, sobota 9 grudnia 2023
Stanowcze "nie" dla przeniesienia LO w Skoczowie!
-Pamiętajcie, że Wy też - kiedyś - komuś – przestaniecie się opłacać... I wtedy zbierzecie żniwo dzisiejszej decyzji - oby nie krwawe! - grzmiała w trakcie sesji Ligia Gepfert fot. Jakub Marcjasz Dodaj do Facebook

Stanowcze "nie" dla przeniesienia LO w Skoczowie!

PRZEMYSŁAW SZCZEPANEK
Stanowcze "nie" dla przeniesienia LO w Skoczowie!

Przewodniczący rady Stanisław Kubicius udzielił głosu przedstawicielce rodziców uczniów z LO na ul. Bielskiej w Skoczowie. fot. Maciej Kłek

Wtorkowa sesja Rady Powiatu Cieszyńskiego przybrała zupełnie inny przebieg niż na początku planowano. Wszystko przez protesty rodziców uczniów uczęszczających do skoczowskiego liceum ogólnokształcącego, którego siedziba, według propozycji władz powiatu, miałaby zostać przeniesiona do murów Zasadniczej Szkoły Zawodowej na Bajerkach.
Na początku radni większością głosów odrzucili wniosek radnego Witolda Dzierżawskiego w sprawie pochylenia się nad losami skoczowskiego LO przy ulicy Bielskiej. Do debaty na ten temat jednak doszło. Zaproszeni na sesję goście, posłowie na sejm RP, Bożena Kotkowska oraz Stanisław Szwed w swoich przemówieniach wyrazili zaniepokojenie losami placówki.

- Niedopuszczalne jest proponowane przez zarząd powiatu połączenie szkoły zawodowej z liceum ogólnokształcącym. Działając w myśl ustawy, którą Sejm zapewne za niedługo przegłosuje, możliwe będzie łączenie jedynie przedszkoli ze szkołami podstawowymi, gimnazjów z liceami, a szkół zawodowych z Ośrodkami Kształcenia Ustawicznego - tłumaczyła poseł Kotkowska.

- Zaproponowane zmiany mogą przynieść dużo krzywdy młodzieży i ich rodzicom, a projekt starostwa możne znacząco wpłynąć na mniejsze zainteresowanie uczniów procesem następnej rekrutacji do szkoły - wtórował Stanisław Szwed.

Po zakończeniu przemówienia do głosu została dopuszczona także Ligia Gepfert, matka absolwentki LO w Skoczowie, a zarazem obecnego ucznia szkoły. - My, ich rodzice, zaufaliśmy nie tylko tej szkole jako placówce państwowej, także państwu polskiemu, któremu powierzyliśmy to, co dla nas najbardziej cenne - młodych Polaków, którzy powinni być formowani na pełnoprawnych obywateli Rzeczpospolitej Polskiej - grzmiała.

Co na to starosta Czesław Gluza?

- Obowiązuje mnie uchwała Rady Powiatu o restrukturyzacji szkolnictwa. Na razie tylko rozważamy ewentualne przeniesienie skoczowskiego LO z budynku przy ulicy Bielskiej na ulicę Górecką i zupełnie nie potrafię zrozumieć wystąpień, w których mówi się o krwawym odwecie. Szkoła na Bajerkach ma świetne warunki lokalowe. Ktoś specjalnie rozpętał burzę medialną wokół szkoły, aby odwrócić uwagę od swoich spraw pracowniczych. Szkoda mi młodzieży, która powinna w spokoju przygotowywać się do matury. Ze swojej strony dodam, że w dziedzinie szkolnictwa w powiecie nie mam sobie nic do zarzucenia, stoi ono naprawdę na dobrym poziomie.

Tutaj znajduje się pełna treść wystąpienia Ligii Gepfert.
Komentarze: (39)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Co do "bogoojczyźnianych" grzmotów w moim wydaniu -może się komuś narażę, ale z reguły Bóg i Ojczyzna przeszkadzają tym, co z honorem niewiele mają wspólnego...-

gdy nie wiadomo o co chodzi to o co chodzi????
A jużci i pewnikiem chętni na kupno budynku zęby szczerzą ot i tyle

Czas najwyższy aby szkolnictwo w cieszyńskiem uwolnić od nomenklaturowych aparatyczyków minionej epoki.
Komu przeszkadza szkoła o przyzwoitym poziomie nauczania, której absolwenci z dobtym skutkiem kontynuują naukę w szkołach wyższych. Kilku cwaniaczków z partyjnego platformerskiego układu próbuje się postawić ponad wszystkimi racjami. Zastanawia milczenie członka zarządu powiatu ze Skoczowa(czyżby konflikt sumienia nakazuje milczeć w tak arcyważnej dla miasta sprawie?!)

żeby ogólniak łączyć z zawodówką? To kompletne nieporozumienie! To absurdalny pomysł i tyle. Jeśli na Bajerkach jest za dużo wolnego miejsca, to niech tam uruchomią jakieś szkoły policealne, kursy itp. Wychodzi na to, że trzeba teraz jakoś uzasadnić inwestowanie w zawodówkę i w jej bazę, no to wymyśliło się przeniesienie liceum czyli prawie 300 osób. Jaki to ma sens. Tu chyba jakiś zły duch miesza w tym wszystkim. Żeby niszczyć to, co dobre (LO z jego dobrą lokalizacją i bazą) i przenosić w miejsce na peryferiach miasta ( 2 km dalej), w przemysłowej dzielnicy, gdzie nawet droga wiodąca doń jest podziurawiona a otoczenie nie nastraja optymistycznie. To jest naprawdę zły kierunek myślenia powiatu. Dlaczego nie pytacie o zdanie miejscowych? Oni Wam powiedzą dlaczego to jest karkołomny pomysł. A radni ze Skoczowa (powiatowi) ...Cóż - mogą już nie zostać w przyszłości radnymi, bo wygląda na to, że nie słuchają głosów wyborców, tylko ulegają politycznym naciskom.

Moim zdaniem sprawę dyrektorki należy zdecydowanie oddzielić od sprawy szkoły. Postawa dyrektorki to jedno, a los skoczowskiego ogólniaka to drugie. Na nieszczęście zwolnienie dyrektorki zbiegło się z planami przenosin liceum snutymi przez zarząd powiatu. Miejmy nadzieję, że zwycięży rozsądek radnych, którzy ostatecznie nie dopuszczą do przeniesienia liceum. Małe szkoły - to przyszłość! Tylko wtedy można skutecznie rozwiązywać współczesne problemy wychowawcze. Mój syn jest absolwentem skoczowskiego liceum, bez problemu dostał się na wybrane studia i zapewniam Państwa, że to jest dobra szkoła: bez przemocy, życzliwa, dobrze przygotowująca do matury, a potem do studiów. Zdawalność matury wyższa niż powiecie!!!. Pomimo, że do tej szkoły ponoć nie przychodzą same prymusy! Tym bardziej należałoby docenić wysiłek nauczycieli i uznać to za wielki sukces miejscowego ogólniaka! Skoczów powinien mieć osobne liceum i osobną szkołę zawodową. A jeśli chodzi o ekonomię, to równie dobrze można połączyć ZSR w Miedzyświeciu z ZSZ na Bajerkach, albo wiślańskie LO z Zespołem Szkól G- Hotelarskich w Wiśle. Liczba uczniów jest podobna we wszystkich wymienionych szkołach. Dlaczego wybrano LO w Skoczowie???? Jestem za tym aby wszystkie szkoły zostawić na swoim miejscu, a zadbać o to, aby ich bazę wykorzystać w pełni. To powinno być troską radnych powiatowych!!!!

mowa o tej pani, co już na emeryturze, ale pazurami wbiła się w fotel dyrektorski, a potem wzięła L4 i poleciała na wczasy?...

Dlaczego starostwo inwestuje w bazę szkoły, która ma dużo "wolnego miejsca?" (Tak wynika z wywiadu na tv.skoczow.pl) czyli w Bajerki, a nie w szkołę ,której jednym z atutów jest "kameralność". Z tego, co wiem w skoczowskim LO nie ma pustych, niewykorzystanych przestrzeni. Niedawno wymieniono okna, wybudowano boisko wielofunkcyjne (także za pieniądze z powiatu). Baza szkoły jest bardzo dobra. Wszystkie sale są zajęte od rana do 15.00, a nawet dłużęj. Wystarczy obejrzeć plan lekcji na stronie internetowej. Nawet jeśli LO nie ma swojego "Orlika"- to ma codzienny i świetny (blisko) dostęp do Hali Sportowej Beskidu i pływalni Delfin. Czy można sobie wymarzyć lepsze warunki do rozwijania uzdolnień sportowych ?? O co tu chodzi? Może ktoś chce kupić ten budynek i urządzić w nim szkołę prywatną? Świetna lokalizacja tej szkoły - może być powodem zainteresowania nią innych szkół np. wyższych. Za dużo tu niewiadomych...! Argumenty o rzekomo ekonomiczych uwarunkowaniach są mocno naciągane... Zostawcie to liceum w spokoju, bo skoczowianie Wam tego nie wybaczą.

zadaje pytanie jesli chodzi o pieniadze to jaki jest koszt 1 ucznia w tym lo ajaki w innym liceum np koperniku czy osuchu a jak przeniosa to jaki maja pomysł powiatowcy krzyżowcy na ten budynek

Grunt jest przygotowany---dyrektorka LO zwolniona

Słyszałem, że przeciwko LO w Skoczowie jest też Pan Alfred Brudny - nauczyciel i wychowawca z Międzyświecia - smutne. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie, bo aż nie chce się wierzyć.

niech liczą się z ostracyzmem, politycznym, towarzyskim i lepiej niech niczego innego nie firmują w Skoczowie bo będą spaleni.

Jestem ze Skoczowa i dziwi mnie postawa np. Pana J. Malika, który jest za przeniesieniem, a co dalej idzie za likwidacją skoczowskiego LO. Podobnie zachowują się inni "tutejsi" radni, choćby Pani B. Macura. Żal mi tego liceum, bo całe pokolenia skoczowian walczyły i zabiegały o taką szkołę, a teraz, cóż, ważniejsza jest i obowiązkowa dyscyplina partyjna...

buhaaaaaaaa absolwent cieszyńskich ogólniaków smarują się g.... samochwały, bo osucha skończył a że na dopach to inny szczczegół. 16 czy 19 przedmiotów przez 3 tala, a w technikum 39 przedmiotów przy tej samej liczbie godzin w tygodniu . kilku ambitnych w szkole poziom ciągną do góry a reszta to jakby kazał coś zrobić w technicznej szkole to wymięka, znłam takich na polibudzie i co na pierwszym laboratorium wymiekali, no tyle że wykuli ale zastosowania żadnego. żenafa!!!!! a

niczym szczególnym się nie wyróżniają. Ani pod względem kultury, ogłady czy znajomości języków obcych. Tacy sami jak ogólna szara masa. To że paru genialnych absolwentów ciągnie famę o jakości szkoły nie świadczy o nadzwyczajności ogółu.

Powiat cieszyński ach co za nobilitacja. To powiem tyle Nowy Jork leży w stanie New Jersey, stolicą Hesji nie jest największe miasto Frankfurt tylko prowincjonalne Wiesbaden. Oczywiście poziom Kopera i Osucha jest wręcz kosmiczny, ale w skali kraju to miernoty, w skali europy to dno. LO w Skoczowie może nie ma takiego poziomu jak Cieszyn ale jest LO i ma swoją niepowtarzalną atmosferę więcej wartą niż wspaniały poziom cieszyńskich liceów.

sam jestem absolwentem LO I w Cieszynie ale mówienie, że Osuch i Koper, to dwa najlepsze licea, to dawna klisza a teraz to megalomania i nic ponad to...

ale prawda jest bolesna ze nasze najlepsze dwa LICEA oGOLNOKSZTALCACE jedynka i dwojka po prostu sa najlepsze i zawsze byly , wystarczy przesledzic jakich absolwentow mają ale zgadzam sie ze to nie powod aby inne lecea likwidowac chyba ze jest powazne uzasadnienie, juz pisalem ze nie w kazdej wiosce musi byc teatr i kino bo po to sa stolice regionow zeby prym wodzic . Powiat i region i śląsk Cieszynski nazywa sie cieszynski od nazwy miasta Cieszyna i tyle ...............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

no to porównania, nie wiem czy ktoś się zastanowił , kto się wybiera do ogólniaków tych cieszyńskich a kto na bajerki czy innych szkół zawodowych, to całkiem inna młodzież, uzdolniona też, a nie tylko taka która bije. Jeśli tak ich przystosowano w gimnazjach, kto silniejszy ten lepszy, to nic dziwnego. Oni są często lepszymi ludźmi, chociaż nie ąę wykształconymi. Byłam ostatnio na wyższych uczelniach w krakowie, i słysząc zasób słów naszej Elity młodzieży z ogólniaków włos na głowie sie jeży, przekleństwa że trudno zrozumieć co mówią, A się ocenia ogólniak w Cieszynie, czasami większe g... niż ktoś po zawodówce. Wyścig szczurów i kto lepsze plecy, kasiasty rodzic. A i ....Pomijam decyzje pana Kubicjusa

Dawniej to się w ziemiance mieszkało i z uwagą słuchało straszenie księdza. Mamy 21 wiek otwarty świat, internet w domu, ale szkoły już NIE. Zapewne piszesz z Cieszyna i tam się uczyłeś więc nigdy nie zrozumiesz co oznaczają dojazdy PKSem i strata pół dnia nie mówiąc o KOSZTACH.

napisz w końcu coś konstruktywnego - kogo ty właściwie popierasz

Proszę czytać tekst wystąpienia ze zrozumieniem. Tam wcale nie pisze o tym, że Bajerki są gorsze - bo nie są!!! Ani lepsze też! Każda z tych szkół jest potrzebna, bo realizuje inne zainteresowania, więc inna młodzież chodzi do tych szkół - ani lepsza, ani gorsza! A przemówienie nie dzieli na lepszych, czy gorszych - wzywa do połączenia sił w walce o wspólne dobro!!!Przeciwko dyscyplinie partyjnej i układom wszelakiego typu, w interesie wszystkich mieszkańców Śląska Cieszyńskiego!

dobrze obserwujesz!

a Skoczow nigdy tradycji licealnej nie mial tylko jezdzilo sie do dobrej 1 lub 2 w Cieszynie i tam byla szkola na poziomie .Teraz takie dziwne zjawisko powstaje kazda wieś chce miec szkole , wszystkie urzedy na miejscu , teatr , kino objazdowe, byle sie na swiat nie trzeba ruszac , a dawniej to do Rzymu czy Paryża na nauki jezdzili ...!!! To są proste sprawy lokalne do rozwiazania i nie tzreba a nawet nie powinno sie z tego sprawy narodowej robic !! Po to mamy SAMORZAD zeby sami sie rzadzic !!!!!!

bogoojczyźnianie, ale to choroba, którą ze szkół się wynosi, tam nas od małego uczą, że jednostka to zero, linijką po łapach i do kata, a Państwo się liczy, Władza, Patriotyzm, Posłuszeństwo i temu podobne sraty pierdaty, co maja z nas zrobić posłusznych i bezwolnych negrów, rabó do roboty i na mielonkę armatnią jak będzie trzeba. Pani Gepfert cgciałaby ustanowienia w Skoczowie Szkoły Wieczystej?... Takiej, co jej nic nie ruszy przez co najmniej 1000 lat, no bo jak raz powstała, to musi trwać pomimo i na przekór?... Myli się pani , niech pani nie miesza do prostych spraw społeczno - ekonomicznych o charakterze lokalnym - instytucji państwa. Niepotrzebne ono tu i wręcz niepożądane.

Dziękuję bardzo za zamieszczenie tekstu wystąpienia Pani Lidii GEPFERT - dawno tak świetnego i żarliwego ( boję się pisać patriotycznego) tekstu nie czytałem. Jestem ciekawy czy to wystąpienie było odczytane czy też było mową spontaniczną

kryptokomuchy typu pana Dzierżawskiego się zakryły i teraz znowu chcą do władzy - ludzie z Ochab wiedzą o co chodzi - korzenia się prze sąsiadami nie wyprzesz .....

ja również jestem absolwentem Technikum na Placu Kościelnym ale to nie chodzi o miejsce gdzie szkoła się znajduje ale wspaniali pedagodzy. Pamiętam dyrektora Żareckiego to była osoba, która potrafiła utrzymać zdrową dyscyplinę nie poddawał się żadnej opcji czy partyjnej czy też innej. Ale następca który był mierny lecz lubił dużo krzyczeć został jego następcą i rujnował to co Pan Żarecki zbudował. A może by tak powspominać te osobistości pedagogiczne i wykazać ich kunszt i talent i pokazać dzisiaj ich następcom,że nie każdy może być i nauczycielem czy dyrektorem. Dzisiaj raczej więcej koneksje rodzinne, materialne, polityczne decydują o typowaniu na stanowiska a nie umiejętności i wiedza.

Chodziłam do Technikum Mechaniczno -Elektrycznego w Cieszynie na Pl. Koscielnym w latach sześćdziesiątych i ta szkoła miała wtedy renomę nie to co dzisiaj wysoki poziom nauczania dyscyplina nie to co dzisiaj i to sobie chwalę. Przeniesiono to Technikum na Frysztacką i co nawet nie wiadomo czy ta szkoła w Cieszynie istnieje a była to szkoła z tradycją. Bez interwencji i bez bólu. Można było powiedzieć że to była strata a tym którzy to zrobili nie maja do dnia dzisiejszego wyrzutów sumienia

nie przenoście tej szkoły...ona bardzo powoli ale systematycznie buduje swą renomę i powinno się ją wesprzeć a nie niszczyć tego wypracowanego dorobku....weźcie i zlikwidujcie niepotrzebnego Szybińskiego w Cieszynie, gdzie naprawde nie warto chodzić - -żeby zrobić z tej dobrej szkoły rolniczej marne liceum to był idiotyczny pomysł!!!

Chyba ktoś kto to pisał nie widział bajerek na oczy. Po gębie to wszędzie się dostanie. A propos gorszej młodzieży to proszę zwrócić uwagę jak w liceum zdają matury. Nie przenoście nam liceum na bajerki. Zrobicie nam krzywdę.

Mylisz go z Zorychtą, CKP do Bażanowic przenieśli jak powiatem rządził Zorychta.

Pamiętam jak likwidowali (sorry "łączyli")Warsztaty Szkolne na Frysztackiej...Nawet mieli nam płacić za bilety do CKP w Bażanowicach...3 lata tam jeździłem i ani złamanego grosza mi nie zwrócili...Z tego co wiem to za likwidowaniem warsztatów był pan B. Kubicjus - tak ten sam co teraz w powiecie rządzi. Czyżby kolejne jego pomysły aby zaoszczędzić.. A CKP na wsi to jest to..Żenada.

Wszyscy pseudo obrońcy liceum skoczowskiego zdają sobie sprawę, że w najbliższym roku szkolnym żadnego przeniesienia szkoły być nie może. Natomiast każdy dodatkowy szum wokół tej szkoły sprawi, że nabór 2011/2012 będzie minimalny, a tym samym nawet przenosiny na Bajerki nie będą konieczne. Liceum umrze naturalną śmiercią (tak jak swego czasu umarła na filia „Kopernika” w Ustroniu. I o to wam chodzi, szanowni obrońcy liceum?
Ale bawcie się dalej poszukiwacze taniej popularności, bylibyście swoim postępowaniem nie narobili więcej szkód niż ohydna partyjna większość!

jeżeli tak się dzieje jak mówisz to żle świadczy o dyrektorze tejże szkoły,pedagogom,katechetom, straży miejskiej i policji w skoczowie. Ja uważam,że to nie średniowiecze aby odpowiednie działania tego grona nie potrafiły w takim małym skoczowie zapanować nad jednostkami. Przecież na bajerki chodzą też nasze dzieci, nie takie kształcące się na medycynie jak pani G. lecz uczące się zawodu potrzbnego do codziennego naszego życia.Pani G. przedstawiła histerię z przenosin szkół,natomiast jakoś nikt nie wystąpił o poprawę warunków i bezpieczeństwa dzieci uczących się na bajerkach. Dlaczego o te dzieci nikt nie walczy, a co do ogólniaka to chodzą same anioły..........

A nie pamiętacie, że Cieszyn parę lat temu też stanął przed widmem połączenia dwóch szkól i chodź tak walczyli to i tak nic nie wskurano.

gorsza niż w woju. Byłem w obu instytucjach i w wojsku przynajmniej ktoś udawał że panuje na tym.

Bardziej obawiał bym się o towarzystwo tam uczęszczające. O tym że na bajerkach dostać w RYJ za nic, to cały Skoczów wie. Także Panie Gluza nie przeprowadzajcie nam liceum do siedziby skoczowskiej 'Sorbony'

a ja nie widzę nic tragicznego dla dzieci, przeniesienie Liceum na Bajerki.A co tam chodza gorsze dzieci do szkoły.Wydaje mi się,że chodzi o ambicje niektórych osób a nie dobro dzieci.A przemówienie pani G. to już czysta kampania wyborcza.

bo w ramach oszczednosci powiat wszystko chce laczyc i likwidowac , domy pomocy spolecznej, szkoly itd !!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama