, poniedziałek 15 lipca 2024
Bookcrossing w skoczowskiej Bibliotece
W tę popularną na całym świecie inicjatywę włączyła się również Biblioteka Publiczna w Skoczowie.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Bookcrossing w skoczowskiej Bibliotece

mat.pras.
Zabierz książkę z półki, przeczytaj, oddaj, a jeśli chcesz ją zatrzymać lub przekazać dalej, przynieś w zamian inną – na tym polega w dużym skrócie akcja bookcrossingu, czyli „uwalniania książek". W tę popularną na całym świecie inicjatywę włączyła się również Biblioteka Publiczna w Skoczowie. Od 22 stycznia przy wejściu do skoczowskiej biblioteki znajduje się specjalna półka wypełniona książkami, które każdy może zabrać do domu i przeczytać – bez rejestracji i informowania o tym fakcie bibliotekarzy.

- Sama idea „uwalniania książek" była już znana w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, jednak rozpowszechnił ją na dużą skalę amerykański programista Ron Hornbaker, który stworzył stronę internetową zrzeszającą bookcrosserów. Pierwotnie chodziło o pozostawianie książek w różnych miejscach publicznych, takich jak kawiarnie, autobusy czy ławki w parku – po to, aby ktoś inny mógł je zabrać i przeczytać, a potem przekazać dalej w podobny sposób – mówi Marcin Wieczorek, dyrektor Biblioteki Publicznej w Skoczowie.

Akcja szybko zyskała rozgłos na całym świecie, w tym także w Polsce – nie tylko wśród „zwykłych" czytelników, ale też w różnych instytucjach, takich jak szkoły, uniwersytety, urzędy, domy kultury czy właśnie biblioteki. Teraz do tego grona dołączyła skoczowska biblioteka.

- Już wcześniej myśleliśmy o rozpoczęciu takiej akcji, a i nasi czytelnicy o nią pytali, dlatego postanowiliśmy ruszyć z nią z początkiem nowego roku. Chodzi przede wszystkim o promocję czytelnictwa, a też wiele osób ma w domu przeczytane książki, którymi chcieliby się podzielić i wymienić na inne. Myślę, że w Skoczowie idea zostanie przyjęta pozytywnie, zwłaszcza że w kilku miejscach w naszej gminie funkcjonują podobne półki z książkami. W dodatku w miejscach, gdzie nikt by się ich nie spodziewał, takich jak kawiarnie czy sklepy. Skoczowianie lubią czytać, co widzimy po naszych statystykach, które, wbrew temu, co mówi się o czytelnictwie w Polsce, stale rosną – dodaje Marcin Wieczorek.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama