, czwartek 25 lipca 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Telefon dostępny dla każdego
Brak wzroku nie jest już przeszkodą do korzystania z dobrodziejstw jakie niesie z sobą posiadanie telefonu, a umożliwiają to programy udźwiękawiające, dzięki którym niewidomy może wykonywać wszystkie czynności samodzielnie.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Telefon dostępny dla każdego

Iwona Włodarczyk
W dzisiejszych czasach większość ludzi posiada własny telefon komórkowy, który w znacznym stopniu ułatwia kontakt z drugim człowiekiem. O ile pierwsze telefony służyły wyłącznie do przeprowadzania rozmów oraz przesyłania wiadomości tekstowych, to dziś zakres czynności, które można dzięki nim wykonać jest znacznie większy. I tak między innymi aparatem w komórce można robić i przesyłać zdjęcia, GPS służy do lokalizacji w terenie, telefon umożliwia również słuchanie muzyki oraz audiobooków, robienie notatek, a nawet przesyłanie maili. Dla osób z niepełnosprawnościami telefon stał się nieodzownym wsparciem, które tak naprawdę jest ich oknem na świat. Brak wzroku nie jest już przeszkodą do korzystania z dobrodziejstw jakie niesie z sobą posiadanie telefonu, a umożliwiają to programy udźwiękawiające, dzięki którym niewidomy może wykonywać wszystkie czynności samodzielnie.

O telefonach odpowiada nasz redakcyjny kolega Piotr, który na co dzień używa telefonu pod kontrolą programu odczytu ekranu.

Na jakiej zasadzie działają owe programy?

Programy odczytu ekranu czytają wyświetlany tekst na ekranie telefonu lub komputera. Jest to takie daleko posunięte uproszczenie, ale ogólna zasada działania czytnika ekranowego jest taka jak wspomniałem wcześniej.
Dodatkowo program odczytu ekranu umożliwia niewidomemu lub słabowidzącemu użytkownikowi wydawanie urządzeniu konkretnych poleceń i komend.

Jak nazywają się programy dzięki którym otrzymujemy informację głosową i czy są one dostępne dla wszystkich użytkowników?

Na pierwszą część pytania należy odpowiedzieć pytaniem na pytanie (choć to niegrzeczne), to zależy jakiego modelu telefonu używamy. Są urządzenia specjalistyczne dla osób z dysfunkcją wzroku, ale nie ma potrzeby sięgać po dedykowane urządzenia, kiedy to samo oferują nam telefony dostępne teraz na rynku.
Do wyboru mamy program odczytu ekranu Voice Over, dostępny na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłuszka lub urządzenia z systemem operacyjnym Android, gdzie czytnikiem ekranu jest aplikacja o nazwie Talk Back. Oba programy odczytu ekranu dostępne natychmiast wraz z zakupem telefonu (zalecana pomoc widzącego asystenta przy pierwszym uruchamianiu czytnika ekranu, szczególnie jeśli nie jesteś zbyt zaawansowanym użytkownikiem).

Gdzie można nabyć telefon posiadający program mówiący i o co należy pytać sprzedawcę?

Jeśli decydujemy się na jedno z urządzeń z systemami operacyjnymi, o których wspominałem wcześniej, to miejsce zakupu zależy wyłącznie od nas i może kilku jeszcze innych czynników , które determinować będą miejsce zakupu.
Kiedy decydujemy się na wybór telefonu z jakimś dedykowanym czytnikiem ekranu pozostają do dyspozycji sklepy zajmujące się sprzedażą całej gamy produktów dla osób z uszkodzeniem wzroku.

Na koniec o co pytać sprzedawcę?

O nic, ewentualnie może poprosić jeśli jest to np. salon operatora telefonii komórkowej, o to aby sprzedawca był tak uprzejmy i wstępnie „odpalił” nam czytnik ekranu.

Są osoby, zwłaszcza starsze które obawiają się korzystania z telefonów dotykowych; czy rzeczywiście ich obsługa jest znacznie trudniejsza niż aparatów z fizyczną klawiaturą?

Obawy o obsługę dotykowego telefonu dotyczą nie tylko osób starszych. Najtrudniejsze jest chyba samo przestawienie się na to, że teraz wykorzystujemy do obsługi gesty.
Jeśli chodzi o osoby starsze uważam, że jest to za każdym razem indywidualna kwestia. Wszystko zależy od predyspozycji każdego użytkownika. Z całą pewnością telefon posiadający fizyczne klawisze zawsze będzie bardziej komfortowy dla pewnych grup użytkowników.
Sama obsługa przy pomocy gestów , kiedy wejdą w nawyk jest szybka i komfortowa. Przy wyborze telefonu uczulam jedynie na jedną rzecz, aby poczytać trochę o różnicach w obsłudze VoiceOver i Talk Back, by zaoszczędzić sobie potem niepotrzebnych frustracji.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama