, wtorek 23 kwietnia 2024
Cieszyński szef szpitala w Goa sprzed trzystu lat
Jezuicka bazylika Bom Jesus (Dobrego Dzieciątka Jezus) w Goa z końca XVI wieku. Pierwszym cieszyniakiem, który ją odwiedził był Krzysztof Matter, jezuita mieszkający w Goa w latach 1709-1721. fot. Unmadindu / Wikimedia Commons Dodaj do Facebook

Cieszyński szef szpitala w Goa sprzed trzystu lat

MICHAEL MORYS-TWAROWSKI
W pierwszej połowie XVIII wieku cieszyniak Krzysztof Matter był szefem szpitala w Goa - pod jego rządami podupadła placówka odzyskała dawną renomę.
Krzysztof Matter urodził się przypuszczalnie około 1661 roku w Cieszynie. W wieku 20 lat opuścił rodzinne miasto i wstąpił do zakonu jezuitów. W 1708 roku wraz z innym jezuitą, Franciszkiem Tillischem, wyjechał na misję do Azji. Tillisch dotarł do Chin, gdzie jest lepiej znany jako Yang Guangwen. Z kolei Matter zakończył podróż w Goa. W tym czasie ta część Indii znajdowała się w rękach Portugalczyków.

Matter w 1710 roku spisał relację z podróży, która ukazała się drukiem dopiero pod tytułem "Beschreibung seiner Reise bis Goa und von den Völkern und verschiedenen Früchten des Landes um Goa" jedenaście lat po jego śmierci. Cieszyniak na miejscu zdobył uznanie, jednak nie z racji swoich pisarskich talentów. Był aptekarzem, a jako, że nie było w Goa żadnego lekarza, stanął na czele miejscowego szpitala.

Szpital został założony w XVI wieku przez Portugalczyków i pod pewnymi względami dorównywał tym na Starym Kontynencie. - Najlepszy szpital na świecie - zachwalał go na początku XVII wieku francuski podróżnik Pyrard de Laval. Później przejęli go bonifratrzy, a w momencie przyjazdu Mattera nie było widać śladów po dawnej świetności.

Cieszyniak, mając do pomocy dziewięciu asystentów, ciężko pracował i pod jego rządami szpital po kilku latach odzyskał dawną świetność. Nie udało mu się wykorzenić jedynie pewnych miejscowych zwyczajów. Matter miał sceptyczny stosunek do "pradawnych i barbarzyńskich indyjskich metod leczenia", których najchętniej by zakazał, ale nie miał na to szans. Przykładowo, uważano, że najlepszym lekiem na wszystkie choroby jest przypalanie stóp gorącym żelazem.

Krzysztof Matter był szefem szpitala aż do śmierci w 1721 roku. Zarządzana przez kolejnych jezuitów placówka funkcjonowała sprawnie aż do 1759 roku, kiedy zakonników wypędzono z Goa. Zakład później przerobiono na siedzibę wicekróla. Gdy ten w 1842 roku przeniósł się w inne miejsce, dawny szpital dosłownie obrócił się w ruinę.

Dzisiaj pozostałości po nim znajdują się koło wymarłego miasta Stara Goa, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

unforgettable

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama