, piątek 23 luty 2024
Goleszów: Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat
Podobny mammobus jak na cieszyńskim rynku, już 14 i 15 lipca stanie przed budynkiem Urzędu Gminy w Goleszowie. fot. Stefan Mańka  Dodaj do Facebook

Goleszów: Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat

JM
Codziennie z powodu raka piersi w Polsce umiera 13 kobiet - alarmują lekarze. Szansę na zmianę tych statystyk daje jedynie wczesne wykrycie zmian nowotworowych oraz regularne badania piersi. Okazję do bezpłatnej mammografii już w najbliższy czwartek i piątek będą miały mieszkanki gminy Goleszów. - Nie odkładaj badania na później. Przyjeżdżamy do was do waszej gminy - zachęcają specjaliści z gliwickiego Centrum Onkologii.
- Nieuzasadniony lęk przed badaniem i jego wynikiem, wstyd, brak czasu, czy przekonanie, że "mnie to nie dotyczy" odbierają kobietom możliwość wykrycia wczesnych zmian, a tym samym możliwość całkowitego wyleczenia - mówi o przyczynach cały czas zbyt małego zainteresowania kobiet bezpłatnymi badaniami mammograficznymi Katarzyna Rataj z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Tylko w gminie Goleszów na bezpłatną mammografię kwalifikuje się ponad 1600 kobiet. Do tej pory z tej możliwości skorzystała tylko co druga z nich. A jak podkreślają lekarze, tylko wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia nowotworu daje szansę na całkowite wyleczenie i zahamowanie dramatycznych danych - z ponad 14 tys. kobiet, które każdego roku zachorują na raka piersi, połowa umiera.

Dlatego już 14 i 15 lipca Centrum Onkologii w Gliwicach wraz z Urzędem Gminy w Goleszowie organizuje akcję bezpłatnych cyfrowych badań mammograficznych skierowanych do kobiet w wieku wieku od 50 do 69 lat (to grupa najbardziej narażona na zachorowanie na raka piersi), które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych badań mammograficznych. Badania będą przeprowadzane w nowoczesnym mammobusie, który stanie na parkingu przed miejscowym urzędem gminy w: czwartek (14 lipca) w godzinach od 12.00 do 17.00 oraz piątek (15 lipca) w godzinach od 9.00 do 14.00. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL, kartę chipową oraz jeśli to możliwe, zdjęcie lub opis z poprzedniej mammografii.

Organizatorzy proszą o wcześniejszą telefoniczną rejestrację pod nr tel.: (32) 278 91 38 (wymagane będzie podanie numeru PESEL).

Klikając tutaj, dowiesz się jak wygląda badanie mammograficzne
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jest sprzeczne z interesem makroekonomicznym aparatu wyzysku zwanego państwem

Styl życia - pełna zgoda. Wpisem chciałem tylko zwrócić uwagę, że możliwości bezpłatnego badania w krótkim terminie oczekiwania są - co z tego, kiedy i tak rzadko z tego korzystamy. Tak poza tym, jak rozumiem, proponujesz się nie leczyć i nie badać? Ciekawa refleksja...

Styl życia - pełna zgoda. Wpisem chciałem tylko zwrócić uwagę, że możliwości bezpłatnego badania w krótkim terminie oczekiwania są - co z tego, kiedy i tak rzadko z tego korzystamy. Tak poza tym, jak rozumiem, proponujesz się nie leczyć i nie badać? Ciekawa refleksja...

No to zła refleksja cię naszła, bo gdyby wszyscy zaczęli się masowo badać i leczyć, to na każde badanie czy wizytę lekarską czekałoby się nie kilka miesięcy,a kilka lat. A profilaktyka to przede wszystkim styl życia - bez grilla, wódki i papierosów.

Najlepiej jest krytykować wszystko i wszystkich. Państwo - be, politycy - be, służba zdrowia - be, wszystko jest be. Proponuję "wstukać" w google hasło: "darmowa mammografia zainteresowanie". W związku z tym ja też sobie ponarzekam: nie życzę sobie, aby z moich podatków były leczone osoby, które za późno zgłaszają się do lekarza tylko dlatego, że nie chciało im się poświęcić kilku minut na badanie profilaktyczne. A dzięki temu pewnie i on krócej byłby leczone i państwo zaoszczędziło, a wtedy kolejki byłby pewne mniejsze. Ale nie. Lepiej siedzieć w domu i narzekać. "Tylko w gminie Goleszów na bezpłatną mammografię kwalifikuje się ponad 1600 kobiet. Do tej pory z tej możliwości skorzystała tylko co druga z nich." - bez komentarza. Przepraszam za ten może trochę emocjonalny komentarz, ale po przeczytaniu pierwszego naszła mnie taka oto refleksja.

Polska - istotą rozwoju jest opieka medyczna, edukacja oraz społeczeństwo obywatelskie - a tu diagnoza jest mało korzystna...

Chodzi o to, żeby wykryć, a potem to już człowiek się wyprzeda, żeby tylko się leczyć :/

Co z tego, że wcześnie wykryję u siebie raka skoro na resztę badań muszę czekać od kilku do kilkunasty miesięcy!! Dlaczego nie piszą ile osób umiera z powodu długie oczekiwania na podjęcie leczenia???!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama