, niedziela 23 czerwca 2024
10 mililitrów krwi dla życia
- Chcemy prosić o pomoc w rozpropagowaniu akcji zarówno władze powiatu jak i gmin, ale też księży oraz pastorów - mówi dr Krzanowski. fot. szpik.netus.pl Dodaj do Facebook

10 mililitrów krwi dla życia

JM
Każdego roku dla kilku tysięcy osób w Polsce jedyną szansą na uratowanie życie jest przeszczep szpiku kostnego. Znalezienie odpowiedniego dawcy nie jest jednak zadaniem łatwym. Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego rozpoczyna nową kampanię: „Bądź dawcą szpiku. Podaruj komuś życie.”
- W Polsce co roku transfuzji szpiku potrzebuje 3,5 tys. osób a w liczbie tej znajdzie się najpewniej 15-20 mieszkańców naszego powiatu - mówi dr n. med. Maciej Krzanowski, Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. Statystyczna szansa powodzenia przeszczepu od niespokrewnionego dawcy mieści się w granicach 1:25 tys. a 1:250 tys. Dlatego tak ważne jest, by baza potencjalnych dawców szpiku stale się powiększała. W Polsce takie osoby stanowią 0,32 proc. populacji. Dla porównania w Niemczech, które przodują w statystykach jest ich 4,2 proc. - Proponujemy potraktowanie tej różnicy jako wyzwania dla mających swe społecznikowskie tradycje mieszkańców cieszyńskiej ziemi - zachęca dr Krznowski i podaje przykład niedalekiej Leśnej na Żywiecczyźnie. W trzytysięcznej społeczności potencjalnym dawcą szpiku postanowił zostać co trzeci mieszkaniec. Troje z nich, już ofiarowało swój szpik.

Inicjatorzy kampanii marzą aby takich osób w powiecie cieszyńskim było co najmniej 7,5 tys.

Fundacja Zdrowi Śląska Cieszyńskiego zachęca wszystkich zdrowych mieszkańców powiatu w wieku 18-45 lat do odwiedzenia Punktu Krwiodawstwa w Szpitalu Śląskim w Cieszynie (od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00-14.00) i zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Wystarczy tylko wypełnić odpowiednią ankietę i oddać 10 mililitrów krwi.

Fundacja czyni już starania, aby ambulansy do pobierania krwi pojawiły się we wszystkich gminach powiatu cieszyńskiego również w niedzielę, kiedy większość osób ma dzień wolny od pracy. - Chcemy prosić o pomoc w rozpropagowaniu akcji zarówno władze powiatu jak i gmin, ale też księży oraz pastorów - mówi dr Krzanowski.

Przebieg akcji można śledzić na stronie www.szpik.netus.pl.

Przekaż 1% swojego podatku na rzecz Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. Nr KRS 0000130105.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

ale jak przychodzi co do czego, to dupa trzęsą i trzymają się życia jak pijany gelendra... Nawet kościół radzi w takich przypadkach dłużej raczej sobie pożyć, niż śpieszyć się na spotkanie z Ojcem w Raju... Coś musi być na rzeczy...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama