, piątek 23 luty 2024
Maturzyści zdali egzamin z... życia!
W akcji zorganizowanej przez koło PCK przy Szkole Organizacji i Zarządzania w Cieszynie zaangażował się m.in. Górecki Oddział Szturmowy. fot. info. pras.  Dodaj do Facebook

Maturzyści zdali egzamin z... życia!

JAKUB MARCJASZ
Maturzyści zdali egzamin z... życia!

Uczestnicy XI Akcji Krwiodawstwa "Maturzysto! Zdaj egzamin dojrzałości z... życia". fot. info. pras.

100 litrów krwi od 228 dawców udało się zebrać podczas XI Akcji Krwiodawstwa "Maturzysto! Zdaj egzamin dojrzałości z... życia", która we wtorek odbyła się na cieszyńskim rynku.
W akcji zorganizowanej przez koło PCK przy Szkole Organizacji i Zarządzania w Cieszynie oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach wzięli uczniowie piętnastu szkół z całego powiatu cieszyńskiego.

Mimo że chęć oddania krwi zgłosiło blisko 430 osób, to krew mogło oddać tylko 228 z nich. - Najczęstszą przyczyną była niedowaga, niedobór hemoglobiny, alergie czy "małe żyły" - tłumaczyli powody takiego stanu rzeczy koordynatorzy akcji. Rekord frekwencji został jednak pobity!

Wśród osób które zdecydowały oddać się krew, znalazła się Magdalena Macura, uczennica IV klasy Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, która po raz pierwszy oddawała krew. - Czasem warto zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka. Nas to nic nie kosztuje, a tak niewiele trzeba, żeby pomóc. To satysfakcja dla człowieka, że może poczuć się lepszym - tłumaczyła.

Pod wrażeniem zaangażowania młodzieży w organizację i samą akcję była Katarzyna Piwocha, nauczycielka w Szkole Organizacji i Zarządzania w Cieszynie. - Mimo że akcja jest na miesiąc przed maturą, to uczniowie już we wrześniu pytają, czy w tym roku znów się odbędzie. Myślę, że w naszej młodzieży tkwi wiele dobra. Mając dowód osobisty mają szansę pokazania, że rozsądek, chęć pomocy innym, tkwi w ich serca bardzo głęboko - powiedziała z uśmiechem na twarzy.

Przed organizatorami - dosłownie - kłaniał się dr n. med Stanisław Dyląg, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. To największa tego typu placówka w kraju, która zaopatruje w krew i jej składniki 125 szpitali i klinik województwa śląskiego. Organizuje też największą ilość wyjazdowych akcji pobierani krwi. - Nie ma takiej drugiej akcji w Polsce, gdzie zaangażowanych byłoby tyle osób i stworzona byłaby tak przyjazna atmosfera - komplementował cieszyńskich organizatorów.

- Jesteśmy świadomi, iż im więcej nas będzie walczyło w słusznej sprawie, tym mniej ludzi pozostanie bez pomocy. Szczególne wyrazy uznania i podziękowania kierujemy więc do uczestników, którzy udowodnili, że nie są obojętni na potrzeby drugiego człowieka - dodaje Piwocha.

W jedenastu edycjach akcji wzięło udział blisko 1 900 osób, które ofiarowały łącznie 822 litrów krwi.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama