, wtorek 27 luty 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Bez prawa do renty i co dalej?
Wbrew pozorom osób, które z różnych przyczyn w swoim dorosłym życiu nie podjęły pracy jest niemało. Osoby te jednak nie zostają całkowicie pozbawione finansowego wsparcia.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Bez prawa do renty i co dalej?

Iwona Włodarczyk
Życie pisze różne scenariusze, jedni kończą dobre szkoły z bardzo dobrymi wynikami, idą na studia, a po ich ukończeniu podejmują wymarzoną pracę. Dla innych długoletnia nauka nie jest priorytetem i bardzo szybko odnajdują się w interesujących ich zawodach. Od pensji każdego pracownika co miesiąc odprowadzane są składki na ZUS, dzięki którym po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego i przepracowaniu wymaganej liczby lat otrzymują emeryturę. Bywa jednak i tak, że ze względu na zły stan zdrowia niektórzy będąc jeszcze młodymi ludźmi stają się osobami z niepełnosprawnościami, to z kolei zmusza ich do rezygnacji z wykonywanej przez nich pracy zawodowej, a ich dochodem jest renta wypłacana przez ZUS.

Wydawać by się mogło, że każda osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności ma prawo do uzyskania renty, nic bardziej mylnego, otóż dorośli niepełnosprawni którzy nie pracowali zawodowo, a co za tym idzie nie mieli pobieranych składek nie otrzymają renty z tytułu niezdolności do pracy z ZUS. Nie należy się im także renta socjalna, gdyż ich niepełnosprawność nie powstała przed ukończonym 18 rokiem życia.

Wbrew pozorom osób, które z różnych przyczyn w swoim dorosłym życiu nie podjęły pracy jest niemało. Osoby te jednak nie zostają całkowicie pozbawione finansowego wsparcia.

Jeśli osoba z niepełnosprawnością jest w trudnej sytuacji materialnej, może się zgłosić do Ośrodka Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania w celu otrzymania np. zasiłku stałego.

Zasiłek stały przysługuje:

 • pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
 • pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie, są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

  Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje osobom i rodzinom, których posiadane dochody nie przekraczają kryteriów dochodowych ustalonych w oparciu o próg interwencji socjalnej.
  Każdemu zainteresowanemu tą formą wsparcia wszelkich informacji w tym tych mówiących o wysokości progów dochodowych oraz innych warunków jakie muszą być spełnione udzielają pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej.

  Trzeba mieć świadomość, że dla wielu zasiłek stały lub czasowy niejednokrotnie jest jedynym źródłem dochodu pozwalającym na skromne przeżycie każdego kolejnego dnia, tygodnia czy miesiąca.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama