, piątek 29 września 2023
Unia wspiera cieszyńską kulturę
Olga Humplikova i Bogusław Haręża, dyrektorzy Strzelnicy i Domu Narodowego, będą teraz współpracowali jeszcze bliżej. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Unia wspiera cieszyńską kulturę

ANNA LUDWIN
Ośrodek Kultury Strzelnica z Czeskiego Cieszyna oraz cieszyński Dom Narodowy obroniły projekt „Jedno miasto–jedna kultura”, dzięki czemu uzyskały od Unii Europejskiej ponad 767 tys. euro.
— Uznaliśmy, że po wejściu naszych krajów do Unii Europejskiej i strefy Schengen powinniśmy współpracować stale, a nie tylko od okazji do okazji, bo przecież żyjemy praktycznie w jednym mieście — tłumaczył nam w maju, gdy obie instytucje starały się o unijne wsparcie, Bogusław Haręża, dyrektor Domu Narodowego.

Oba ośrodki współpracują ze sobą od lat. Jest to szczególnie widoczne przy okazji Święta Trzech Braci, czy Wakacyjnych Kadrów. Do tej pory każdy z domów kultury starał się o pozyskanie funduszy we własnym zakresie. Tym razem pomysł był wspólny, choć, jak mówi zastępca naczelnika wydziału edukacji i kultury Urzędu Miejskiego w Cieszynie Piotr Gruchel, liderem projektu jest Strzelnica. — Dom Narodowy jest partnerem, reprezentuje działania Cieszyna — dodaje Gruchel.

Dzięki projektowi Cieszyn otrzyma ponad 1,2 mln zł. Pieniądze będą pomocne przy organizowaniu takich imprez jak Wakacyjne Kadry, Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej, czy Strachy na Zamku. Znaczną część twórcy projektu przeznaczą na materiały promocyjne w obu miastach. Powstanie folder „Jedno miasto – jedna kultura. Cieszyn, Czeski Cieszyn”, projekt zakłada również zakup telebimu, który będzie pełnił rolę informacji turystycznej w Cieszynie, a także estrady miejskiej i aparatury nagłaśniającej dla Domu Narodowego.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2010 roku, w którym oba miasta będą przeżywały jubileusz 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna. Na tę okazję z projektu wydzielone zostaną pieniądze na gadżety promujące miasta. Będą one rozdawane podczas imprez kulturalnych. — Fundusze pozyskane w projekcie są skierowane na wsparcie imprez, a nie tylko na samą ich realizację — dodaje Piotr Gruchel.
Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

brawo!

Czy to jest Czech, czy to Polak - każdy z nas miły i zuch Choć będzie jedna kultura, burmistrzów musi być dwóch

A gadżety będzie rozdawał Pan Burmistrz i wołał: to Ja, to Ja, to Ja! Głosuj na mnie

miał i ma p. Bogusław Haręża, poza tym, że jest dyrektorem Domu Narodowego?

i z czego się tak cieszysz Haręża???? Przecież tyś nie napisał ani jednej literki w tym projekcie! Czy WY ludzie o tym nie wiecie? Przecież on nic w Domu Narodowym nie robi tylko grzeje tam swój stołek!!! To jest JEDNA WIELKA ŻENADA że on się pod tym podpisuje.... Gdyby nie pani Humplikova to nic by nie było.Głowy w dół przed panią Olgą Humplikovą :-)

Pan Hareża i kulutura? No to jest widoczne podaczas wakacyknych kadrów i STB. Z jednej strony klapa frekwencji i pomysłu na festowal a w STB zenujący festyn z piwem i grillem. Dom kultury... To raczej ponure monstrum, co o kulturze może mówi się jak o miłości w domu publicznym. I jest to wyłącznie moj komentarz wobec stylu (a raczej jego braku) kierowania tą instytucją. To się nadaje na "Wstydź się Cieszynem".

Na zamku już straszy i bez tej dotacji. a CST dalej w lochach. Haręza do piwnic!!!!

A moze tak wspomniec dawne czasy jak w miescie byly dobre imprezy ........? :) Pamięta jeszcze ktoś?

Pamiętamy imprezy, a jakże u pierwszego sekretarza.

Ale teraz jest kolko szachowe

Świetne zdjęcie - czy opary absurdu mają jakiś konkretny wzór chemiczny ? Przeliczanie 767 tys. euro na 1,2 mln PLN i takie tam - strasznie bełkotliwie skonstruowany artukuł.

ten Dom to żywy relikt PRLu i w formie, i w treści... i my za to płacimy!...

To się skończy jak się skończy panowanie Ficka. Inaczej relikty wciąż będą straszyć.

Ale Olga, to była kiedyś fajna LaSunia...

Jeszcze by ją szło teges meges!

Niech nowy zrobi porządek. mamy dość Haręzy. To zwykły kierownik swietlicy. To nie dom kultury, tylko doom!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama