, niedziela 1 października 2023
Niepełnosprawność na co dzień: Zmiany w odliczeniach od podatku
Dzięki wprowadzonym zmianom rozszerzyła się lista produktów, które można odliczyć w ramach tej ulgi. Będzie między innymi można odliczyć zakup artykułów higienicznych, takich jak pieluchomajtki.  fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Zmiany w odliczeniach od podatku

IWONA WŁODARCZYK
Rozpoczyna się gorący okres dla podatników, czyli rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Ostatnimi czasy w zastraszającym tempie ulegają zmianom przepisy prawne, z dnia na dzień wprowadzane są w życie nowe rozporządzenia, a przeciętny Kowalski ma problem z rozeznaniem się w sytuacji. Każdego roku wprowadzane są korekty związane między innymi z odliczaniem od podatku kwot na ulgę rehabilitacyjną. Tak jest też i w tym roku.

Dzięki wprowadzonym zmianom rozszerzyła się lista produktów, które można odliczyć w ramach tej ulgi. Będzie między innymi można odliczyć zakup artykułów higienicznych, takich jak pieluchomajtki. O taką możliwość apelowano od dawna. Ponadto Od 2022 r. podatnik rozliczy również rzeczy wzięte w najem czy wypożyczone.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej na 2022 r. podatnicy mają prawo odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych przez osoby niepełnosprawne lub osoby utrzymujące osoby z niepełnosprawnością na pieluchy, pieluchomajtki, podkłady i wkłady anatomiczne w kwocie do 2280 zł rocznie. W przypadku wydatków na pieluchomajtki obowiązkowe jest posiadanie faktur imiennych wystawionych na osobę niepełnosprawną lub osobę, która ma na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością.

Kolejną z ulg jest wprowadzenie możliwości odliczenia wydatków na wypożyczenie, najem i naprawę sprzętu rehabilitacyjnego, urządzeń i narzędzi ułatwiających rehabilitację i wykonywanie czynności życiowych znajdujących się w wykazie wyrobów medycznych, a także indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niewymienionych w wykazie. Wcześniej taka możliwość uwzględnienia w wydatkach dotyczyła jedynie zakupu. Co ważne, poniesione na ten cel wydatki te nie są objęte żadnym limitem kwotowym.

Nastąpiła również zmiana definicję leku. Od tego roku podatnik chcący odliczyć zakup medykamentu musi najpierw spełniać określone wymogi Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Muszą być one środkami wydawanymi na receptę, przepisanymi przez lekarza specjalistę, przyjmowanymi na stałe lub czasowo. Nadal będzie można uwzględnić jedynie wydatki, które przekroczą w danym miesiącu 100 zł.

Korzystną zmianą dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością jest wprowadzenie możliwości odliczenia wydatków poniesionych przez nich podczas pobytu na turnusie rehabilitacyjnym czy w sanatorium. Dotychczas istniała możliwość rozliczenia jedynie kosztów związanych z wyjazdem osoby chorej. Rodzic towarzyszący nieletniemu sam musiał pokryć opłaty związane ze swoim pobytem. Obecnie będzie mógł odliczyć także środki przeznaczone na wyjazd dzieci z niepełnosprawnością. Zmiana ta dotyczy opiekunów dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia. Rozliczeniu będzie podlegać przebywanie w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji medycznej.

Przewóz bez limitu to kolejna ze zmian

Odliczeniu w ramach ulgi podlegają koszty przewozu osoby z niepełnosprawnością bez względu na cel, któremu ten przewóz ma służyć. Przed zmianą można było odliczyć jedynie wydatki za przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. W zależności od posiadanego stopnia niepełnosprawności może to dotyczyć przewozu karetką transportu sanitarnego lub innymi środkami transportu. W przepisach nie zostały określone limity kwotowe dla takich wydatków.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama