, sobota 9 grudnia 2023
Niepełnosprawność na co dzień: Bez myszki i touchpada
Podczas moich rozmów z osobami widzącymi często pada pytanie o mój komputer, o jego przystosowanie do potrzeb osób niewidomych.  fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Bez myszki i touchpada

IWONA WŁODARCZYK
Podczas moich rozmów z osobami widzącymi często pada pytanie o mój komputer, o jego przystosowanie do potrzeb osób niewidomych. Wyobraźnia podsuwa moim rozmówcom różne wizje, począwszy od specjalnie oznakowanej klawiatury, skończywszy na głosowej obsłudze tego urządzenia. Gdy odpowiadam, że jest to zwykły laptop, a układ klawiatury znam na pamięć słyszę kolejne pytania. Pytań jest wiele, oto kilka z nich: Jak nie widząc można używać myszki? Czy są specjalne programy dzięki którym można odczytać lub stworzyć dokument? Czy strony internetowe przystosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku?

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą wprowadzić czytelników w kolejny aspekt życia tych dla których brak wzroku jest codziennością. Niewidomi z racji swojej dysfunkcji nie mają fizycznie możliwości korzystania z myszki czy touchpada. Do wszystkich wykonywanych czynności na komputerze między innymi do poruszania się po stronach internetowych, pracy w wordzie, obsługi poczty oraz różnego rodzaju aplikacji używają wyłącznie klawiatury i kombinacji skrótów klawiaturowych.

Zarówno tworzenie dokumentów jak i pozostałe wykonywane czynności umożliwia program NVDA. To dzięki niemu każde polecenie, czy pojawiający się na monitorze tekst jest przez niego czytany. Niebagatelne znaczenie dla użytkowników ma fakt, że program jest ogólnie dostępny i bezpłatny. Z dostępnością stron internetowych na chwilę obecną nie ma większego problemu. Zdarza się, że poruszanie się po niektórych stronach bywa trochę utrudnione, jednak są to sporadyczne przypadki.

Nauka bezwzrokowej obsługi komputera nie należy do najłatwiejszych, lecz z pomocą trenera każdy kto ma chęć jest w stanie opanować podstawy. Obecnie, kiedy to robienie zakupów, operacji bankowych oraz większość spraw urzędowych odbywa się drogą internetową udźwiękowiony komputer osobom niewidzącym pozwala na samodzielne ich załatwianie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama