, sobota 24 luty 2024
Małe zainteresowanie bezpłatną mammografią w powiecie cieszyńskim. Dlaczego?
Statystyki są bezlitosne. Co roku w Polsce na nowotwór piersi zapada 14 tys. kobiet. Połowa z nich umiera. Z badań profilaktycznych Polki korzystają niechętnie. fot. ARC Dodaj do Facebook

Małe zainteresowanie bezpłatną mammografią w powiecie cieszyńskim. Dlaczego?

JAKUB MARCJASZ
- Wysyłamy tysiące zaproszeń, które pozostają bez odpowiedzi - słyszymy w punktach, które wykonują bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet pomiędzy 50 a 69 rokiem życia. W powiecie cieszyńskim z takiej możliwości nie skorzystała nawet co druga z nich. Jaki jest powód tak małego zainteresowania, trwającego kilka minut, badania, które może uratować życie?
Statystyki są bezlitosne. Co roku w Polsce na nowotwór piersi zapada 14 tys. kobiet. Połowa z nich umiera. Żeby zmienić te dramatyczne liczby w 2006 roku Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło realizację "Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi". Jego celem jest zapewnienie bezpłatnego badania piersi wszystkim ubezpieczonym kobietom w wieku 50-69 lat. Mają one prawo do takich badań raz na dwa lata, a u kobiet kobiet z wysokim ryzykiem występowania nowotworu (rak sutka u matki, siostry lub córki; obecność mutacji genu BRCA1 lub BRCA2) bezpłatne badanie może być powtarzane każdego roku.

Mimo że badania są za darmo to zainteresowanie nimi kobiet jest niewielkie. Według dostępnych na stronie internetowej www.raksutka.org.pl informacji w powiecie cieszyńskim do tej pory z programu skorzystało 40,91 proc. (dane na maj 2011 roku) objętych nim kobiet. Średnia dla województwa śląskiego wynosi 36,53 proc. Dla porównania w powiecie mikołowskim odsetek ten wyniósł 54,23 proc., a w Bielsku-Białej zaledwie 25,90 proc.

W naszym regionie najwięcej kobiet skorzystało z darmowej mammografii w gminach: Zebrzydowice (50,35 proc.), Dębowiec (47,89 proc.) oraz Goleszów (47,05 proc.). Dramatycznie przedstawiają się dane dla gmin Chybie oraz Strumień. Odpowiednio: 28,02 proc i 30.54 proc.

Jakie są tego powody? - Nieuzasadniony lęk przed badaniem i jego wynikiem, "wolę nie wiedzieć", wstyd, brak czasu, czy przekonanie, że "mnie to nie dotyczy" - wymienia Katarzyna Rataj z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Równocześnie podkreśla, że mammografia obok badania usg jest jedyną szansą na wczesne wykrycie zmian chorobowych, rozpoczęcie leczenia i często uniknięcie najgorszego (chemioterapii, naświetlań, operacji). - Takiej gwarancji nie daje samobadanie piersi - podkreśla i dodaje, że leczenie drobnych zamian chorobowych często trwa jeden dzień i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Niestety strach jest silniejszy. - Wysyłamy tysiące zaproszeń oraz telefonicznie zapraszamy panie na badanie, ale odzew jest minimalny - przyznaje Krystyna Nawrocka, która zajmuje się profilaktyką i promocją zdrowia w NZOZ "Przychodnia Akademicka" w Cieszynie. Placówka działa od poniedziałku do piątku i na bieżąco przyjmuje wszystkie chętne kobiety. Na wizytę nie trzeba również czekać w jej oddziałach w Ustroniu i Skoczowie.

Wszystkie informacje na temat profilaktyki raka piersi oraz wykaz placówek, termin i miejsce postojów mammobusów wykonujących bezpłatne badania można znaleźć na stronie www.raksutka.org.pl.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

badania nawet te kontrolne są bardzo ważne teraz możesz dowiedzieć się więcej na temat raka i jego następstw oraz objawów a także zrobić test nową METODĄ WYKRYWANIA RAKA niewiedza może kosztować Cię nawet życie a wiedząc możesz przeżyć wiele lat zapraszam skorzystaj z tej szansy wiecej informacji na http://tojefura.com nie daj szans rakowi na rozwój

Dziwicie się,że małe zainteresowanie jest? A te darmowe badania robione są przestarzałymi mammografami i szkoda na to kasy.

mammograf szpitalny - zaniedbanie, zakup marny?

mamma mia - to więcej niż gafa, bać się wyników mammografa...

dlaczego - dowcip wpasował się w temat, przywołując nostalgię dziecięcych lat...

Naprawdę, bardzo śmieszne. Poziom żartu godny IQ w okolicach 40. Może mniej.

przeprowadzaliśmy w okolicach podwórka osobiście, głównie młodszym koleżankom

TO PO CO ŚPITAL KUPOWAŁ MAMMOGRAF?

Bo ten mammobus nie ma najwyższej jakości sprzętu, niestety. Korzystam z usług Szpitala Onkologicznego w BB, bo tam się na tym naprawdę znają. Choć uważam, że lepszy mammobus, niż nic.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama