, niedziela 21 kwietnia 2024
Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe kupiło nowy ambulans dla Skoczowa
Nowy ambulans od 5 stycznia stacjonuje w Skoczowie i można go zobaczyć na drogach powiatu cieszyńskiego. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe kupiło nowy ambulans dla Skoczowa

JM
Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe kupiło nowy ambulans dla Skoczowa

Ambulans jest w pełni wyposażony w sprzęt potrzebny do ratowania ludzi. fot. Maciej Kłek


Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe kupiło nowy ambulans dla Skoczowa

Nabytek medyków to ambulans sanitarny stworzony na bazie Mercedesa Sprinter 319CDI. fot. Maciej Kłek


Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe kupiło nowy ambulans dla Skoczowa

Skoczowska karetka wyjeżdza w teren nawet 6-7 razy dziennie. fot. Maciej Kłek

Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe posiada jedną z najmłodszych flot ambulansów sanitarnych w województwie śląskim. Ostatnio wzbogaciło się o kolejny nowy samochód. Od 5 stycznia stacjonuje on w Skoczowie i można go zobaczyć na drogach powiatu cieszyńskiego.

Nowy nabytek medyków to ambulans sanitarny stworzony na bazie Mercedesa Sprinter 319CDI. Pojazd wyposażony jest w jednostkę napędową o mocy 190KM i napęd na 4 koła oraz reduktor. Ma podwyższone zawieszenie. Dzięki temu bez większych problemów może poruszać się w trudnym, górzystym terenie. - Takie same samochody stacjonują również w Istebnej oraz Wiśle - mówi Janusz Martynek, kierownik ds. technicznych w Cieszyńskim Pogotowiu Ratunkowym. Nowy ambulans kosztował 405 tys. zł. Pogotowie sfinansowało jego zakup z własnych środków.

Ambulans jest w pełni wyposażony w sprzęt potrzebny do ratowania ludzi. Znajduje się w nim m.in. defibrylator, pompy infuzyjne, butla z tlenem, czy przenośny respirator. Podobnie jak pozostałe ambulansy sanitarne Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego wyposażony jest też w zestaw łączący kapnometr i pulsoksymetr. Dzięki temu urządzeniu zespół ratunkowy może stale monitorować parametry życiowe pacjenta oraz badać stężenie dwutlenku węgla. Zespoły ratunkowe wyposażyła w nie, pod koniec ubiegłego roku, Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. 30 tys. zł na ich zakup pozyskała ona ze środków pochodzących z popularnego 1 proc.

Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe to sześć zespołów ratownictwa medycznego. Cztery z nich to zespoły specjalistyczne (składają się one z dwóch ratowników medycznych oraz lekarza), a dwa to zespoły podstawowe (składają się tylko z ratowników medycznych). Zespoły rozmieszczone są w Cieszynie, Skoczowie, Zebrzydowicach, Istebnej i Wiśle. Wszystkie działają w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Średni wiek samochodów działającej w systemie to niecałe dwa lata. To jedna z najmłodszych flot ambulansów sanitarnych w województwie śląskim.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zabudowa również pozostawia wiele do życzenia... starsze auta są zabudowane znacznie lepiej!!! Dla kogo te zmiany?? bo na pewno nie dla zespołów RM!!!

Wieczne nie zadowolenie zamiast cieszyć się że macie nowy pojazd to cały czas pretensje ja bym wam tam dał NYSE bez ogrzewania do przypomnienia jak było kiedyś

Ta karetka jest z automatyczną skrzynią biegów a więc inna niż te w Wiśle i Istebnej, przez co będzie się gorzej sprawdzać w trudnym terenie. A po za tym w skoczowskiej jest stary sprzęt przełożony ze starej karetki (w Wiśle i Istebnej dostali wszystko nowe!)

Wieczne pretensje NYSE wam tam dać i to jeszcze bez ogrzewania

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama