, niedziela 26 maja 2024
Wybory parlamentarne 2019: Kalendarz wyborczy
Głosowanie w wyborach parlamentarnych odbędzie się w niedzielę, 13 października w godzinach od 7:00 do 21:00.  fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Wybory parlamentarne 2019: Kalendarz wyborczy

MM
Przed nami wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu. Wybory zaplanowane na 13 października doprowadzą do wyboru 460 posłów i 100 senatorów, w tym 9 posłów z okręgu nr 27 oraz 1 senatora z okręgu nr 79. Przedstawiamy kalendarz najważniejszych wydarzeń tegorocznych wyborów.

Do 26 sierpnia br., partie polityczne lub pełnomocnicy wyborczy mają czas by powiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego, koalicyjnego komitetu wyborczego lub komitetu wyborczego wyborców. Tego samego dnia musi nastąpić także powołanie okręgowych komisji wyborczych. Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego można rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija we wtorek 3 września o godz. 24:00.

Z kolei do 13 września musi nastąpić podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także możliwości głosowania korespondencyjnego przez niepełnosprawnych i głosowania przez pełnomocnika. Do piątku, 13 września można także zgłaszać kandydatów do składów obwodowych komisji wyborczych., a Państwowa Komisja Wyborcza musi przeprowadzić losowanie numerów list kandydatów. Do 18 września musi nastąpić losowanie numerów list kandydatów bez jednolitych numerów ogólnokrajowych przez Okręgowe Komisje Wyborcze.

Kolejna ważna data w kalendarzu październikowych wyborów parlamentarnych to 8 października. Jest to bowiem ostateczny termin na składanie wniosków przez wyborców o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Z kolei do 10 października jest czas, by wyborcy przebywający za granicą zgłosili wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą.

W piątek, 11 października o godz. 24:00 nastąpi zakończenie kampanii wyborczej oraz rozpoczęcie ciszy wyborczej. Głosowanie w wyborach parlamentarnych odbędzie się w niedzielę, 13 października w godzinach od 7:00 do 21:00.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama