, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Strumień: Podpisano porozumienie o utworzeniu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi
Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi to przestrzeń, w której poszczególne gminy będą mogły wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i praktyką. fot: AK



Dodaj do Facebook

Strumień: Podpisano porozumienie o utworzeniu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Strumień: Podpisano porozumienie o utworzeniu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi

To tutaj drzemie potencjał. Nie musimy szukać daleko. Dobre rozwiązania są blisko i trzeba z tego korzystać. fot. AK

Poniedziałek, 11 marca 2013 dla Strumienia będzie bardzo wyjątkowy. Spotkało się tu 36 wójtów i burmistrzów z 15 województw i podpisało porozumienie o utworzeniu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW). W ten sposób została powołana do życia nowa platforma wymiany doświadczeń. - To historyczne spotkanie, które ma ogromne znaczenie - powiedziała Anna Grygierek, burmistrz Strumienia.

Pomysł utworzenia Sieci zrodził się w październiku 2012 w Prószkowie (woj. opolskie) podczas obchodów 15-lecia Odnowy Wsi w Polsce. Wówczas zawiązała się grupa inicjatywna, która podjęła decyzję o organizacji spotkania założycielskiego w marcu w gminie Strumień.

Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi to przestrzeń, w której poszczególne gminy będą mogły wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i praktyką. Podczas spotkania powołano prezydium. Pierwszą przewodniczącą została Anna Grygierek, a razem z nią w skład prezydium weszli: Marek Chmielewski - wójt gminy Dzierżoniowa, Joachim Wojtala - burmistrz gminy Gogolin, Zbigniew Walczak, wójt gminy Gniewino, Marian Buras, wójt gminy Morawica. Członkami wspierającymi Sieć został Śląski Związek Gmin i Powiatów, który obejmie rolę sekretariatu i prowadzenia strony internetowej oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

- To nie tylko spotkanie się, założenie Sieci, ale również założenie konkretnych planów na ten rok. Jedną z inicjatyw porozumienia będzie utworzenie Sieci Najciekawszych Wsi. W ten sposób mają zostać wyróżnione wsie dysponujące szczególnym zasobem kulturalnym, architektonicznym lub społecznym. Bardzo dobrze sprawdzają się inicjatywy zakładające partnerstwo między gminami, zwłaszcza, gdy takich partnerów jest więcej - podkreśla dla portalu gazetacodzienna.pl Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski, wiceprezes ARGE i dodaje, że najważniejsza jest wymiana idei, doświadczeń, tworzenie projektów, tak, by nowe rozwiązania mogły być zastosowane w innych gminach. - Tylko dzięki wymianie idei mamy postęp. Pieniądze to kwestia wtórna - dodaje Wilczyński. - To tutaj drzemie potencjał. Nie musimy szukać daleko. Dobre rozwiązania są blisko i trzeba z tego korzystać. Ta współpraca rodzi wiele możliwości, nie tylko w sferze kultury, nauki. Gmina Strumień może do Sieci wiele wnieść, i wiele się również od swoich partnerów nauczyć. Każda część Polski jest wyjątkowa i ma coś do zaoferowania - mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia. - Cieszę się, że do spotkania w takim gronie doszło. Warto szukać takich metod, gdyż dają efekty. Trzeba myśleć o przyszłości. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć owocnych rezultatów - powiedział dr Andrzej Hałasiewicz z Kancelarii Prezydenta RP.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama