, piątek 23 luty 2024
COVID-19: Od 15 maja bez maseczek na świeżym powietrzu
Możliwość zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu zapowiedziana została podczas konferencji prasowej rządu, która odbyła się 28 kwietnia.  fot: Pixabay.comDodaj do Facebook

COVID-19: Od 15 maja bez maseczek na świeżym powietrzu

ŁP
Od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Zmiana rozporządzenia w tej sprawie opublikowana została w dzienniku ustaw i początkowo będzie obowiązywała przez trzy tygodnie.

W paragrafie 25 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, czytamy iż "Od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. nakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy miejsc na otwartym powietrzu". W praktyce oznacza więc to zniesienie obowiązku używania maseczek na świeżym powietrzu. Obowiązek zakrywania ust i nosa nadal obowiązywać będzie w przestrzeniach zamkniętych, w tym sklepach, transporcie publicznym oraz miejscach ogólnodostępnych, w tym m.in. na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów oraz miejsc postoju pojazdów. Pełna treść rozporządzenia znajduje się tutaj.

Możliwość zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu zapowiedziana została podczas konferencji prasowej rządu, która odbyła się 28 kwietnia. Warunkiem wprowadzenia takiej zmiany było obniżenie wskaźnika zakażeń na 100 tys. osób do 15 przypadków.

Przypomnijmy, iż od 15 maja możliwe będzie także częściowe otwarcie restauracji i punktów gastronomicznych w formie ogródków restauracyjnych, otwarcie kin i teatrów na świeżym powietrzu, organizacja imprez okolicznościowych (np. wesel i komunii) z limitem do 25 osób, nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół średnich oraz uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (25% publiczności). Wcześniej, bo już od soboty, 8 maja wznowiona będzie mogła być działalność hoteli z założeniem, iż obiekty noclegowe będą mogły oferować dla gości: 50% obłożenia obiektu. Szczegółowo o planie luzowania obostrzeń pisaliśmy tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama