, wtorek 23 kwietnia 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Zakupy w ciszy
Dla osób ze spektrum autyzmu robienie zakupów to droga przez mękę, a bywa i tak, że z nich po prostu rezygnują. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest nadwrażliwość tych osób na dźwięki.  fot: pexels.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Zakupy w ciszy

Iwona Włodarczyk
Robienie zakupów to czynność, której nie da się uniknąć. Zazwyczaj w sklepach jest gwarno, gra muzyka, do naszych uszu docierają dźwięki pracy różnych urządzeń, słychać reklamy poszczególnych towarów lub promocji i czasami mamy wrażenie, że zamiast do sklepu trafiliśmy do ula.

Dla osób ze spektrum autyzmu robienie zakupów w takich warunkach to droga przez mękę, a bywa i tak, że z nich po prostu rezygnują. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest nadwrażliwość tych osób na dźwięki.

Od połowy roku roku w sklepie "Aldi" w Cieszynie, we wtorki, od ósmej do dziesiątej oraz w soboty od godziny osiemnastej do dwudziestej osoby zainteresowane mogą w ciszy zrobić zakupy. W tych godzinach wyłączany jest audio marketing nie ma żadnych komunikatów, muzyki a nawet na ten czas z powodu wydawanych podczas pracy pieca dźwięków zaprzestaje się pieczenia pieczywa. Na terenie sklepu panuje całkowita cisza.

Z wypowiedzi jednej z pracownic sklepu wynika, że na początku nie było dużego zainteresowania, jednak obecnie jest coraz więcej klientów korzystających z tego udogodnienia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama