, czwartek 19 maja 2022
W obronie praw Polek - Lewica na Moście Przyjaźni w Cieszynie
Restrykcyjne prawo aborcyjne i usiłowanie wywierania wpływu na dostęp do służby zdrowia w Republice Czeskiej, był tematem konferencji prasowej lewicy, na cieszyńskim Moście Przyjaźni.  fot: FJDDodaj do Facebook

W obronie praw Polek - Lewica na Moście Przyjaźni w Cieszynie

FJD
W obronie praw Polek - Lewica na Moście Przyjaźni w Cieszynie


W obronie praw Polek - Lewica na Moście Przyjaźni w Cieszynie

Restrykcyjne prawo aborcyjne i usiłowanie wywierania wpływu na dostęp do służby zdrowia w Republice Czeskiej, był tematem konferencji prasowej lewicy, na cieszyńskim Moście Przyjaźni.

Konferencja prasowa Klubu Parlamentarnego Lewicy z udziałem posłów Przemysława Koperskiego i Macieja Kopca i aktywistek Wiosny Kobiet i Młodej Lewicy - Anity Zigler-Chamielec i Julii Kaiser, miała na celu zwrócenie uwagi na nieodpowiedzialne działanie polskiej służby dyplomatycznej w Pradze.

Poseł Przemysław Koperski poinformował o działaniach, jakie podjął wobec, jego zdaniem, niepatriotycznego zachowania ambasadora Wręgi. - Polacy mieszkający po Czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego wstydzą się za postępowanie polskiego ambasadora i za rząd polski - powiedział poseł.

O co chodzi?

Zastępca ambasadora RP w Czechach Antoni Wręga skierował list do tamtejszego ministra zdrowia w sprawie nowelizacji ustawy o aborcji i wykonywania zabiegów przez kobiety z zagranicy

Wręga zapewnił czeskiego ministra zdrowia Jana Blatnego, że Polska szanuje suwerenność Republiki Czeskiej oraz proces legislacyjny i opinię większości czeskiego społeczeństwa na temat aborcji. "Ale takiej postawy i szacunku dla procesów demokratycznych i wartości kulturowych oczekujemy również od czeskiej strony" - pisał polski dyplomata. Zdaniem Wręgi „przyjęcie propozycji Senatu doprowadziłoby do rozkwitu turystyki aborcyjnej w Czechach, pozwoliłoby polskim obywatelom na łamanie praw ich własnego kraju, a także zakłóciłoby relacje czesko-polskie”.

W obronie praw Polek

Anita Zgler-Chamielec zwróciła uwagę, na to, że jako Polka, matka, żona, ale także osoba, która dokonała aborcji, ratując własne życie, ma dość hegemonii mężczyzn, którzy mówią kobietom, co te mogą robić, a do czego nie mają prawa.

Z kolei Julia Kaiser stwierdziła, że Trybunał Konstytucyjny odebrał Polkom możliwość decydowania o zdrowiu i życiu. - Pozostaje być wdzięcznym Czechom za to, że z szacunkiem respektują wolność wyboru wszystkich kobiet, skoro polskie władze tych praw uszanować nie potrafią-powiedziała między innymi aktywistka Młodej Lewicy.

Poseł Maciej Kopiec zwrócił również uwagę na sytuację kobiet w Polsce i stwierdził, a restrykcyjne prawo aborcyjne dotyczy aktualnie prawie 9 milionów polskich kobiet w wieku reprodukcyjnym, a traumatyczne decyzje o aborcji najczęściej dotyczą przypadków w których ciąża była planowana.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

niech lewaki podziekuja swojemu nowemu koalicjantowi, Pissowi i ich przyjaciolom mordo ouris

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama