, wtorek 21 maja 2024
Książka Niepowtarzalni, czyli sposób pojmowania świata przez dzieci z OERW w Ustroniu
"Niepowtarzalni” to pięknie wydana, ilustrowana publikacja, pełna tekstów, które przenoszą nas do wnętrza Niepowtarzalnych. fot: www.niepelnosprawniustron.plDodaj do Facebook

Książka Niepowtarzalni, czyli sposób pojmowania świata przez dzieci z OERW w Ustroniu

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Książka Niepowtarzalni, czyli sposób pojmowania świata przez dzieci z OERW w Ustroniu

Zawarto w niej nie tylko świat widziany oczyma dziecka, ale również zawarto refleksje ze świata dorosłych. fot. mat. pras.


Książka Niepowtarzalni, czyli sposób pojmowania świata przez dzieci z OERW w Ustroniu

Wzruszające opowieści o życiu, ale pełne pozytywnych emocji. fot. mat. pras.


Książka Niepowtarzalni, czyli sposób pojmowania świata przez dzieci z OERW w Ustroniu

Podczas ośrodkowych zajęć edukacyjnych, terapeuci spisywali bajki opowiadane przez dzieci. fot. mat. pras.

"Niepowtarzalni" to publikacja, której sercem jest Ośrodek Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Ustroniu. To niepubliczna placówka gdzie dzieci niepełnosprawne realizują obowiązek szkolny i uczą się tego wszystkiego, co potrzebne będzie im w życiu.

- Niepełnosprawność to temat zazwyczaj traktowany smutnie i z rezerwą. Dlatego powstała idea, aby stworzyć radosną publikację, w której zawarta zostanie twórczość niepełnosprawnych uczniów. Naszym głębokim przekonaniem jest to, że nasi wychowankowie są niepowtarzalni. Nie dlatego, że są niepełnosprawni, ale dlatego, że są ludźmi takimi jak my, którzy są "zdrowi" i w każdym z nich jest wielki potencjał - mówi Dorota Kohut, dyrektorka ośrodka.

Podczas ośrodkowych zajęć edukacyjnych, terapeuci spisywali bajki opowiadane przez dzieci. Wśród nich znalazły się także różności i opowieści na różne tematy. Jedną z bajek jest ta opowiedziana przez Roberta Szturca.

Krecik i Murzyn
Pewnego razu Krecik spotkał Murzyna.
- My jesteśmy do siebie podobni - powiedział Krecik
- Murzyn jestem.
- A ja Krecik.
- Chodź do nas, do naszego szałasu na pyszny obiad.
- A co będzie na tym obiedzie podane?
- Duszona jagnięcina.
- Ja Cię zapraszam do domu na mój obiad - mówi Krecik - Mam larwy.
- Wychodzi na to, że lubimy coś innego.
- To jest normalne, bo jesteś człowiekiem, a ja zwierzęciem. Ale możemy być przyjaciółmi.

- Zobaczyliśmy świat widziany oczyma dziecka. Przekonaliśmy także kilku rodziców dzieci oraz terapeutów, aby zechcieli podzielić się swoimi refleksjami o byciu z niepełnosprawnym dzieckiem. Powstała dwuczęściowa książka. Niepowtarzalne historie i historie o niepowtarzalności. Teksty wraz z pracami plastycznymi dzieci, przekazaliśmy Maćkowi Pachowiczowi, który zgrabnymi rękoma grafika, wszystko połączył w całość - mówi dyrektorka.

W efekcie "Niepowtarzalni” to pięknie wydana, ilustrowana publikacja, pełna tekstów, które przenoszą nas do wnętrza Niepowtarzalnych. Wesołe bajki, obrazki wychowanków. Wzruszające opowieści o życiu, ale pełne pozytywnych emocji. Dla wszystkich, którzy zaangażowali się w powstanie tej książki, jej wartość jest ogromna, ponieważ to pierwsza ośrodkowa książka. Zawarto w niej nie tylko świat widziany oczyma dziecka, ale również zawarto refleksje ze świata dorosłych. Książka jest świadectwem radości i trudów, z którymi muszą zmierzyć się w niepowtarzalnym życiu.

- Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy świat niepełnosprawności czytelnikowi, aby mógł się przekonać, że to też świat radosny, mądry i kolorowy - przyznaje Kohut.

Zapraszamy na oficjalną stronę ośrodka.

Można nabyć tą niezwykłą książkę w ośrodku, bądź dokonując wpłaty na konto stowarzyszenia w wysokości 40 zł, w tytule wpisując: darowizna na cele statutowe.

Towarzystwo Opieki nad Niepełnosprawnymi, 43-450 Ustroń, ul. Szeroka 7
ING Bank Śląski o/ Ustroń: 31 1050 1096 1000 0001 0108 6007

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama