, czwartek 18 kwietnia 2024
Cieszyn: Zawrzało w wyborczym kotle
Wtorkowy ranek wypełnił się informacjami o rzekomym złamaniu ciszy wyborczej przez obecnego burmistrza Ryszarda Macurę. Zarzut łącznie z doniesieniem na policję skierowała kontrkandydatka Gabriela Staszkiewicz.  fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Cieszyn: Zawrzało w wyborczym kotle

UM
Wybory i wszystko co z nimi związane już prawie za nami. Znamy już skład Rady Miejskiej i Rady Powiatu. Wiemy, kto zajmie miejsce w Sejmiku Województwa Śląskiego. Większość gmin i miast poznało już nazwiska włodarzy. Cieszyniacy wyboru burmistrza dokonają dopiero 4 listopada. Przed nami więc jeszcze 11 dni oczekiwania a przed kandydatami ostatnia szansa na przekonanie wyborców do swojej kandydatury. Czas kampanii wyborczej mieszkańcy i sami kandydaci ocenili jako spokojną i bardzo merytoryczną. Pojawiły się nawet głosy, że tym razem walki i nieczystej gry nie było. Jednak jak się okazuje, druga tura rozpoczęła się niezwykle głośnym, miejskim skandalem. Wtorkowy ranek wypełnił się informacjami o rzekomym złamaniu ciszy wyborczej przez obecnego burmistrza Ryszarda Macurę. Zarzut łącznie z doniesieniem na policję skierowała kontrkandydatka Gabriela Staszkiewicz.

Co było powodem takiego oskarżenia?

Jednym z punktów październikowych obchodów upamiętniających odzyskanie niepodległości było zdjęcie grupowe, które miało zebrać mieszkańców zgromadzonych na cieszyńskim rynku. Pierwowzorem pomysłu była fotografia sprzed stu laty, którą wykonano w tym samym miejscu. Niestety, okazało się, że estetyka ujęć zaburzona zostanie przez afisze wyborcze Mieczysława Szczurka oraz Gabrieli Staszkiewicz. W czwartek Burmistrz Ryszard Macura wystąpił więc z prośbą o usunięcie wizerunków kandydatów na czas wykonywania fotografii. Gabriela Staszkiewicz zobowiązała się do sprawdzenia możliwości zasłonięcia bądź ściągnięcia baneru. Po konsultacji z prawnikiem w piątek skontaktowała się z Panem Piotrem Gruchelem (naczelnikiem wydziału kultury) informując, że ze względu na trwającą ciszę wyborczą i uroczystości na rynku nie zgadza się na zdjęcie banneru jedynie na to, by zasłonić lub zwinąć reklamę wyborczą na czas wykonywania zdjęć. Zastrzeżeniem było, że banery nie mogą być zdemontowane i odpięte od mocowania – komitety nie mogłyby ich bowiem już wtedy powiesić z powrotem, ponieważ podczas ciszy wyborczej surowo zabrania się wykonywania takich czynności. Pomimo zakazu reklamy wyborcze powieszono z powrotem ok. godz.20, tuż po zakończeniu uroczystości na cieszyńskim rynku. Jak wynika z oświadczeń, oba komitety wyborcze nie brały udziału w ponownym montażu banerów. Odpowiedzialnością za ten incydent obarcza się rządzącego jeszcze burmistrza, ponieważ do ponownego wieszania reklam użyto wysięgnika MZD. Jak mówi Mieczysław Szczurek, na zasłonięcie a nawet ściągnięcie swojego baneru wyraził zgodę. Do sprawy trudno mu się jednak odnieść, ponieważ nie przebywał wówczas w Cieszynie i nie był świadkiem incydentu z późniejszym wieszaniem baneru. Niektóre portale informacyjne podawały iż, pan Szczurek złożył doniesienie do prokuratury, jednak jak sam potwierdza, taka sytuacja nie miała miejsca.

Jak tłumaczy sprawę Gabriela Staszkiewicz?

- Po uroczystościach po godzinie 19.00 osobiście rozmawiałam, zarówno z Panem Gruchelem, jak i Panem Burmistrzem, informując ze w związku ze zdjęciem baneru nie może on być ponownie powieszony, gdyż trwa cisza wyborcza oraz że złożę w tej sprawie zeznania na Policji. Poinformowałam osobiście pana burmistrza Ryszarda Macurę o swoich obawach, iż wieszanie z powrotem banerów rzuci oskarżenia na moja osobę. To były moje reklamy wyborcze i mieszkańcy mogliby odebrać to jako agitację i łamanie przeze mnie prawa. W odpowiedzi usłyszałam, że jest to nadinterpretacja prawa i przy okazji takich uroczystości wymaga się również pewnych poświęceń. Po zakończeniu uroczystości ok. godz.20 pracownicy za pomocą wysięgnika z MZD powiesili na budynkach banery wyborcze. Tak jak się obawiałam, zbulwersowani mieszkańcy informowali o tym zdarzeniu Policję i Straż Miejską. Nie pozostawiono mi wyboru i postanowiłam złożyć w tej sprawie wyjaśnienia, by sama nie zostać oskarżoną o łamanie ciszy wyborczej co jest wykroczeniem. Prawo jest równe dla wszystkich i chcąc rządzić miastem musimy go przestrzegać. Żadna uroczystość nie powinna być tłumaczeniem takiego zachowania. Ważne w tej sprawie jest również to, że żadna telewizja, nawet publiczna, nie może narzucać nam takich wymagań – mówi Gabriela Staszkiewicz.

Co o incydencie w trakcie trwania ciszy wyborczej mówi rzecznik policji asp. Krzysztof Pawlik ?

W sprawie incydentów wyborczych Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie prowadzi obecnie dwa postępowania. Pierwsze to zawiadomienie jednej z kandydujących osób, które zostało złożone w dniu 20 października 2018- to czynności wyjaśniające dotyczące art. 67 Kodeksu Wykroczeń tj. usunięcia ogłoszenia. Drugie zawiadomienie to zgłoszenie złożone przez innego uczestnika wyborów. Dotyczy zdarzenia z dnia 13 października, a mianowicie tj. kradzieży, przywłaszczenia ogłoszeń wyborczych. Zawiadomienie w tej sprawie zostało przyjęte przez Straż Miejską w Cieszynie i przekazane policji. W tej samej sprawie wpłynęło pisemne zawiadomienie Prokuratury Rejonowej w Cieszynie i zostało również przekazane do Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie- prowadzone są czynności sprawdzające mające na celu ustalić, czy doszło w tej sprawie do popełnienia przestępstwa z art. 284 KK .

Głos w sprawie zabrał również burmistrz Ryszard Macura.

Rzeczywiście 20.10.2018 r. na czas robienia zdjęcia i widowiska „Sztandary Niepodległości” banery wyborcze Pani Gabrieli Staszkiewicz i Pana Mieczysława Szczurka zostały zdjęte. Z jednej strony takie są wymogi nagrań telewizyjnych programów, których charakter odbiega od politycznej narracji. Z drugiej strony zależało nam na tym, aby obchody Święta Niepodległości wolne były od aktualnej kampanii wyborczej. Zwróciłem się więc z pytaniem do obu wymienionych osób, czy nie zgodziłyby się na usunięcie lub zakrycie swoich banerów, znajdujących się na kamienicach rynkowych na ten krótki okres czasu. Otrzymałem pozytywne odpowiedzi, Pan Mieczysław Szczurek dodatkowo potwierdził to na piśmie. Banery wieczorem 20.10.2018 r. wróciły na swoje miejsce. W tym kontekście uważam, że zachowałem się zgodnie z duchem prawa, zasadami współżycia społecznego i poszanowaniem kandydatów innych komitetów.
Z przykrością jednak muszę Państwa poinformować, że jeszcze tego samego wieczoru Pani Gabriela Staszkiewicz złożyła doniesienie na mnie o możliwości złamania przeze mnie przepisów dotyczących ciszy wyborczej. Tak przynajmniej poinformowała mnie w rozmowie telefonicznej, którą przeprowadziłem z nią około południa 24.10.2018 r. Czy mówiła prawdę? Już nie wiem. Wiem natomiast, że kategorycznie nie godzę się na takie zachowanie. Przez długi czas zachowywałem spokój, nie odpowiadając na liczne zaczepki i pomówienia, wierząc, że dobrym słowem jesteśmy w stanie zrobić więcej. Może pomyliłem się, przykładając swoją miarę do innych. Jednak nie żałuję tego i jeszcze raz powtórzę, że wolę przegrać wybory niż posługiwać się niegodziwymi metodami, jakimi posługuje się Gabriela Staszkiewicz. Przykładów stawiania prywatnego interesu ponad interesem publicznym można byłoby podawać w przypadku tej Pani więcej, ale mam nadzieję, że ten bardzo dosadny wystarczy.
Piszę o tym z przykrością w setną rocznicę powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Może w Cieszynie wcale nie szanujemy Londzina, Michejdy i Regera, pozwalając innym dzielić nas i toczyć obrzydliwe walki o „jakąś władzę”?

Czym jest więc cisza wyborcza?
Cisza wyborcza – okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem, w którym obywatele, po kampanii, mogą zastanowić się, jakiego chcą dokonać wyboru.
Zakazem objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych. W Polsce (od 1991 r.) cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania, a kończy się po zakończeniu głosowania (po zamknięciu lokali wyborczych); dotyczy także kampanii referendalnej. Za naruszenie ciszy wyborczej będące wykroczeniem grozi grzywna. Za naruszenie ciszy wyborczej uważa się nie tylko prowadzenie agitacji, ale również wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej.

Komentarze: (132)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie wiem czy to Duch Święty , czy może zwykły powrót rozumu i zdrowego rozsądku , liczy się wynik . BRAWO Pani Gabrielo . Czeka Panią ciężka praca . Smród stęchlizny sięga daleko w historię . Powodzenia w wietrzeniu ;-)

Biskupie zaklęcia, pisiorskie obelgi, na koniec nieczyste zagrania samego kandydata w kampanii wyborczej nic nie dały - za skandaliczne afery, nepotyzm, kolesiostwo, obronę cieszyńskiej koterii - a przede wszystkim kompletny brak przyzwoitości i uczciwości suweren dał pisiorskiemi burmistrzowi solidnego kopa
dziękujmy Panu Bogu za wsparcie, Duch Święty najwyraźniej czuwał nad Cieszynem i uchronił go przed przebranymi w skórę baranków drapieżnymi wilkami - fałszywcami i obłudnikami

Wietrzenie magistratu niewątpliwie nastąpi. Kto go dokona, dowiemy się w poniedziałek.

Pani Gabrielo ,życzę powodzenia wietrzeniu magistratu . Ostatnią próbę ,niestety nie udaną , podjął pan Gąszczyk przed laty . Jesteśmy z Panią . Powodzenia J.

Czy ktoś przyjmuje zakłady bukmacherskie na typowanie wyników II rundy w Cieszynie.?Obstawiam 6 do 5 dla P. burmistrza Macury. Uzasadnienie pod tekstem wyniki kontroli w COK. Ja-nek, bez hejtu słucham twoich typów, jak obstawiasz.?

Panie Macura, moze mnie tez pan zatrudni gdzies w urzedzie jeszcze zanim nie spadnie pan ze stolka panie Macura, jak swojego kokege w promocji na 1/2 etatu, emerytowanego policjanta, w etacie administratora stronami, ktora to osoba w ogole sie na tym nie zna?

ja-sio ty nie kiep tylko je-łop i nie licz na zatrudnienie.

wydaje mi się, że stanowisz dobry przykład statystycznego wyborcy dupiatego burmistrza

jestem pewny, że wybór na burmistrza szachrajka będzie zawdzięczać tobie.

coś ci się już kompletnie pokićkało - szachrajka nie startowała, siedzi w COK do stycznia a potem desant w kosmos

Ja-nek, o jeden most za daleko.

ja-nek, ten wojujący antyklerykał ciągle pręży muskuły, prowadząc negatywną kampanię wyborczą. Hałas jaki robi, utwierdza mnie w przekonaniu, że tak naprawdę nie wie komu te głosy zabrała Pani Wowrzeczka. Nie zauważa,że to właśnie klub CRS utracił mandaty- bo z 11 ma 8 i niekoniecznie głosy pani Wowrzeczki przełożą się na poparcie CRS. Niebawem się dowiemy. Przy urnach i w kabinach jest się nad czymś zastanowić. ja-nek swoimi natrętnymi antyklerykalnymi postami, na pewno nie pomaga swojej liderce z CRS a wręcz przeciwnie. Nikt nie lubi być indoktrynowany.

Pisze Attyla
„Attyla (niezweryfikowany) 27 października 2018 - 5:04
Czytam i nie wierzę. Wybory, ciesza wyborcza, burmistrz prosi o usunięcie baneru bo mu nie pasuje do zdjęcia, GS zgadza się na zasłonięcie, on zdejmuje, GS mówi aby już nie wieszał bo jest cisza, on wiesza, GS dostaje informacje, telefony, że ona narusza ciszę wyborczą wobec czego zgłasza na policję, że to nie ona wiesza ten baner tylko burmistrz. Co innego miała zrobić ?! Burmistrz rozpętuje histerię o małostkowości, brudnej kampanii, manipulowaniu przez GS sytyacją i nadinterpretacji prawa. Super.”
I tak to właśnie wyglądało, ale oberwała głównie Staszkiewicz, A tutaj wielu komentatorów w ogóle nie pojęło manipulacji burmistrza i to, że on naruszył prawo. Czy to tak trudno zrozumieć, że zdjął baner bez zgody na zdjęcie, a wieszając, bez zgody, naruszył ciszę wyborczą?
No cóż, można bronić burmistrza, ale jego obrońcy, podobnie jak on, nadinterpretują prawo. Przyznają mu jakieś ekstra uprawnienia, stawiają uchwałę RM nad Ustawę Wyborczą, uważają, że telewizja ma jakieś nadzwyczajne uprawnienia… takich to obrońców, pożal się Boże, ma burmistrz. A jak brak im więcej argumentów, to mieszają Staszkiewicz z błotem, chociaż nie mają ku temu powodów, prócz naciąganych bądź, możliwe, osobistych
A ja się pytam, dlaczego stawiacie na starszego faceta, który niewiele zrobił dla Cieszyna, zamiast na młodą, energiczną, mądrą kobietę? Czy nie jest to dobry moment, by młodzi zaczęli rządzić miastem?

Facet może i starszy, bodajże o 2 lata. Oboje, są po 40. Zatem oboje są młodzieniaszkami i jako młodzi ktoś z nich będzie rządził.Każde oświadczenie stron należy traktować z dystansem. Zdjął na parę godzin i powiesił . Nikt z tego powodu nie ucierpiał- oboje kandydują w drugiej turze i teraz wszyscy wieszają swoje banery. I nie ma czego już rozpamiętywać. Wygra rozsądek. i mobilizacja elektoratu każdego kandydata. Z wyborem właściwego wszyscy się pogodzimy.

Po zimnym prysznicu I tury R. Macura, pisowsko-biskupi burmistrz, postanowił zdobyć elektorat Joanny Wowrzeczka kojarzonej z Krytyką Polityczną, niespełna 3000 głosów cieszyńskich wyborców, łamiąc na bezczelnego przepisy Kodeksu Wyborczego i rzucając przy tym obelgi na G. Staszkiewicz, jego konkurentkę w II turze. O tym wszyscy wiedzą, Macura wyjątkowo głośno zaryczał w temacie.
No jeszcze jedna, dwie podobne akcje, a nawet biskup się odwróci od nieudacznika.
.
Że te działania, a później absurdalne próby ich obrony w lokalnych mediach to wynik paniki wśród rodziny Macurów i jego dworu nie ma wątpliwości - są wśród nich klasyczne psiory, którym nigdy nie udowodnisz, że białe jest białe, a czarne jest czarne. I tacy, co im już Macura awansem obiecał, i są głęboko rozczarowani, że może nie być w stanie dać. Oczywiście także ci, co już wcześniej podostawali za obietnicę wiernej służby Partii i Kościołowi, a teraz kiełbaska macurowa się im wymyka z rąk.

.
Tymczasem R. Macura, o którym cieszyniacy po 4 latach jego paradowania po ratuszu zdążyli się przekonać, że na burmistrza się zdecydowanie nie nadaje, pogrzebał na amen swe szanse na reelekcję stając w obronie swojej znajomki-oszustki, i to w momencie, kiedy oszustwo było już od A do Z opisane i udokumentowane.
Za tę demonstrację bezwstydnej arogancji wobec mieszkańców miasta, kompletny brak wyobraźni, w końcu bezgraniczną głupotę należy się R. Macurze jedna zapłata - wyborcza taczka.

ja-sio,sio na ox.

Druga tura już za 6 dni. Do ciszy wyborczej pozostało cztery dni. Wszyscy obserwatorzy lokalnej sceny politycznej niebawem będą musieli zaakceptować wynik wyborów i tuż po nich nie obudzimy się w innej rzeczywistości. Katolicy głosować będą za katolikiem, ewangelicy za ewangeliczką a ci co mają inne preferencje wyznaniowe lub są indyferentni wyznaniowo podzielą głosy pomiędzy obu kontrkandydatów, Rządzenie jak zapowiadają obaj kandydaci będzie ekumeniczne. Długi miejskie pozostaną nadal do spłacenia, a możliwości budżetu niezmienne. Wszystkie radykalne ruchy,które będzie trzeba podjąć, a będzie jeśli coś trzeba będzie dokonać by zgromadzić środki na nowe cele wywołają u jednych entuzjazm u drugich niezadowolenie. Albo sukces samorządu, i fala reakcji, albo dryfowanie i fala bylejakości. Na co stawiacie?

Niestety ale chyba dryfowanie i bylejakość. Kolejne 5 lat stracone dla Cieszyna.Okopanie się na swoich stanowiskach, brak chęci, umiejętności, możliwości zawarcia koalicji nie wróży nic dobrego. Jeśli do tego dodamy personalne urazy i animozje to ... co tu dużo gadać. Żal będzie patrzeć.

Na szansę zakończenia rozpoczętych projektów i możliwość wykorzystania doświadczenia nabytego w ubiegłej kadencji należy postawić. Współpraca z radą miasta może być bardzo ciekawa, niezależnie od wyniku wyborów, gdyż będzie wymagała mam nadzieję każdorazowych koalicji. Wszyscy będziemy mogli się przekonać czy "SIŁA" będzie siłą , czy pozostanie tylko nazwa ( hasłem wyborczym).

Tak z ciekawości o jakich rozpoczętych projektach mówisz?

....

Przecież to TY masz najświeższe wiadomości zielonego gaju i nie wiesz co ptaszki ćwierkają?

ja-nek przestał produkować niezweryfikowane posty????

To jest jakiś obłęd. Ludzie opamiętajcie się. GS niczego zdrożnego nie uczyniła. Niczego!!! Wywalanie na tym forum bredni, starych, bzdurnych historii, rozdmuchiwanie incydentu, który zostanie za chwilę wyjaśniony jest przypadłością głównie zwolenników RM. Odwracanie wszystkiego do góry nogami w celu pokazania GS jako małostkowej, pazernej na władzę. Popatrzcie kto straci więcej. GS ma zapewne dobrze płatną pracę, jest radną i kandyduje mierząc się ze starym wyjadaczem, który w zasadzie traci wszystko. Do powiatu wprowadził 1 radnego, do gminy 3 i uzyskał mizerny wynik jak na urzędującego jedną kadencję burmistrza. Jeżeli nie wygra to zostanie radnym i wróci do szkoły. Koniec kariery politycznej. Jego projekt CIS/AS nie zyskał uznania wyborców i tyle. No to walczy a klakierów spod znaku dobrej zmiany ma coraz więcej. Opamiętajcie się. Po wyborach trzeba sobie popatrzeć w oczy na ulicy. To małe miasto.

ekstaza nerwowa protegowanych Macury z partyjno-parafialnej rozdzielni budżetowych zasiłków wynika z uświadomienia sobie przez nich, że ten facet jest już praktycznie p r z e g r a n y - i bardzo dobrze, bo sie na burmistrza absolutnie nie nadawał
nie ma się co martwić o jego przyszłość - zadbał o rodzinę usadzając żonę-katechetkę na dyrektorskim stołku, przez cztery lata zarobił w ratuszu tyle, że nawet się mu wcześniej nie śniło, ma znajomości w partii i na plebanii - z głodu nie zginie, a i tańczyć na rynku podczas religijnych capstrzyków dalej przecież będzie mu wolno
.
Staszkiewicz daje cieszyniakom realną nadzieję na rozbicie dławiącego miasto od dekad towarzysko-biznesowego układu, przyczyny powszechnego tu nepotyzmu, kolesiostwa, marazmu

Ja- sio nudny jesteś!

Panie Macura,
czy przypadkiem jeden z tych, o których Pan pisze “kilku panów proponujących swoje osoby na jakieś stanowiska w trybie nazwijmy to uproszczonym” nie nazywał się Bogdan Ścibut?
.
Czy podobnie jak Pańscy partyjni protektorzy Pan również uważa, że ciemny cieszyński lud wszystko kupi, głupi Polak we wszystko uwierzy i da się nabrać na bajeczkę o przypadkowej zaraz po wygranych przez PiS wyborach rezygnacji poprzedniego dyrektora 'Osucha' i przypadkowo jedynej kandydaturze Pana żony-katechetki na to stanowisko?
.
Czy komisja zatrudniająca p. Monikę Sikora-Monkiewicz, jak się później okazało oszustkę, na stanowisku dyrektorki COK wiedziała, że to koleżanka Pańskiej żony, znajoma rodziny?
.
Czy po haniebnej próbie obrony oszustki, gdy jej złodziejski przekręt był już publicznie udokumentowany, potem zdecydowaniu o pozostawieniu jej na tłustym budżetowym stołku przez kolejnych kilka miesięcy, do “po wyborach”, nie jest Panu, tak mocno manifestującemu swój katolicyzm i bliskie związki z kościołem, najzwyczajniej w świecie W S T Y D?
.
pozdrawiam i życzę owocnej pracy pod okiem żony, już niedługo - no chyba, że Pana teraz w rewanżu Bogdan Ścibut zatrudni w OHP...㋡

- ja-nek, no to spekulujmy, na temat kto przyszedł do burmistrza;

- może była cała kolejka petentów, także ze strony tych ,którzy mieli większość w ówczesnej RM, tj,.radni z CRS. takich "pytoków", o stanowiska ma podczas pełnienia urzędu każdy burmistrz, wójt czy prezydent. Trzeba zwalniać i przyjmować pracowników i to są kompetencje burmistrza, zawsze będą niezadowoleni z podjętych decyzji;

===
-w sprawie rezygnacji ze stanowiska poprzedniego dyrektora Osucha, najlepiej niech się wypowie sam dyrektor, może się wypowiedział na piśmie, bo tak zresztą formalnie trzeba- twój zarzut nieuprawniony; Myślę, że konkurs na to stanowisko dyrektorskie był publicznie ogłoszony, a więc mógł każdy przystąpić, pytanie czy należało go rozstrzygać gdy była jedyna kandydatura, osobiście nie wiem. Faktem jest, że zdecydowano o obsadzeniu fotela burmistrza Wisły, także gdy ten sam do wyborów przystąpił. Ktoś rządzić musi- i tu twój zarzut jest nie uprawniony- tylko taki Polak jak ty kupuje jedyną swoją własną wersję;

===
- to czyją koleżanką stała się dyrektorka DN, wie najlepiej ona sama. Nagannym jest to co zrobiła, Natomiast spodziewam się ,że tą koleżanką stała się w trakcie pełnienia już tej funkcji i to jedynie mogło zaważyć przy trybie odwołania ze stanowiska.Rzeczywiście, trudno odwołać dyscyplinarnie kogoś z kim zawiązano relacje pozasłużbowe; cóż tak się zdarza;Formalnie sprawę należało wyjaśnić błyskawicznie i jej zbędnie nie przeciągać. A kto robił kontrolę, czy nie były kontrkandydat na stanowisko burmistrza, Pan Herok między innymi ,który jak się okazuje zdobył mandat radnego być może także kolega Pani dyrektor. Więc opinię Polaków w tej sprawie nie są jednoznaczne.Każdy ma ludzkie skrupuły gdy trzeba sięgać do radykalnych rozwiązań zwłaszcza jak to dotyczy najbliższych współpracowników. To praca z ludźmi, i każdy kto tego doświadczył wie jaki to działa na każdą ze stron.

====
- w zakresie ostatniego zarzutu, pewnie burmistrzowi jak i pozostałym świadomym mieszkańcom Cieszyna, wszystkim jest wstyd, myślę ,że nie wstydzi się jedynie sama sprawczyni może także, która o swoim odejściu mogła zadecydować natychmiast. Nie czepiaj się już grzeszności katolików, to wszystko wyborcy zarówno Pani Staszkiewicz jak i Pana Macury. Tak bardzo ci zależy na polaryzacji nastrojów pomiędzy katolikami i innymi wyznawcami- jeśli tą drogą miały by się dokonać wybory, to nie sądzę byś pomagał Pani Staszkiewicz- więc wykaż się chociaż trochę myśleniem i odrzuć emocje.
====
Zauważyłem, myślę że i inni na tym forum, że w gorliwości manifestowania swoich relacji z KK, prezentujecie całkowicie skrajne postawy.

Zapożyczone z portalu społecznościowego. A media milczą

Bartosz Tyrna 4 godz. #rysiosponsor

Miasto organizuje imprezę za 0,5 mln a Ryszard Macura jest jej srebrnym sponsorem. Nagrody finansowe urzędnikom wypłaca się 3 dni przed wyborami. Właściwe nie zabierałem głosu w tej kampanii. Ostatnie wydarzenia „zachęciły” mnie, żeby skomentować pewne dwa ważne fakty:
1. Będąc na imprezie niepodległościowej w sobotę otrzymałem pakiet pamiątkowy. Przyjrzałem się mu wczoraj. Jolanta i Ryszard Macura są srebrnymi sponsorami miejskiego wydarzenia. W ciszy wyborczej rozdano 5 tysięcy pakietów z taką informacją podczas imprezy miejskiej organizowanej za 0,5 mln zł. Pan Burmistrz mówi, że to normalna rzecz. Może też chcielibyście zostać sponsorem, chociaż brązowym? Otóż informacja ta była powszechnie dostępna w Wiadomościach Ratuszowych na stronie 2 po długim wstępniaku, na końcu tekstu. Każdy mógł dotrzeć. Takie wyjaśnienie otrzymałem. Wiedzieliście wszyscy? Naruszenie prawa – nie wiem i niespecjalnie mnie to interesuje. Niesmak potworny. Akcja wyborcza za pieniądze miasta i oczywiście srebrnego sponsora. Miasto dało 0,5 mln a sponsorzy Jolanta i Ryszard Macura co najmniej 10 tys. zł. Tanio wyszło.
2. W Urzędzie Miejskim zarabia się niestety niespecjalnie. Bez względu na to kto zostanie burmistrzem to urynkowienie zarobków będzie podstawowym wyzwaniem przyszłej kadencji. Do tego system awansu jest archaiczny i krzywdzi osoby dłużej pracujące. Na pewno nagrody należały się pracownikom UM. Wyobraźcie sobie jednak taką oto sytuację. Jesteście uczciwym, bogobojnym burmistrzem. Zbliżają się wybory. Są coraz bliżej. O czym wtedy myślicie? Czy wynik będzie dla mnie korzystny, czy wygram? Ależ skąd po prostu wypłacacie nagrodę urzędnikom. 3 dni przed wyborami. To przecież normalne. Ale czy nie można było tego zrobić 2 tygodnie wcześniej?
Burmistrz szedł do poprzednich wyborów z hasłem stawiam na jakość. Wyszło z tego tylko „jakoś” to będzie byleby wygrać. Nowe hasło to „Budujemy krok po krok”. Standardy życia publicznego pan Burmistrz krok po kroku sprowadza poza granicę tolerancji. Pan Burmistrz naciąga prawdę do granic możliwości. Warunkiem przegłosowania 0,5 mln zł była transmisja w telewizji. W inny przypadku impreza oczywiście by się odbyła z dużo mniejszym rozmachem. Pan Burmistrz obiecał, że taka transmisja będzie. Oczywiście jest w najlepszym czasie antenowym o 23.45 w TVP 2. Oglądaliście? Pewnie jak cała Polska. Powtórki w TVP Polonia z miłosierdzia przemilczę. Po prostu #rysiosponsor.
P.S. Pozwolę sobie odnieść się jeszcze do kilku postów Pana Burmistrza.
P.S. Zachęcam idźcie na wybory.

Radnemu, któremu z mocy ustawy wygasł mandat wypłacono w okresie minionych 4 lat diety radnego w wysokości 12 miesięcy x 600 zł x 4 lata , to około 28 800 zł..I brał. I robi wielkie "aj waj".Wykształcony człowiek, któremu wszystko w tej sprawie wyjaśniono.Wasz cynizm sięga granic. Macie za złe,że Pan burmistrz Macura sponsorował dając 10 000zł kiedy ten zniesmaczony BT brał!!, Macie za złe Panie BT że wypłacił premie pracownikom na 3 dni przed wyborami, bo jakby to zrobił na 2 tygodnie wcześniej to byłoby ok, a jak w okresie ciszy wyborczej to, także. Wypłacił, wykonując swoje obowiązki. Ludzie opamiętajcie się- druga tura wszystko wyjaśni, a potem wszyscy będą oblizywać rany z kampanii wyborczej zamiast wziąć się do roboty No to kontynuujmy igrzyska dla gawiedzi.Może niektórym przyjdzie oddać te pieniądze budżetowi.

Nooo, bardzo merytoryczne odniesienie się do poruszanych kwestii. Brawo.

Wny, przerzucaj te sensacje z FB, BT,będę się mógł do nich tutaj odnieść.

Jak coś ciekawego wpadnie to nie omieszkam przerzucić. Sorry Mach ale mój wcześniejszy post był niestety ironią. Zamiast odnieść się do poruszanych tematów skupiłeś swą uwagę na BT.
Wiadomo, że każdy kandydujący burmistrz ma już na starcie handicap. Ale w trakcie kampanii wyborczej, na materiałach za miejskie pieniądze? Kolejny niesmak i minus dla Macury. Odnośnie nagród pan BT źle sprawę rozegrał. Wystarczyło proste zapytanie kiedy w minionych latach urzędnicy dostawali premię. Wszystko byłoby jasne, czy burmistrz zwyczajowo w tym okresie premiował urzędników, czy była to kampanijna zagrywka potocznie zwana kupowaniem głosów. Oczywiście faktem jest, że burmistrz ma takie kompetencje, musi tylko zmieścić się w ryzach budżetowych.

Wny, chodziło o pewną refleksję osoby, która stawia takie zarzuty, czy i ona pod tym względem jest w porządku. Fakty pokazują ,że tak nie jest.Wiesz, że premie i inne środki wydawane z budżetu w tym na opracowanie ekspertyz są planowane. A skoro są planowane w budżecie to klub ,który miał większość CRS z jego przewodniczącym je uchwalał. Gdyby nie zaplanował , burmistrz by nie wydał. Więc trzeba się zastanowić czy podnosząc zarzuty sam wobec tego budżetu jestem w porządku- dlatego ten wpis. Wszyscy posługują się ironią i cynizmem BT, jak zauważyłeś pod tym względem przebija burmistrza.

Dla równowagi - zapożyczone z portalu a media milczą - Odnośnie Bartosza Tyrny i #rysiosponsor, który jako przewodniczący klubu CRS przez ostatnie cztery lata i promotor „przekupki” - chciał być też sponsorem, należy przypomnieć zapytanie klubu CRS z 25 marca 2016r. https://bip.um.cieszyn.pl/artykul/473/4437/wniosek-nr-brm-0003-378-2016-..., gdzie ciekawa jest odpowiedź będąca zarzewiem konfliktu. Niech wyborcy wybiorą co lepsze wniosek czy odpowiedź.

To że Staszkiewicz (CRS) ma zapędy i chęć przekazania majątku miejskiego fundacji „Być Razem” jest zapewne WIELKIM minusem dla tej kandydatury.

To że (CRS) Staszkiewicz ma zapędy i chęć przekazania majątku miejskiego, wiadomo od dawna. Parcie na przekazywanie obiektów sportowych w nieodpłatne użytkowanie jest też tego przykładem. Oczywiście decydujące zdanie ma w tej sprawie RM, ale możliwość puszczania pary w gwizdek przez burmistrza także istnieje. Niestety, czas zbyt szybko ucieka by teraz nie przez 4 a 5- lat kręcić się koło tematów wątpliwej korzyści dla miasta.

Czytam i nie wierzę. Wybory, ciesza wyborcza, burmistrz prosi o usunięcie baneru bo mu nie pasuje do zdjęcia, GS zgadza się na zasłonięcie, on zdejmuje, GS mówi aby już nie wieszał bo jest cisza, on wiesza, GS dostaje informacje, telefony, że ona narusza ciszę wyborczą wobec czego zgłasza na policję, że to nie ona wiesza ten baner tylko burmistrz. Co innego miała zrobić ?! Burmistrz rozpętuje histerię o małostkowości, brudnej kampanii, manipulowaniu przez GS sytyacją i nadinterpretacji prawa. Super.

Już się pogubiłem, komu mam odpisać. Wszystkich zainteresowanych korespondencją ze mną proszę o ustawienie się do kolejki i podanie godziny i daty swojego wpisu. Po kolei nie pchać się. Odpowiem każdemu i żarliwością. Kto pierwszy.Oto cel ,który osiągnąłem ja-nku ox zapłacił cenę za bezpodstawną cenzurę .

pewnie tego nie dostrzegasz, ale na starość przyklejasz sobie gębę pajaca

"Przygadał kocioł garnkowi".

mówią, że pycha i głupota to siostry - no i to by się u Macha zgadzało ㋡

Nie wiedziałem ja-nku,, że to Ty pierwszy ustawisz się do kolejki. Trzymam cię przy życiu, powiadają "z kim przestajesz takim się stajesz.".

Uf, ale się napracowałeś- rozgonić towarzystwo spod jednego IP - nie lekko. Jutro koło 8 znowu wyjdą z dziury.

Wreszcie wylazły buldogi Gabrysi spod dywanu. Faktycznie nerwowe ruchy można zaobserwować w KWW CRS po blamażu z donosem ich kandydatki na policję. Tak dobrze się zapowiadała druga tura a tu klops - wylazła słoma z butów kandydatki rodem z Marklowic koło Boguszowic która kocha Cieszyn

nerwowość i agresja w tonie ostatnich wypowiedzi R. Macury to prosta konsekwencja świadomości jego beznadziejnej pozycji przed II turą - facet zrozumiał, że kończy się jego przypadkowe burmistrzowie i pora wracać na ziemię, a lądowanie może być twarde
.
trzymamy kciuki za Staszkiewicz,
a Macura - jeśli go żona nie zatrudni w szkole - może na przykład objąć stanowisko dozorcy w kamienicy przy Starym Targu, którą za grube pieniądze najpierw biskupowi wyremontował, a potem od niego za jeszcze lepsze w imieniu miasta wynajął - i to jest kolejny z tych kwiatków, dla których Macura musi odejść

A Staszkiewicz, że niby lepsza. Cztery lata z większością w RM i co? Wielkie NIC! Teraz z rękawa sypie pustymi obietnicami, pyta mieszkańców co by chcieli, czego im trzeba – śmiech na sali. Wróciło pytanie co z milionowym majątkiem z którego (chyba bezpłatnie) korzysta „Być Razem”? Przekaże fundacji za free. Dla mnie jest 0:0. Zapewne wygrałby ten kto dogadałby się i kogo oficjalnie poparłaby 3 „Siła”. No ale to już ociera się o „politykę”, no i tortem trzeba byłoby się podzielić.

W tej chwili mamy do rozstrzygnięcia drugą turę wyborów. Ważne jest aby, walka wyborcza była na programy, oparte o realne pieniądze. By przyszłą Radę Miejską nie poróżniły do tego stopnia wzajemne urazy, by w całości i jej komisje mogły zasiadać przy wspólnym stole obrad. Sądzę ,że druga debata powinna odsłonić to co każdy z kandydatów w oparciu o uzyskane mandaty zaoferuje wyborcom. Kto z kandydatów jest w stanie zbudować szerszą koalicję ten powinien zostać burmistrzem. Myślę ,że pani Staszkiewicz jeśli chce zachować twarz wycofa zawiadomienie na policję, a w zamian przedstawi sposób jak zamierza rządzić miastem i z kim jest jej po drodze bo rozkład głosów jednoznacznie wskazuje kto ma wygrać i z kim należy tworzyć koalicję. Sytuacja z przed 4 lat nie może się już powtórzyć, że burmistrz nie ma poparcia większościowego RM, przez co rozmyta została odpowiedzialność. Ma być większość rządząca i opozycja, której zazwyczaj powierza się przewodniczenie w komisji rewizyjnej. Oczywiście wszystkie sprawy natury formalnej i prawnej przed zaprzysiężeniem radnych powinny być dogłębnie sprawdzone- by i w tym wypadku nie było wadliwej reprezentacji jak to miało miejsce przez całą ubiegła kadencję. Tortem zawsze się trzeba dzielić, bo społeczeństwo ma różne preferencje. Dojrzewamy do demokracji po okresie wpadania w skrajności. Siła w "Sile" dla oczywistej równowagi oczywiście ze wskazaniem. Ktoś przecież musi rządzić.

Chyba masz na myśli tego Macurę co jest szefem komitetu wyborczego CRS, Pani Staszkiewicz..Burmistrz odejdzie w odpowiednim czasie. I nie ty go wyznaczysz.A wasz szef sztabu wyborczego miał sprawdzić wszystkich kandydatów na radnych, pod względem czy nie łamią postanowień uchwały antykorupcyjnej. Teraz przyszłego przewodniczącego Rady Miejskiej czeka na początek dość nieprzyjemna robota- musi stwierdzić czy wszyscy radni sprawują swój mandat w zgodzie z obowiązującym prawem.

Mach- na fejsie jest nowe. oświadczenie Staszkiewicz- cała Twoja produkcja tutaj poszła na marne. Tylko się powymądrzałeś- po Twojemu ”błysłeś inteligencją”, poobrażałeś ludzi. A tak przy okazji, powtórzę- burmistrz nie miał prawa nawet zaproponować zdjęcia banerów. W trakcie ciszy wyborczej nic nie wolno w tym temacie robić, dokładnie nic. Tak mówi prawo wyborcze. A to jest prawo nadrzędne- Ustawa- tak, jak pisze Ja-nek i żadna uchwała miejska nie może być ponad to. I przy okazji- istnieje miejska Uchwała Krajobrazowa. Może dobrze byłoby ją trochę zmienić i zastrzec, że na rynku w Cieszynie, w trakcie wyborów, nie wolno wieszać banerów, stawiać tablic z zdjęciami kandydatów itp.

PS. Ty naprawdę masz takie parcie na „moją, najmojejszą” prawdę? Współczuję

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama