, wtorek 5 marca 2024
Jaka jest sytuacja epidemiologiczna w powiecie cieszyńskim?
W 2012 roku na terenie powiatu cieszyńskiego zarejestrowano 2 562 zachorowania na choroby zakaźne. fot: Strolch1983/wikimedia commonsDodaj do Facebook

Jaka jest sytuacja epidemiologiczna w powiecie cieszyńskim?

JM
Mimo, że sytuacja epidemiologiczna w powiecie cieszyńskim jest stabilna to warto zwrócić uwagę na widoczny wzrost liczby przypadków boreliozy oraz osób, które nie szczepią swoich dzieci.

W 2012 roku na terenie powiatu cieszyńskiego zarejestrowano 2 562 zachorowania na choroby zakaźne (rok wcześniej takich przypadków było 3642). Z powodu chorób zakaźnych hospitalizowano 337 osób (13 proc. przypadków). Z powodu choroby zakaźnej - opryszczkowego zapalenia mózgu - jedna osoba zmarła. - Spadek liczby zarejestrowanych w 2012 roku chorób zakaźnych związany jest ze spadkiem zachorowań na grypę i zachorowania grypopochodne - pisze Teresa Wałga, szefowa cieszyńskiego Sanepidu, w raporcie na temat Oceny Stanu Sanitarno-Epidemiologicznego Powiatu Cieszyńskiego za 2012 rok.

Najczęściej zgłaszanymi chorobami zakaźnymi były: choroby wieku dziecięcego, choroby zakaźne przewodu pokarmowego, grypa i zachorowania grypopodobne oraz borelioza z Lyme. Choroby wieku dziecięcego stanowią największą część zarejestrowanych chorób zakaźnych. Najczęściej była to ospa wietrzna (72,2 proc.) i płonica (23,6 proc.). Zachorowania na krztusiec (0,4 proc.), świnkę (1 proc.) i różyczkę (2,8 proc.) stanowią znikomą cześć rejestrowanych zachorowań, co jest wynikiem prowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych. - Niestety tak korzystna sytuacja epidemiologiczna może się zmienić ze względu na coraz silniejsze ruchy antyszczepionkowe. Co roku coraz więcej rodziców nie poddaje szczepieniom ochronnym swoich dzieci. W 2012 roku było to 90 dzieci, których rodzice nie zgodzili się na szczepienia - zauważa Wałga, która dodaje, że na przykładzie zachorowań na świnkę najlepiej widać wpływ szczepień na zachorowania w populacji. Po tym jak w 2005 roku wprowadzono do programu szczepień ochronnych obowiązkowe szczepienie przeciwko śwince rozpoczął się (utrzymujący się nadal) spadek współczynnika zapadalności. Do 2005 roku zachorowania na świnkę podlegały podobnym wahaniom jak zachorowania na ospę wietrzną czy płonicę.

Od 2011 roku w powiecie cieszyńskim zaobserwować można znaczący wzrost zachorowań choroby z Lyme (borelioza). W minionym roku takich przypadków było 181 (102/100tys.) a rok wcześniej - 65 (37/100tys.). Jest to najwyższy współczynnik zapadalności w powiecie od początku rejestracji tej choroby zakaźnej. Głównie były to zachorowania z objawami ze strony układu kostno-stawowego, ale zarejestrowano także 2 przypadki z objawami ze strony ośrodkowego układu nerwowego (neuroboreliozy). Zachorowania zdarzały się we wszystkich grupach wiekowych, najczęściej powyżej 50 roku życia. Najwięcej zachorowań rejestrowano we wrześniu i październiku.

Zarejestrowano mniej przypadków grypy i zachorowań grypopodobnych. W 2012 roku było ich 330 a w 2011 roku - 1591 przypadków. Nie zarejestrowano zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typ A oraz zachorowań na ostre i przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz wirusowe zapalenie wątroby typu C. W 2012 roku zarejestrowano na terenie powiatu 22 zachorowania na gruźlicę. To mniej niż rok wcześniej. Z rejestru Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, wynika, że w 2012 roku wykryto wśród mieszkańców powiatu cieszyńskiego 1 nowy przypadek nosicielstwa HIV.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama