, poniedziałek 15 lipca 2024
Zamek Cieszyn stawia na Babski Dizajn i pokazuje użyteczne wynalazki
Na wystawie "Babski dizajn. Domowe wynalazki w rękach kobiet" można oglądać projekty przeznaczone do kuchni, łazienki, salonu, pokoju dziecięcego, czy na taras. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Zamek Cieszyn stawia na Babski Dizajn i pokazuje użyteczne wynalazki

SM/mat.pras.
Zamek Cieszyn stawia na Babski Dizajn i pokazuje użyteczne wynalazki

Pomysłodawczynie wystawy postanowiły sprawdzić jak zmieniło się gospodarstwo domowe w ciągu ostatnich stu lat, jakie pomysły mają współczesne projektantki, by ułatwić kobietom codzienne obowiązki. fot. mat. pras.


Zamek Cieszyn stawia na Babski Dizajn i pokazuje użyteczne wynalazki

"Babski dizajn. Domowe wynalazki w rękach kobiet” w Zamku Cieszyn potrwa do 21 kwietnia. Tego dnia, o godz. 15.00 odbędzie się jej finisaż. fot. mat. pras.

Kobieta winna szukać tych dróg, które nie są jeszcze zapychane zwalczającymi się już mężczyznami. A w pierwszym rzędzie uczyć się powinna racyonalnego gospodarstwa, opartego na podstawach naukowych - pisała sto lat temu w książce "Gospodarstwo kobiece w mieście i na wsi" Marya Ochorowicz-Monatowa.

Monatowa to nieco zapomniana postać, wiele kart w jej biografii wciąż pozostaje nieodkrytych. Wiadomo, że ceniony był jej talent kulinarny i dekoratorski. Za namową przyjaciół zaczęła się dzielić swoimi doświadczeniami, publikując felietony w piśmie "Bluszcz". Drugi mąż przekonał ją, że powinna wydać książkę. W pierwszych latach XX wieku ukazała się "Uniwersalna książka kucharska", a w 1913 - "Gospodarstwo kobiece w mieście i na wsi", w którym autorka podpowiadała nie tylko jak wybudować, prowadzić i urządzić dom, ale jak wieść higieniczny tryb życia, zdrowo się odżywiać.

Na ten drugi tytuł na półce swojej babci trafiła Zosia Sobczyńska. - Chyba babcia z niej za często nie korzystała, bo nie była bardzo zniszczona - śmieje się projektantka, dla której zbiór porad z 1913 roku stał się inspiracją. Razem z Natalią Rzeźniczek-Riess i Magdą Paluch-Pasz postanowiły sprawdzić jak zmieniło się gospodarstwo domowe w ciągu ostatnich stu lat, jakie pomysły mają współczesne projektantki, by ułatwić kobietom codzienne obowiązki.

Na wystawie "Babski dizajn. Domowe wynalazki w rękach kobiet" można oglądać projekty przeznaczone do kuchni, łazienki, salonu, pokoju dziecięcego, czy na taras. Ich autorkom udało się połączyć walory estetyczne z użytecznością. - Staram się, żeby wszystkie moje projekty były funkcjonalne, ale gdybyśmy skupiały się tylko na funkcji byłybyśmy inżynierami - mówiła podczas wernisażu projektantka Magda Jurek, znana jako Pani Jurek. A projektantka Katarzyna Herman-Janiec podkreślała, że kobiety na co dzień muszą być "wielofunkcyjne", bo pełnią wiele ról, co przekłada się na ich projekty. W jaki sposób? Można się przekonać, odwiedzając wystawę "Babski dizajn. Domowe wynalazki w rękach kobiet" w Zamku Cieszyn, która potrwa do 21 kwietnia. Tego dnia, o godz. 15.00 odbędzie się jej finisaż. Gościem specjalnym będzie Irma Kozina, historyk sztuki.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

trudno wszystkim dogodzić, szczególnie tym, których życie jest mało różnorodne...

Zamek Cieszyn nowoczesny i poczciwy,,,

Czyli wzbudzający życzliwe uczucia? Oględnie ujmując - nie u wszystkich!

Babskie łzy mają niezwykłą właściwość - osuszają męskie portfele.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama