, niedziela 23 czerwca 2024
Poseł Koperski pyta o plan ratunkowy dla Browaru w Cieszynie
W interpelacji do premiera poseł Koperski przypomina, że Browar Zamkowy w Cieszynie został założony w 1846 roku, jest jednym z najstarszych browarów w Polsce, figuruje także w rejestrze zabytków.  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Poseł Koperski pyta o plan ratunkowy dla Browaru w Cieszynie

UM
Poseł Koperski pyta o plan ratunkowy dla Browaru w Cieszynie

Koperski w interpelacji pyta m.in., czy Grupa Żywiec otrzyma rządowe wsparcie w poszukiwaniu inwestora oraz na jakie wsparcie mogą liczyć pracownicy cieszyńskiego Browaru. fot.arch.pryw.

Poseł Lewicy z Bielska – Białej Przemysław Koperski, złożył w sejmie interpelację w sprawie Browaru Zamkowego w Cieszynie. Zapytał Premiera RP o możliwość... upaństwowienia zakładu. Interpelacja została wyłożona do podpisania przez posłów nie tylko jednej partii.

Czy upaństwowienie cieszyńskiego Browaru jest w ogóle możliwe?

W interpelacji do premiera poseł Koperski przypomina, że Browar Zamkowy w Cieszynie został założony w 1846 roku, jest jednym z najstarszych browarów w Polsce, figuruje także w rejestrze zabytków. W 1920 r. browar cieszyński został upaństwowiony - powołane zostały wtedy Państwowe Zamkowe Zakłady Przemysłowe w Cieszynie, a w 1933 r. zakład znalazł się pod zarządem Dyrekcji Lasów Państwowych. W czasie II wojny światowej nie został zlikwidowany i nie zaprzestał produkcji, a po 1945 r. został włączony w skład Bielskich zakładów Piwowarsko-Słodowniczych, a następnie Zakładów Piwowarskich w Żywcu. W latach 90-tych browar został sprywatyzowany i pozostaje własnością międzynarodowych koncernów.

-Złożyłem na ręce premierów Piotra Glińskiego i Jacka Sasina interpelację w sprawie planu ratunkowego dla Browaru Zamkowego w Cieszynie. Zapytałem o możliwość upaństwowienia zakładu, tak jak miało to miejsce w 1920 r. , wykupu Browaru przez jedną ze spółek podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych np. PKN ORLEN lub poprowadzenie przedsiębiorstwa przez Lasy Państwowe, tak jak miało to miejsce od1933 r. do wybuchu II Wojny Światowej - czytamy na facebookowym profilu posła Koperskiego.

Koperski w interpelacji pyta m.in., czy Grupa Żywiec otrzyma rządowe wsparcie w poszukiwaniu inwestora, na jakie wsparcie mogą liczyć pracownicy cieszyńskiego Browaru, a także, jakie kroki zamierza podjąć ministerstwo w celu ochrony zabytkowego Browaru , by interes ekonomiczny nie przesłonił jego wartości dla historii, kultury i dziedzictwa narodowego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama