, wtorek 6 czerwca 2023
Koniec akcji ratowniczej w kopalni Pniówek
W piątek sztab koordynujący akcją postanowił wstrzymać akcję mającej na celu wydobycie uwięzionych pod ziemią siedmiu osób: dwóch górników i pięciu ratowników. fot: www. fbDodaj do Facebook

Koniec akcji ratowniczej w kopalni Pniówek

UM
Koniec akcji ratowniczej w kopalni Pniówek

Franciszek Dziendziel, wójt gminy Pawłowice, ogłosił żałobę, która potrwa do niedzieli 24 kwietnia 2022 roku.

W piątek sztab koordynujący akcją postanowił wstrzymać akcję mającej na celu wydobycie uwięzionych pod ziemią siedmiu osób: dwóch górników i pięciu ratowników. Obecne działania będą skupione na izolacji terenu zagrożonego. Jak podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, to trudna decyzja, ale jedyna obecnie możliwa. Kontynuowanie akcji ratowniczej wiązałoby się z narażeniem życia kolejnych zastępów ratowników.

- Analiza ostatnich zdarzeń doprowadziła do podjęcia decyzji o odstąpieniu od prowadzenia akcji ratowniczej w celu wydobycia siedmiu górników - przekazuje Tomasz Cudny, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Dyrekcja swoją decyzję argumentuje tym, że dalsze prowadzenie akcji mogłoby jedynie narazić na niebezpieczeństwo pracujących pod ziemią ratowników. W ciągu ostatnich dwunastu godzin ratownicy pod ziemią - będąc w bezpiecznej odległości - doliczyli się kolejnych siedmiu eksplozji.
Prowadzone obecnie działania mają zabezpieczyć przed ewentualnymi wybuchami pozostały teren kopalni.

O decyzji jako pierwsze zostały poinformowane rodziny zaginionych górników.

- Przeprowadziliśmy rozmowę z rodzinami i żonami poszkodowanych pracowników, którzy pozostają na dole na razie. Zostały te osoby poinformowane jako pierwsze o tej sytuacji, dla nich tragicznej, i objęliśmy te osoby szeroko pojętą opieką pod względem psychologicznym ze strony kopalni. Proszę wierzyć, że to są sytuacje bardzo trudne – powiedział dyrektor Szymura.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama