, poniedziałek 8 sierpnia 2022
Wybory parlamentarne 2019: Drugi stopień alarmowy CRP. Co oznacza?
Stopień BRAVO-CRP był już wprowadzany w trakcie konferencji bliskowschodniej i Światowych Dni Młodzieży oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego. fot: www.gov.plDodaj do Facebook

Wybory parlamentarne 2019: Drugi stopień alarmowy CRP. Co oznacza?

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, rząd wprowadza drugi stopień alarmowy CRP obowiązujący na terenie całego kraju. Co oznacza zarządzenie wprowadzone przez prezesa Rady Ministrów?

Wprowadzenie stopnia alarmowego CRP ma związek z zaplanowanymi na najbliższą niedzielę, 13 października wyborami parlamentarnymi i dotyczy zagrożeń w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy BRAVO-CRP jest drugim, w czterostopniowej skali i oznacza, iż w okresie jego obowiązywania administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Zarządzenia w tej sprawie otrzymali już wszyscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, którzy zobligowani są m.in. do wzmożonego monitorowania stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej; monitorowania i weryfikowania czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej; sprawdzenia dostępności usług elektronicznych; wprowadzenia całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

- Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - czytamy w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego BRAVO-CRP nie jest niczym nowym. Takie samo ostrzeżenie obowiązywało już m.in. podczas konferencji bliskowschodniej i Światowych Dni Młodzieży oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ostrzeżenie BRAVO-CRP wprowadzone w związku z organizacją niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu obowiązuje od 10 października (godz. 00:01) do 14 października (godz. 23:59).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama