, sobota 25 maja 2024
W Czechach i na Słowacji wprowadzono stan wyjątkowy
W Czechach i na Słowacji wprowadzono stan wyjątkowy fot: arch.GCDodaj do Facebook

W Czechach i na Słowacji wprowadzono stan wyjątkowy

UM
Ze względu na wzrost liczby zakażeń czeskie władze podjęły decyzję o wprowadzeniu od poniedziałku, 5 października stanu wyjątkowego. Na taki krok zdecydowała się również Słowacja, gdzie stan wyjątkowy ma obowiązywać od 1 października przez 45 dni.

W Czechach w środę potwierdzono 1965 nowych przypadków koronawirusa. W związku z odnotowywanym wzrostem zakażeń w ostatnim czasie władze w Pradze podjęły w środę, 30 września decyzję o wprowadzeniu od poniedziałku stanu wyjątkowego. Od początku epidemii w Czechach zmarło 636 osób. We wrześniu liczba zgonów wyniosła 211. To o pięć więcej od rekordowego dotąd kwietnia. Od początku września liczba hospitalizowanych, w tym pacjentów w ciężkim stanie, wzrosła ponad pięciokrotnie.

Minister zdrowia Roman Prymula oświadczył w Izbie Poselskiej, że ma nadzieję na ograniczenie już w ciągu dwóch tygodni rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 i że stan wyjątkowy nie będzie musiał być przedłużany. Zgodnie z prawem stan wyjątkowy może wprowadzić rząd na okres do 30 dni. Później o jego przedłużeniu decyduje Izba Poselska.

Premier Andrej Babisz informując posłów o wprowadzeniu stanu wyjątkowego i podkreślił, że tworzy on jedynie ramy prawne dla ewentualnych regulacji i nie ma na celu ograniczania praw obywatelskich.

Ograniczenia wchodzące w życie w tym samym czasie, co stan wyjątkowy, dotyczą limitów uczestników imprez sportowych, kulturalnych i społecznych. W szkołach średnich ma zostać wprowadzone nauczanie zdalne. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której jedna zakażona osoba zakazi mniej niż jedną osobę.

Stan wyjątkowy w Czechach wprowadzono w związku z pandemią 12 marca i obowiązywał do 17 maja.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama