, sobota 24 luty 2024
Forum Inicjatyw Prozdrowotnych będzie promować oddawanie szpiku kostnego?
Podczas poniedziałkowego spotkania padł pomysł, by zająć się także promocją akcji oddawania szpiku kostnego. Fot. Barbara Śliż Dodaj do Facebook

Forum Inicjatyw Prozdrowotnych będzie promować oddawanie szpiku kostnego?

BARBARA ŚLIŻ
W poniedziałek w siedzibie starostwa odbyło się spotkanie Forum Inicjatyw Prozdrowotnych w powiecie cieszyńskim. Celem spotkania była integracja przedstawicieli społeczności lokalnej, kontynuacja współpracy, koordynacja działań międzysektorowych oraz aktualizacja bazy danych o działaniach prozdrowotnych w bieżącym roku.
Głównym celem Forum Inicjatyw Społecznych jest ochrona i poprawa zdrowia mieszkańców powiatu poprzez zwiększenie edukacji zdrowotnej. Forum promuje przede wszystkim wszelkie akcje w zakresie profilaktyki zdrowia: okresowe badania profilaktyczne, zdrowy tryb życia, zmiana nawyków żywieniowych. Przedstawiciele forum docierają do szkół, by już od najmłodszych lat uczyć młodych ludzi zdrowych nawyków.

W ramach projektu z forum współpracują samorządy, instytucje oraz organizacje pozarządowe, dzięki którym możliwa jest promocja zdrowia na Śląsku Cieszyńskim. Jedną z wielu takich promocji jest prowadzona przez Katarzynę Piwochę "Akcja krwiodawstwa dla maturzystów". - Co roku to przedsięwzięcie cieszy się ogromną popularnością, coraz więcej młodych ludzi decyduje się, by podzielić się cząstką siebie, by oddać krew potrzebującym. W tym roku na cieszyńskim rynku już po raz jedenasty pojawią się 4 autobusy, w których będzie można oddać krew. Akcja przeznaczona jest nie tylko dla maturzystów, ale także dla każdego, kto chciałby wesprzeć bank krwi - mówi Barbara Kłosowska.

PISALIŚMY: Ofiarować cząstkę siebie

Podczas poniedziałkowego spotkania padł pomysł, by zająć się także promocją akcji oddawania szpiku kostnego. W Polsce coraz częściej słyszy się o tego typu inicjatywach, jednak nie spotykają się one z takim oddźwiękiem jak w przypadku krwiodawstwa. Odpowiednie upowszechnianie materiałów edukacyjno-profilaktycznych i informacyjnych z pewnością dotrze do świadomości społeczeństwa i pomoże podjąć decyzję o oddaniu szpiku. – Edukacja jest tutaj najważniejsza. Polacy chcą pomagać, tylko trzeba ich do tego odpowiednio przygotować. Pamiętamy przecież zbiórkę szpiku zorganizowaną przez Dodę dla Nergala, wiele osób zgłosiło się by pomóc, nie tylko wokaliście, ale także innym ludziom - przyznaje Kłosowska.

W naszym powiecie także organizowana była taka akcja. W Strumieniu rejestrowano potencjalnych dawców szpiku. I mimo tego, że Renaty Hutnickiej nie udało się uratować, do akcji włączyło się wiele osób, które chciały pomóc potrzebującym.

Szczegółowe plany działań w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia dostępne są na stronie internetowej starostwa.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wszystko co organizuje Starostwo z P. Gluzą to tak jak zawracanie Olzy kijem.Jak popierałem PO tak teraz taksamo ich nie lubię jak PiS. Normalny mieszkaniec nie widzi tych minusów ale trzeźwo myslących to zastanowi jak pomału rozkłada starostwo cały powiat, to co dobrze funkcjonowało.Najgorzej to poprawiać coś co się sprawdziło i jest dobre- nie będę wymieniał ale sam starosta napewno czyta GC i wie dobrze gdzie zrobił bład podpowiem tylko ,że mieści sie to na ul. Bielskiej.

pewnie się boją że się ktoś z unii połapie jaką wielką ściemą są te organizacje ,,społeczne".

Zauważyliście zablokowali komentarze przy tym nowej ,,dojni" dotacji z unii

A ile ta "koordynacja działań międzysektorowych" będzie kosztować podatnika?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama