, poniedziałek 22 kwietnia 2024
T. Borysiewicz z Cieszyna oraz D. Ligocki ze Skoczowa niewinni. Wyrok jest nieprawomocny
Szer. Damian Ligocki ze Skoczowa jako pierwszy z siódemki zdecydował się pokazać twarz i ujawnić nazwisko: - Jestem żołnierzem, jesteśmy niewinni i nie mam się czego wstydzić - mówił. fot. Sławomir Kamiński/Gazeta.pl Dodaj do Facebook

T. Borysiewicz z Cieszyna oraz D. Ligocki ze Skoczowa niewinni. Wyrok jest nieprawomocny

JM
Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich oskarżonych ws. Nangar Khel. Według sądu, nie ma dowodów, że doszło do zbrodni wojennej. Sąd miał rozstrzygnąć, czy była to zbrodnia wojenna - jak twierdziła prokuratura, czy błąd - jak mówili oskarżeni żołnierze i ich obrońcy. Wśród oskarżonych znaleźli się również plut. Tomasz Borysiewicz z Cieszyna oraz st. szer. rezerwy Damian Ligocki ze Skoczowa.
- Prawda wygrała - powiedział po ogłoszeniu wyroku portalowi gazeta.tv plut. Tomasz Borysiewicz. - Ulga i niedowierzanie. Minęły cztery lata od wypadku, ale znamię pozostało - mówił szer. Damian Ligocki. I dodał - Nigdy nie żałowałem decyzji, które podejmowałem w życiu.

Według sędziów, brak jest dowodów na to, by w Nangar Khel doszło do zbrodni wojennej. - Niedających się usunąć wątpliwości nie można rozstrzygać na niekorzyść oskarżonych - mówił podczas uzasadnienia wyroku sędzia płk Mirosław Jaroszewski.

Przypomnijmy, do tragicznej w skutkach akcji polskich żołnierzy, w wyniku której zginęło ośmioro afgańskich cywili, w tym kobiety i dzieci, doszło w sierpniu 2007 r. w afgańskim Nangar Khel. Żołnierze ostrzelali wioskę po tym, jak ich pojazd wojskowy wjechał na minę pułapkę.

W związku z wydarzeniami oskarżonych zostało siedmiu żołnierzy z 18. Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego.

Śledczy żądali dla siedmiu oskarżonych od 5 do 12 lat więzienia. Dla plut. Tomasza Borysiewicza dziesięciu lat więzienia, a dla st. szer. rezerwy Damiana Ligockiego (jako jedyny nie miał zarzutu zabójstwa cywili, lecz ostrzelania niebronionego obiektu) - kary pięciu lat pozbawienia wolności.

Wszystkich żołnierzy uniewinniono, wyrok nie jest jednak prawomocny, zatem przysługuje od niego apelacja.
Komentarze: (33)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Co to za wyrok ......zabili cywili > ! ! a teraz siedzą sobie w cywilu i kasa leci .Paranoja

normalnie wylądowałbyś w magazynie braków

Wyznaczony przez Tuska człowiek na prezydenta w kampanii wyborczej obiecywał swoim wyborcom szybkie wycofanie polskich wojsk z Afganistanu. I co? Zrobił ich w konia.

to jest tak jak wojskiem rzadza politycy pokroju p.Macierewicz i minister śp.Szczygło

Tylko,że cała ta szopka zaczęła się nie za PO a w PIS Państwie.. .Czyli będziemy płacić za błędy PISprzedników... .Może P.Ziobro się z P.Macierewiczem zrzucą...

nie byłeś we wojsku to się nie wypowiadaj.

Ciesze się że tak to się skończyło,w końcu to ludzie z naszego regionu.Niestety znowu nasz żołnierz zginął,więc pytam ilu jeszcze musi zginąć zanim nasi wrócą?!

Polski żołnierz zginął w Afganistanie. Dwóch rannych.

ND, cytat z wywiadu:-z Antonim Macierewiczem rozmawia Maciej Walaszczyk.
Pytanie -A jak ocenia Pan wyrok?
- To, co jest dobre dla armii, służy także Polsce. Zapoznam się z wyrokiem i będę mógł się do tego odnieść. Jeśli sąd nie znalazł dowodów, to w sposób oczywisty musiał uniewinnić - tak być powinno.

jak jeden kibolski mąż niemal wszyscy bronią tych, którzy zabili - nie ma choćby jednego, co ująłby sie za rodzinami ofiar, organizował pomoc dla nich... Radiomaryjna, stadionowa nędza kaczolandu.

nikt nie myśli o nich jak o ludziach, którym zabito bliskich?...

Mam nadzieję że wystąpią z roszczeniem o odszkodowanie za czas spędzony za kratkami. PUŚĆCIE Z TORBAMI CHŁOPAKI TO ZŁODZIEJSKIE PO/PAŃSTWO

To co ci "żołnierze" przeżyli przez te kilka lat to tylko namiastka koszmaru jaki oni sami potrafią zgotować ludziom, których kraj najeżdżają.

z Superekspresu i Radiamaryja chyba?....

to pomyśl trochę - dlaczego ci talibowie schowali się w tej wiosce narażając cywilów. nasi żołnierze popełnili błąd ostrzeliwując wioskę, ale nie byli na poligonie tylko w akcji bojowej i nie zabili nikogo z premedytacją - sąd podjął dobrą decyzję.

Gratulacje dla niewinnych żołnierzy:)

pół wioski, kiedyś podobny "bohater" wysłał na cmentarz, a przedtem nogi z dupy wam powyrywał. Wtedy może coś zrozumiecie, baranie łby...

a sąd niechby tylko spróbował coś innego stwierdzić... Żenada, te wpisy z radosnym wyciem po wyroku to dowód na to, że jesteśmy społecznością kibolską, mentalnie na poziomie Kalego.

Co przez te lata przezyli Ci zolnierze i ich rodziny nie sposob sobie wyobrazic.
Gratulacje dla niektorych "oficjeli",ktorzy stali murem za zolnierzami.
Wstd dla prokuratury,ktora chciala zolnierza polskiego zgnoic i posalc do paki !!!!
Gratuluje zolnierzom ziemi cieszynkiej,ktorzy
z godnoscia przeszli to pieklo.
Powodzenia bohaterzy !!!!!!

Życzę Ci z całego serca żebyś nie musiał nigdy przeżyć sytuacji kiedy ktoś będzie Ciebie zabijał bo taka będzie jego "misja", ale chyba tylko wtedy będziesz "coś wiedział o zabijaniu", niestety tylko na ułamek sekundy i już nie zdążysz się z nikim podzielić tym jak to jest.

Prawo nawet w Polsce daje możliwość podważania wyroków sądu i to się apelacja nazywa, a są jeszcze kasacje!!!

Dlaczego nie powinno się komentować wyroków sądów?

Borys ciesze się:)

a co wy wiecie o zabijaniu...misja to misja.tam najpierw strzelasz,potem pytasz...choć nie powinno się komentować wyroków sądu to wyjątkowo ten wyrok skomentuję:b.dobrze,że uznano ich niewinnymi,choć wyrok jest nieprawomocny.winnych nie tu szukać.szukać trzeba w pisie jak sz.p M i jego koleżki rozwaliły wywiad wojskowy-no bo po co wojsko ma wiedzieć gdzie i co robi wróg?Damian trzymaj się-bośniak 8 zm.

Szkoda,że tak długo to trwało.. .
Stanowczy sprzeciw przeciwko traktowaniu przez państwo polskie swoich żołnierzy jak przestępców.

Sam gadasz głupoty jak każesz jechać na wojnę komuś kto potępia przemoc. Mordercy dzieci z Nangar Khel nie brali udziału w tej wojnie z patriotycznego obowiązku, nie bronili ojczyzny, nie byli poborowymi posłanymi na siłę. Oni sami wybrali sobie zawód żołnierza i pracę polegającą na zabijaniu ludzi, robili to dla pieniędzy. Z punktu widzenia racji stanu to rzeczywiście dobrze, że nie skazało ich państwo, które ich do tej pracy zatrudniło, ale z punktu widzenia wyższej sprawiedliwości to życzę im więzienia, choroby, nogi urwanej przez minę i wszystkiego co najgorsze bo to przez takich jak oni świat jest zły.

szacunek dla rodzin dla wytrwałość!!!!

o co ci chodzi jedz na wojne a nie gadaj glupot! dobra decyzja sadu!!!

Przyznać się - no to już nie wystarczy być komandosem..

Sam się zaplułeś w swej retoryce.

Każdy inny wyrok byłby niesprawiedliwy!

Macierewicz pewnie sobie brodę zapluje. Nici z planów chorych umysłowo długonosych Pisanek.

w końcu dobra decyzja!!! Mam nadzieję że prokurator nie złoży apelacji, ale nie wiem czy w takich sprawach nie ma obligu do jej złożenia...Może jakiś prawnik się wypowie.
Powodzenia chłopaki. Górny Bór pozdrawia!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama