, czwartek 18 kwietnia 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Miesiąc pełen wrażeń
Koncert zespołu Trzy Piąte, który odbył się 24 bieżącego miesiąca w Ważnym Miejscu w Katowicach. Na koncert przybyły osoby ze środowiska osób z dysfunkcją wzroku. fot: Ważne MiejsceDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Miesiąc pełen wrażeń

Iwona Włodarczyk
Niepełnosprawność na co dzień: Miesiąc pełen wrażeń

Październik dla osób z dysfunkcją wzroku jest miesiącem wyjątkowym, a to za przyczyną Międzynarodowego Dnia Białej Laski, który każdego roku obchodzony jest 15 października. O ile rok temu większość osób z niepełnosprawnościami mocno ograniczała kontakt z innymi ludźmi, to październik bieżącego roku dla osób niewidomych i niedowidzących przyniósł z sobą szereg wydarzeń, które stały się okazją do wyjścia z domu.

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią 13 października w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie odbył się seans filmu „Zupa Nic” z audio deskrypcją w reżyserii Kingi Dębskiej. Chętnych do obejrzenia tego filmu nie brakowało, na seans przyjechali widzowie z naszego powiatu oraz grupa niewidomych z Bielska Białej.

Kolejne dwa duże spotkania odbyły się w Międzynarodowym Dniu Białej Laski. Pierwszym z nich było spotkanie w Cieszyńskim Kole PZN na które przyjechali zrzeszeni członkowie stowarzyszenia, a gośćmi honorowymi były panie: Burmistrzyni naszego miasta Gabriela Staszkiewicz oraz Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie Izabela Kula.

Tego samego dnia, lecz w godzinach wieczornych w Bielskim Centrum Kultury odbył się koncert zorganizowany przez Koło Grodzkie PZN I tym razem na koncert przybyli nie tylko niewidomi z rodzinami, lecz również goście z Katowic, Chorzowa, Szczyrku, Bielska Białej oraz Cieszyna. Obecnym na koncercie swoje zdolności muzyczne, wokalne oraz recytatorskie zaprezentowali niewidomi artyści.
Teatr Polski w Bielsku Białej zaprosił niewidomych oraz niedowidzących na warsztaty muzyczne które odbyły się w ramach programu Spektakle Bez Barier. Prowadzącą zajęcia była aktorka Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt.

Kolejnym wydarzeniem był koncert zespołu Trzy Piąte, który odbył się 24 bieżącego miesiąca w Ważnym Miejscu w Katowicach. Na koncert przybyły osoby ze środowiska osób z dysfunkcją wzroku, lecz tym razem była to impreza typowo rozrywkowa i zespół zaangażował gości do wspólnego śpiewania, co przełamało bariery między widzącymi, a niewidomymi.

Spektakl „Cyrano de Bergerac”, z audio deskrypcją którego reżyserem był Paweł Aigner, to ponowna okazja do odwiedzin Teatru Polskiego. Przed spektaklem odbyło się spotkanie w kawiarni, gdzie przy kawie i ciastku chętni mogli dotykiem obejrzeć makietę sceny wraz z całą scenografią, a po spektaklu widzowie spotkali się z aktorami.

Wydarzenie goniło wydarzenie i na zakończenie tego maratonu w Tychach został rozstrzygnięty konkurs „Czytam i piszę brajlem”. Tak jak w roku poprzednim tak i w tym wśród uczestników nie zabrakło mieszkańców naszego powiatu, i tak niewidomy mieszkaniec Skoczowa został jednym z laureatów tegoż konkursu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama