, niedziela 19 maja 2024
Rząd wprowadza narodową kwarantannę
Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzona zostaje kwarantanna narodowa. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Rząd wprowadza narodową kwarantannę

UM
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach. Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzona zostaje kwarantanna narodowa. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się.

Rząd zafundował Polakom na koniec roku i ferie kwarantannę narodową. Oznacza to, że zamknięte będą hotele, nieczynne stoki narciarskie, a w Sylwestra nie będziemy mogli się przemieszczać. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu - czytamy na stronie gov.pl. Podczas konferencji prasowej minister Niedzielski wspomniał, że sytuacją uprawniającą do wyjścia z domu miałaby być na przykład wizyta w aptece lub u lekarza.

Hotele będą czynne tylko dla wybranych medyków, służb mundurowych pacjentów szpitali specjalistycznych. Działać będą jednak hotele pracownicze i placówki Centralnego Ośrodka Sportu. Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko na potrzeby sportu profesjonalnego.

Jak rząd tłumaczy takie decyzje?

Patrząc na wykres dotyczący nowych zakażeń i średnich z siedmiu dni powinniśmy łagodzić obostrzenia, a nie je zaostrzać. Mimo, że zakażeń jest mniej niż jeszcze przed kilkoma tygodniami, niepokoi wysoka liczba zgonów z powodu COVID-19. To główny wskaźnik, na którym opierało się MZ podczas wydawania decyzji o "narodowej kwarantannie".

Wprowadzona zostanie również kwarantanna graniczna: ma trwać 10 dni po powrocie do Polski transportem zbiorowym.

Ponowne zacznie obowiązywać ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące
wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Boże Narodzenie 2020

Wiadomo również, że i tegoroczna Wigilia i Święta Bożego Narodzenia nie będą przypominały tych, z jakimi mieliśmy do czynienia do tej pory. W imprezach i spotkaniach rodzinnych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Chodzi o „osoby z zewnątrz”, gdyż te, które zamieszkują pod jednym dachem nie są objęte wspomnianym limitem. Minister wskazał jednak, że nie ma planów, by w święta wprowadzono zakaz przemieszczania się.

Przypomnijmy również, że w kościołach także obowiązują limity – 15 metrów kwadratowych na każdego wiernego. W dniach świątecznych, które zwykle gromadzą tłumy wiernych, ponownie zalecane jest uczestniczenie w mszach transmitowanych w internecie. Kiedy jednak wybierzemy się do kościoła, pamiętać należy nie tylko o limicie osób, ale i o zakrywaniu nosa i ust.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama