, środa 24 lipca 2024
Skoczów: Zostawcie nam liceum!
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Skoczowie mieści się obecnie w budynku przy ul. Bielskiej 34. fot. Jakub Marcjasz Dodaj do Facebook

Skoczów: Zostawcie nam liceum!

JM
Skoczów: Zostawcie nam liceum!

W opinii nauczycieli i miejscowych radnych decyzja o przeniesieniu liceum w konsekwencji spowoduje w przyszłości całkowitą likwidację liceum w Skoczowie. fot. Jakub Marcjasz


Skoczów: Zostawcie nam liceum!

- Nie mamy wpływu na demografię - mówi Czesława Haczek, członek zarządu powiatu. fot. Jakub Marcjasz

"Z uwagi na zmniejszającą się ilość uczniów w szkołach rozpocząć konsultacje zmierzające do przeniesienia siedziby Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Skoczowie do obiektów będących w zarządzie trwałym Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie." Treść punktu pierwszego do załącznika uchwały rady powiatu pod Kaplicówką rozpętał burzę. Pomysłowi sprzeciwiają są rodzice, nauczyciele, miejscowi radni oraz władze miasta.
- Przez ostatnie cztery lata liczba uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych zmniejszyła się o 843 osoby. Nie mamy wpływu na demografię - mówi Czesława Haczek, członek zarządu powiatu, która odpowiedzialna jest za edukację, tłumacząc decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do przeniesienia skoczowskiego liceum do budynku zespołu szkół zawodowych.

W opinii nauczycieli i miejscowych radnych decyzja ta w konsekwencji spowoduje w przyszłości całkowitą likwidację liceum w Skoczowie. Podczas ostatniego spotkania z przedstawicielami powiatu, wyrazili swoje oburzenie tą decyzją. - Jeśli jest wystarczająca ilość uczniów, by tworzyć kolejne, piąte, liceum ogólnokształcące w Cieszynie, to dlaczego nie ma pieniędzy dla Skoczowa - pytała Halina Szotek, wieloletnia nauczyciela skoczowskiego liceum. Pytań było znacznie więcej. - Dlaczego używa się tego argumentu w stosunku do nas w momencie najbardziej czułym, kiedy na dniach rozpoczyna się nabór. To jest strzał samobójczy dla nas. Wystawiliście nas na rozstrzelanie - dodał Grzegorz Greń, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie.

Pytano również o konsekwencje, jakie mogą wiązać się z przeniesieniem szkoły do budynku, gdzie mieści się już technikum oraz szkoła zawodowa. - Nie chcę być źle zrozumiany. Nie dzielę uczniów na lepszych i gorszych, ale oni mają zupełnie różne cele i priorytety. Jaki to będzie mieć wpływ na jedną i drugą młodzież, czy powiat jest wstanie wykonać oprócz finansowej, również taką analizę - mówił o swoich obawach Rajmund Dedio, miejski radny.

- Jeśli zbadalibyśmy poziom, z jakim uczniowie przychodzą do naszej szkoły i z jakim z niej wychodzą, to na pewno bylibyśmy najlepszą szkołą w powiecie - przekonywała Małgorzata Orawska, pedagog skoczowskiego liceum. - Tutaj uczeń nie jest anonimowy i nawet jeśli nie jest świetny, to potrafimy znaleźć w nim to coś, co jest w nim najfajniejsze, wierzyć w siebie i walczyć. Takie szkoły powinny być wszędzie.

Z jakimi kosztami będzie wiązać się ewentualne przeniesienie, jakie przyniesie oszczędności, czy i jaki wpływ będzie mieć dla młodzieży obu szkół, czy powiat ma jakieś inny pomysł na rozwiązanie kwestii skoczowskiego liceum? Na te pytania Czesława Haczek nie potrafiła odpowiedzieć.

- Jest za wcześnie na takie pytania - odpowiada krótko. - Nie mamy na razie dokładnych wyliczeń, którymi moglibyśmy się posługiwać, ponieważ dopóki nie było uchwały kierunkowej, nie było podstaw do robienia szczegółowych analiz.

Jak zapowiada Haczek, powiat rozpocznie cykl konsultacji i będzie chciał poznać opinie poszczególnych środowisk: uczniów, rodziców, rady pedagogicznej, radnych i przedstawicieli miasta, a dopiero podejmować dalsze decyzje. - Przygotowujemy ich harmonogram - mówi. Odpiera również zarzut dotyczący poruszenia tematu przeniesienia szkoły właśnie teraz. - Na początku kadencji rada musi wyznaczyć ramy działania na najbliższe cztery lata. Podejrzewam, że każda inna data byłaby podobnie komentowana - stwierdza.

Tymczasem z inicjatywą zmiany uchwały kierunkowej i nie wskazywania na razie działań dotyczących konkretnych szkół wystąpił Witold Dzierżawski, radny powiatowy. - Powinniśmy rozpocząć dyskusję nad zasadami polityki oświatowej. Zarząd musi zauważyć, że jest związek między otwieraniem nowych oddziałów w cieszyńskich liceach, a mniejszym naborem w innych placówkach - tłumaczy radny Rady Powiatu Cieszyńskiego. - Dyrektorzy wszystkich placówek oświatowych powinni przejąć się tym, że trzeba dążyć do racjonalizacji wydatków oświatowych, dbać o nabór i robić wszystko by nasze placówki mogły funkcjonować.

Wniosek opozycyjnego radnego zyskał poparcie również kilku radnych koalicji rządzącej.

Zgodnie z przepisami prawa, o decyzji dotyczącej między innymi przeniesienia szkoły w inne miejsce rodzice oraz uczniowie muszą dowiedzieć się co najmniej na sześć miesięcy przed planowanym przeniesieniem. W tym przypadku wymagana jest również pozytywna opinia kuratorium oświaty.

Tutaj znajduje się pismo prezentujące stanowisko Rady Miasta Skoczowa, które 1 marca otrzymała redakcja.
Komentarze: (26)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Przeniesienie Ogólniaka z pewnością nie przyniesie nic dobrego. Jeżeli się to stanie to ten Ogólniak umrze śmiercią naturalną!! Najważniejsze są głosy uczniów, którzy z tą szkołą się utożsamiają!!W tej szkole na prawdę dużo się dzieje.Wspólnie z uczniami brałam udział w projekcie językowym. To nie była pierwsza impreza tego typu .Nauczyciele się starają!!Czy to się liczy!!

wielce mi niż demograficzny jak licea w cieszynie mają zezwolenie na otwarcie w przyszłym roku szkolnym więcej klas pierwszych niż w latach poprzednich nawet do ośmiu
może chodzi o sprzedaż budynku a pieniądze przeznaczyć np. na obecne remonty lub spłatę kredytów zaciągniętych na potrzeby modernizacji szkół ponadgimnazjalnych w cieszynie.
Wspomnę jeszcze o subwencjach które starostwo dostaje za każdego ucznia a jest tego sporo.
Lepiej przecież te pieniądze wydać w Cieszynie a reszta mało istotna nie ma to jak miasto powiatowe wszyscy mają je utrzymywać

Ogólniak skoczowski w niebezpieczeństwie!... Pani Żagan - niech Skoczów przejmie to zadania od powiatu! Likwidacja ogólniaka w Skoczowie to realna i nieodwracalna degradacja miasteczka!....

Demograficzny niż nie dotyka tylko Skoczowa. W Cieszynie równbież jest. Życzę wszystkim szkołom ponadgimnazjalnym, żeby w końcu mogły zmierzyć przyrost wiedzy uczniów w ich szkołam w porównianiu matury z egzaminem gimnazjalnym. Wprowadzenie takiego "narzędzia" dla gimnazjów obaliło wszystkie mity o tzw. renomowanych szkołach, a portal Scholaris jakoś przestał publikować wyniki z całej Polski.....bo okazało się, że w gimnazjach o tzw. "wysokim poziomie nauczania" nie nauczono niczego, to szkoły zmarnowanych szans. Edukacyjna wartość dodana czyli wynik przyrostu wiedzy ucznia w szkole (czy to geniusza, czy słabeusza) jest OKRUTNA bo pokazuje, w której szkole się uczy faktycznie. Wierzę w to, że taki "ibnstrument" do zbadania przyrostu wiedzy uczniów w liceum obali wszystkie obiegowe opinie o duuuuuużym wkładzie pracy w nauczanie, szczególnie w tzw. renomowanych liceach cieszyńskich. Życzę skoczowskiemu liceum wszystkiego jaknajlepszego, bo jesteście szkołą, dla której każdy uczeń jest ważny, ten genialny, ten przeciętny i ten z problemami. Powodzenia:)

okolicy solarium na targowej

Powinni ją zostawić, przynajmniej bedzie się z kogo pośmiać że poszedł do tego pseudo liceum

gdzie skoczowska radna powiatowa Beata Macura?.. gdzie W. Dzierżawski i inne okazy, tak pełne energii podczas kampanii wyborczej???....

czy to jakaś łaska? Kto utrzymuje wielce szanowne Starostwo powiatowe? Jak się okoliczne gminy zbiorą w kupę i się zbuntują, to mała reforma może być. A co? czy Skoczów ma być zawsze w powiecei cieszyńskim? Może ziemski bielski coś lepszego zaoferuje he he he

protestuję przeciw likwidacji tejże szkoły. Maturowałem z 12 lat temu. Klimat był rewelacyjny. Pani Szotek, Panowie Bujok, Hussar, Gaś Pani Papkala, oczywiście Pani dyrektor Wójcik. Rewelacja. I na miejscu, a nie pół dnia PKSem do C-na. Warto nadmienić o czym nikt nie mówi że dużo kolegów i koleżanek dojeżdzało z Brennej, Górek, Strumienia. Niech wójtowie gmin wokółskoczowskich pokażą tej bandzie z Cieszyna gdzie ich mają.

Nie ochronię Was przed partyjnym samorządem. To Wasz wybór. To Wasze piekło. Mnie w to nie mieszajcie. Tak jak nie obronię Was przez partyjnym samosądem. To Wasz wybór. To Wasze piekło. To Wasz samorządny samosąd.

Po "Mechanie" zadowolenie są moim zdaniem ci, którzy marzyli o szkole kadetów, a brakło im odwagi czy wyobraźni, by z Cieszyna wyjechać. Pruska idiotyczna dyscyplina, brak elementarnego szacunku dla uczniów, zero polotu, pogarda dla indywidualności. Jednym słowem - ot, mały Obozik Koncentracyjno-Oświatowy w Wolnym Mieście Cieszynie. Poziom nauczania - przyzwoity dla nie za bardzo rozwiniętych. Stracone lata.

dzień dobry

Dawny Mechan cieszyński to wielka świetność tej szkoły.My jako absolwenci opuszczaliśmy mury tej szkoły wspaniale przygotowani do życia pod każdym względem.Nauczanie i wychowanie w tej szkole szło w parze. Mieliśmy wspaniałych nauczycieli. Natomiast obecny Mechan po przeniesieniu to tragedia. Szkoda tej młodzieży która tam uczęszcza.Szkoła nie podąża za oczekiwaniami reformy, a wychowanie jest dalekie od wszelkich norm.

Najprościej zlikwidować. Pewno lepiej niech młodzież dojeżdża do Cieszyna zarobi PKS bo kolej nie jeździ, w szkołach cieszyńskich wzrośnie frekwencja, to i może ten "szybil" sie utrzyma a co tam Skoczów. Mam radę dla uczniów jeżeli ich szkoła zosatanie zlikwidowana. Sprawdzcie nazwiska odpowiedzialnych za tę decyzję, będą wybory.

Jeżeli radni miasta Skoczowa są za pozostawieniem Liceum Ogółnokształcącego w Skoczowie w budynku przy ulicy Bielskiej, to niech podejmą uchwałę o przejęciu tej szkoły od Starostwa Powiatowego w Cieszynie do Samorządu Miasta Skoczowa.W powiecie bielskim gminy Buczkowice i Kozy w ramach zadań zleconych prowadzą licea ogólnokształcące.

Wielka szkoła w wielkim mieście Skoczowie...

Mechan był w budynku Parafii Ewangelickiej, z który Powiat płacił wysoki czynsz. Budynek LO w Skoczowie jest własnością Powiatu.
Mechan wrócił tam skąd został wyprowadzony w latach 50 ub wieku. To była zupełnie inna sytuacja.

Dziewiąta obietnica to "Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet". Trudno jednak wskazać jakiekolwiek działania, które służyłyby realizacji tego punktu.

Mechan to przeżył parę lat temu i nic nie wskórali(śmy) :-(

Małe liceum bez hali sportowej oczywiście z klasą o profilu sportowym... ? To liceum ma renomę ? Poziom najlepszy w powiecie ? Gdzie ? Jestem absolwentem technikum i widziałem jak przychodzili ludzie z LO i myśleli, że jak już trafili na Bajerki to średnie wykształcenie mają w kieszeni ... Jak przychodził koniec semestru to wracali do siebie albo przenosili się do Międzyświecia bo mieli tyle 1, że nie dawali sobie z tym rady . W naszym kraju panuje jakieś dziwne przeświadczenie, że w LO jest super wysoki poziom a w technikum to nic się nie uczą no bo po co, przecież pójdą do fabryki ... Tak więc zapraszam do technikum gdzie jest 2 razy więcej przedmiotów i to bardzo ciężkich bo technicznych a nie WOS, PO itd...

połączenie szkoły ogólnokształcącej z zawodową nie sprawdziło się w Wiśle, dlaczego starostwo nie wyciąga wniosków?!

po co był szybiński w Cieszynie - z poziomem o wiele niższym niz w skoczowie. Skoczowskie liceum dorobiło się już dobrych absolwentów i renomy, a szybin jest w mojej opinii liceum na siłe stwrzonym nie wiem dla kogo???

Panie Boże chroń nas przed partyjnym samorządem!

a niech wszystko zlikwidują!!!ciemnym narodem łatwiej kierować!!!

Dla mnie to jest jedyne liceum dla którego najważniejszy jest uczeń i rozwijanie jego talentów.

szkoła do której chodziłeś (o ile w ogóle...) powinna z całą pewnością zostać zamknięta - wypuściła kompletnego głąba.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama