, czwartek 19 maja 2022
Cieszyn: 28 maja rusza „Masa Krytyczna”
28 maja o godzinie 18:00 z Rynku w Cieszynie rowerzyści wyruszą z cykliczną Masą Krytyczną!  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Cieszyn: 28 maja rusza „Masa Krytyczna”

red.mat.pras.
Cieszyn: 28 maja rusza „Masa Krytyczna”

Akcja odbywa się pod hasłem „My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem” i ma na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów.


Cieszyn: 28 maja rusza „Masa Krytyczna”

28 maja o godzinie 18:00 z Rynku w Cieszynie rowerzyści wyruszą z cykliczną Masą Krytyczną! To nieformalny ruch społeczny, polegający na organizowaniu spotkań jak najliczniejszej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem „My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem” i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów.

- Określenie „masa krytyczna” to pojęcie z dziedziny fizyki. Oznacza minimalną masę, w której reakcja rozszczepienia zaczyna przebiegać w sposób łańcuchowy, czyli każde jedno rozszczepienie inicjuje dokładnie jedno rozszczepienie jądra atomowego. Dlatego jeżeli każdy z nas zachęci do udziału przynajmniej jedną osobę, też zapoczątkujemy reakcję, która zmieni nasze miasto w miejsce przyjazne dla rowerzystów. Celem Masy Krytycznej jest zwrócenie uwagi ogółu społeczeństwa oraz lokalnych władz samorządowych na potrzeby rowerzystów. Naszym zdaniem w Cieszynie jest to szczególnie potrzebne. Po mieście trudno przemieszczać się rowerem a wiele odcinków jest bardzo niebezpiecznych. Pomijając tereny wzdłuż Olzy, drogi rowerowe w naszym mieście praktycznie nie istnieją a istniejące fragmenty nie tworzą żadnej spójnej sieci. Rowerzyści są traktowani jako drugorzędni użytkownicy dróg. Chcemy to zmienić i dlatego musimy pokazać, jak wiele jest w Cieszynie osób jeżdżących rowerami – mówią organizatorzy spotkania.

Trasa przejazdu rozpocznie się od kilku okrążeń Rynku, następnie rowerzyści ul. Regera przejadą na Górny Rynek, a potem ulicami 3 maja, Łyska, Zamkową, Michejdy i Kochanowskiego okrążając centrum by ponownie wrócić na Rynek. Po okrążeniu Rynku powraca na pętlę.

Mapę przejazdu oraz więcej informacji można znaleźć: TUTAJ

- Spotykamy się na rynku, gdzie wykonamy kilka okrążeń, w trakcie których kolejne grupy będą się odłączały i wjeżdżały na pętlę wokół centrum. W trakcie pierwszego okrążania rynku będą odłączały się kolejne niewielkie grupki. UWAGA: nie jedziemy peletonem ale pojedynczo lub w niewielkich grupach, w gronie znajomych lub rodzinnie. Każdy porusza się własnym tempem, co oznacza, że w ciągu godziny, którą ma trwać jazda, okrążymy rynek 3 lub 4 razy – tłumaczą organizatorzy.

Kolejne spotkanie planowane jest już 25 czerwca o godz. 18:00 czyli w ostatni piątek czerwca, na Cieszyńskim Rynku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama