, piątek 23 luty 2024
Nowy rok szkolny w skoczowskim liceum. Ostatni przy Bielskiej 34?
W skoczowskim liceum ogólnokształcącym naukę rozpoczęło 261 uczniów. Wśród nich jest 78 pierwszoklasistów. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Nowy rok szkolny w skoczowskim liceum. Ostatni przy Bielskiej 34?

KATARZYNA KOCZWARA, JAKUB MARCJASZ
Nowy rok szkolny w skoczowskim liceum. Ostatni przy Bielskiej 34?

Przedstawiciele uczniów klas pierwszych złożyli ślubowanie. fot. Katarzyna Koczwara

Rozpoczynający się nowy rok szkolny w skoczowskim liceum ogólnokształcącym może być jednym z najważniejszych w ponad dwudziestoletniej historii szkoły. W ciągu najbliższych miesięcy zapadnie decyzja czy placówka dalej będzie działać w budynku przy ulicy Bielskiej 34. - Jesteśmy optymistami - mówią uczniowie i nauczyciele, z którymi rozmawiał portal gazetacodzienna.pl.
"Z uwagi na zmniejszającą się ilość uczniów w szkołach rozpoczną się konsultacje zmierzające do przeniesienia siedziby Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Skoczowie do obiektów będących w zarządzie trwałym Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie" - treść punktu pierwszego do załącznika uchwały rady powiatu z początku tego roku, pod Kaplicówką rozpętała burzę.

Pomysłowi sprzeciwiają są rodzice, nauczyciele, miejscowi radni oraz władze miasta. - To w rezultacie doprowadzi do likwidacji szkoły - powtarzali zgodnie i postanowili wyrazić swoje niezadowolenie. Temat skoczowskiego liceum przez kolejne miesiące pojawiał się podczas obrad rady powiatu oraz skoczowskiej rady miejskiej. Uczniowie grozili pikietą, wspólnie z nauczycielami zaczęli też walczyć o to, aby czerwcowy nabór nie był mniejszy niż w latach poprzednich.

Nowy rok szkolny przyniósł jednak uspokojenie emocji. Portal gazetacodzienna.pl rozmawiał z dyrektorem oraz uczniami. Wszyscy są optymistami i jednym tchem wymieniają atuty szkoły: bliskość domu, rodzinna atmosfera i brak anonimowości. - Sytuacja wokół liceum mnie nie niepokoi. Myślę, że będzie dobrze - mówi Klaudia Tyszkiewicz z pierwszej klasy o profilu humanistycznym. Podobnie mówiła Elżbieta Cieślar z klasy starszej. - Jeśli będziemy musieli, to będziemy bronić naszej szkoły - dodała. - Na pewno się zaangażujemy - wtórował Rafał Lasoń, który rozpoczyna naukę w skoczowskim liceum.

Spokój zachowuje i o niego apeluje Tadeusz Gaś, dyrektor placówki. Przede wszystkim zadowolony jest z tego, że mimo zamieszania wokół szkoły, udało się utrzymać ubiegłoroczny nabór. - To jest sukces wszystkich nauczycieli, którzy od marca promowali szkołę zachęcając do jej wybrania oraz kontynuowania nauki w Skoczowie - podkreśla.

Gaś nie chce wypowiadać się na temat ewentualnego przeniesienia szkoły do budynków na Bajerkach. - W lutym i marcu pojawiły się dość niefortunne wypowiedzi, które nie były zbyt szczęśliwe. Nie ma sensu robić antagonistycznych nastrojów między szkołami. Musimy pracować z uśmiechami na twarzach i pokazać młodzieży, że potrafimy rozwiązywać konflikty w sposób odpowiedzialny - mówi.

W skoczowskim liceum uczy się obecnie 261 uczniów. Decyzja o tym czy placówka zostanie przeniesiona zapadnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy i będzie poprzedzona społecznymi konsultacjami m.in. z nauczycielami, uczniami oraz rodzicami. Pierwsze planowane są na październik.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wszystko by bylo ok, pomijajac fakt ze moje nazwisko w "wywiadzie" zostalo nieco przekrecone... A co do tematu to fakt faktem wszyscy sa pelni optymizmu i nadzieji ze bedziemy konczyc szkole tam gdzie ja wlasnie zaczynamy. Pozdrawiam redakcje i moja szkole.

Likwiduje się szkoły, zwalnia nauczycieli, zamiast wykorzystać niż demograficzny do bardziej efektywnego nauczania w małych zespołach klasowych, w komfortowych warunkach.
Zapraszam: http://kamila-ploszczyca.pl/news.php?readmore=11

osuch i koper - po przecinej stronie drogi - zbudowac kladke miedzy dwoma budami i juz jedna placwka mniej na koncie starostwa.

ale ty pieprzysz... chyba że jesteś szejkiem z Emiratów i chcesz sponsorować te zespoliki?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama