jątrzysz tu i atakujesz ludzi a zacznij czepiać się swojego gospodarza. Impreza była zorganizowana w taki sposób by pod płaszczykiem obchodów przemycić agitacje polityczną. Za nazwiska na pakietach Macura powinien zapłacić 10 tyś ale kary. Chowacie się za przepisami prawa a sami naginacie go jak gumę w majtkach. Wczoraj debata pokazała jakim człowiekiem jest burmistrz i kto za nim stoi. Oszustwem jest cała kampania Macury. Skaczecie ludziom do gardeł, atakujecie wszystkich. Burmistrz matematycznie już ustawia radę a jeszcze nie wygrał wyborów. Co za bezczelność. Unika odpowiedzi na pytania. Lawiruje tylko myśląc, że tak wygra. nawet jeśli to taką kampanią zyskał wielu wrogów. Artykuł Pani Markowskiej jest całą prawdą dlatego się tak wkurzasz. Na złodzieju czapka gore....a może boisz się o obiecane stanowisko ? No tak ....atakujesz Pania UM bo boisz się o to, że obietnica gospodarza może się nie spełnić. Po to tu jesteś. Jedna jedyna dziennikarka która sie Was nie boi.

Rada miasta została wybrana, propozycja burmistrza jest po wyborach do RM. Z matematyką u drugiej kandydatki jest chyba kiepsko - woli intrygi

A artykuł pokazał jaką marnością nad marnościami jest burmistrz Cieszyna. Najpierw, w trakcie obchodów, uroczystości na rynku lans i prywata w agitacji wyborczej, a zaraz potem atak na panią Staszkiewicz w aferze o banery, którą sam rozpętał. Burmistrz zachował się zgodnie z zachowaniem złodzieja, który ukradł ,a potem krzyczał najgłośniej „Łapać złodzieja”. Miałam jeszcze ciągle nadzieję, że pomijając nieczyste zagrania, burmistrz nie zniży się do manipulacji wyznaniowych. Niestety, brak zaproszenia dla Luteran o czymś świadczy. A tak pięknie burmistrz na fejsie nawoływał, żebyśmy byli jednością, że ekumenizm jest ważny itp. No i wylazł z niego ten „ekumenizm”.
Interesuje mnie, czy jeszcze ktoś sponsorował obchody, bo jeśli tak, warto by to nagłośnić. Być może byli chętni, ale usłyszeli, że tym razem idzie miejska forsa.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama