, środa 7 czerwca 2023
Jednodniowa żałoba po zmarłych górnikach
Przypomnijmy, iż w środę, 27 kwietnia zakończyła się akcja poszukiwawcza w Kopalni Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju.  fot: Piotr SobczakDodaj do Facebook

Jednodniowa żałoba po zmarłych górnikach

REDAKCJA
W związku z tragicznym wypadkiem, do jakiego doszło 23 kwietnia 2022 r. w Kopalni Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz ogłosił, iż w czwartek, 28 kwietnia na terenie województwa obowiązuje jednodniowa żałoba.

W związku z tym wystosowany został apel do wszystkich organizatorów imprez rozrywkowych na terenie województwa o powstrzymanie się od ich organizacji na znak żałoby po zmarłych górnikach.

Przypomnijmy, iż w środę, 27 kwietnia zakończyła się akcja poszukiwawcza w Kopalni Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju. Ostatni z górników został przetransportowany na powierzchnię. W wyniku wstrząsu zginęło 10 górników, trzech z nich to pracownicy firmy zewnętrznej - ZOK sp. z o.o. Do wstrząsu wysokoenergetycznego o energii 4x10⁶ J połączonego z intensywnym wypływem metanu doszło w przodku D-4a w sobotę rano o 3:40 na poziomie 900 m. Do zdarzenia doszło podczas drążenia wyrobiska i wiercenia długich otworów strzałowych. W rejonie wypadku było 52 pracowników, 42 z nich wyszło o własnych siłach. Z 10 pracownikami utracono kontakt. Czterech górników przetransportowano na powierzchnię w niedzielę, dwóch kolejnych odnaleziono w poniedziałek 156 metrów od czoła przodka. Czterech ostatnich górników zlokalizowano w zalewisku około 50 metrów od czoła przodka. Aby spenetrować ten rejon, ratownicy najpierw musieli wypompować wodę z zalewiska za pomocą układu pomp na sprężone powietrze. Ze względu na ciągłe zagrożenie metanowe, ratownicy nie mogli użyć wydajniejszych pomp elektrycznych. Ponadto, aby przewietrzyć rejon wypadku, konieczna była naprawa lutniociągu uszkodzonego w wyniku wstrząsu. W sumie w akcji ratowniczej brało udział 114 zastępów ratowniczych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama