, niedziela 28 maja 2023
Polityka powiatu w sprawie szkół: "Trzeba pamiętać, kto u kogo pracuje"
- W tym roku jest spadek liczby absolwentów gimnazjum, a w Cieszynie planowany jest wzrost liczby oddziałów. Chciałbym mieć równe szanse - przekonywał Tadeusz Gaś, dyrektor LO w Skoczowie Dodaj do Facebook

Polityka powiatu w sprawie szkół: "Trzeba pamiętać, kto u kogo pracuje"

KATARZYNA KOCZWARA
Temat skoczowskiego ogólniaka ponownie omawiany był na sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego. - Nie ma tak, że w temacie Liceum Ogólnokształcącego w Skoczowie nie ma polityki - przyznał radny Alfred Brudny. - Gdybyśmy zechcieli ze sobą rozmawiać, panie starosto, a nie tylko mówić, moglibyśmy otworzyć się na argumenty - przekonywał Witold Dzierżawski.
Podczas majowej sesji radni powiatowi nie zgodzili się na zmiany w planowanych w styczniu działaniach restrukturyzacyjnych sieci szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez powiat. - Nasz projekt uchwały proponuje, by nie wymieniać 5 placówek, które mają podlegać szczególnemu traktowaniu - przekonywał radny Witold Dzierżawski. Zarząd Powiatu zaopiniował ten projekt negatywnie i to stanowisko większość radnych potwierdziła w głosowaniu.

- Proszę się wczuć w moją sytuację. Właściwe konsultacje w sprawie przeniesienia naszego liceum na Bajerki rozpoczną się we wrześniu, a uchwała w tej sprawie pojawiła się w styczniu. Musiałem postawić cały swój autorytet, wszystkie swoje zdolności, aby ta szkoła w okresie egzaminu maturalnego pracowała normalnie. Na ten moment nabór na nowy rok szkolny mamy na poziomie ponad 60% (na 3 tygodnie przed zakończeniem naboru - przyp. red.) - przyznał Tadeusz Gaś, dyrektor placówki. - W tym roku jest spadek liczby absolwentów gimnazjum, a w Cieszynie planowany jest wzrost liczby oddziałów. Chciałbym mieć równe szanse - przekonywał.

- Nie ma tak, że w temacie Liceum Ogólnokształcącego w Skoczowie nie ma polityki - przyznał radny Alfred Brudny. - Nikt nie ma zamiaru tej szkoły zamykać. Może podjęte działania, zlotowa majówka, przyniosą wzrost zainteresowania tą szkołą. Dajmy szansę oceny tej sytuacji. Mamy dobrych nauczycieli i im wierzmy. Trudniej będzie przekonać grono pedagogiczne niż rodziców - zauważył.

Powiat: Radni dyskutowali nad szkołami

Witold Dzierżawski nie neguje dobrych intencji radnych powiatowych. Ma jednak przeświadczenie, że sprawa jest od dawna przesądzona, teraz wykonuje się konieczne procedury. Podczas pierwszego spotkania w Skoczowie radna Haczek mówiła, że połączenie LO z Zespołem Szkół Zawodowych jest przesądzone. - Musimy tak zrobić, bo rada tak postanowiła - cytował radną Witold Dzierżawski. - Gdybyśmy zechcieli ze sobą rozmawiać, panie starosto, a nie tylko mówić, moglibyśmy otworzyć się na argumenty - mówił do Czesława Gluzy.

Skoro właściwe konsultacje społeczne mają rozpocząć się we wrześniu, czy konieczne było podejmowanie uchwały już w styczniu? - Uchwałę kierunkową przyjmuje się na początku kadencji - zauważyła Czesława Haczek.

Zwiększenie oddziałów w Cieszynie uważa za zasadne patrząc na zainteresowanie tymi placówkami bardzo dobrych uczniów. - Kto mi zagwarantuje, że uczeń mający 142 punkty, który nie dostanie się do cieszyńskiego ogólniaka, pójdzie do LO w Skoczowie czy Wiśle, a nie do szkół w ościennych powiatach lub do placówek niepublicznych - pytała radna.

Alfred Brudny sytuację określił dobitniej: - To są nasze szkoły, to samorząd o nich decyduje. Trzeba pamiętać, kto u kogo pracuje.
Komentarze: (42)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A jakie były progi punktowe w 2010 roku ( ten dolny), bo się tam wybieram. Czy ktoś wie?

ta wypowiedź pana dyskredytuje

że powiaty można i trzeba zlikwidować

zgadzam się z Tobą i dodam: jestem za likwidacją Powiatów i będę głosował za tymi, którzy go zlikwidują.

Osuch jest markowy - bo przychodzą do niego uczniowie ze świadectwem z paskiem. I to im szkoła zawdzięcza swą markę. Nie jest trudno uczyć takich uczniów i doprowadzić do matury. Sukcesy w olimpiadach to także zasługa przede wszystkim uczniów, którzy sami poszerzają swoją wiedzę. Byłoby bardzo dziwne, gdyby wśród tylu prymusów nie było olimpijczyków. Osobiście jednak nie chciałbym chodzić do takiej szkoły, gdzie tylko oceny się liczą a nie konkretny człowiek i jego osobowość. Uważam wręcz, że oceny są najmniej ważne. Skończyłem liceum dwadzieścia lat temu. Mieliśmy kilka spotkań po latach. Okazuje się, że najlepiej w życiu zawodowym i społecznym radzą sobie ci uczniowie z naszej byłej klasy, którzy wcale nie byli piątkowi. To oni (ci teoretycznie słabsi) skończyli studia i piastują odpowiedzialne stanowiska. Nigdy bym nie pomyślał... Tak więc nie tylko o oceny idzie w dobrej edukacji, bardziej o wychowanie ludzi aktywnych, wrażliwych i przedsiębiorczych. Dlatego polecam skoczowskie liceum - bo ono w tej mierze nie ma sobie równych. Znam wielu absolwentów - to wspaniali ludzie!

powinna przejąć Gmina, bo tylko ona gwarantuje tej szkole dobry rozwój i dbanie o nią. Powiat promuje tylko Cieszyn, ewentualnie te miejsca z którymi związani są głowni decydenci. Nie ma tu żadnej sprawiedliwości, tylko polityczne zagrywki i to za nasze pieniądze. a może powiaty w ogóle nie są potrzebne, bo tylko mnożą koszty. W Gminie czy Mieście lepiej wiedzą , co jest dobre dla danej społeczności. Powiat to fikcja finansowa i pomyłka strategiczna - bo ani pieniędzy, ani rozsądnego zarządzania. Zamiast łączyć szkoły, zlikwidujmy powiaty - o wiele więcej Państwo by zaoszczędziło!!!

tez jestem tego zdania. Natomiast co poniektórzy radni powiatowi są już spaleni w oczach społeczeństwa i niech lepiej zapomną o marzeniach bycia w przyszłości posłem, czy radnym

japierdole

zastanawia mnie podejście Pan Brudnego do sprawy szkoły, do nauczycieli. Wcale nie jest to podejście lewicowe jakiego bym oczekiwał od członka SLD (czyli partii lewicowej), raczej wygląda mi to na poparcie w stylu prawicowym. Lewica ma mieć na uwadze dzieci, młodzież, ludzi, a nie interes jakim jest biznes. Wstydzę się za Pana, Panie Brudny i zapamiętam to przy wyborach, a musi Pan wiedzieć - pamięć w takich wypadkach mam niebywałą. Jestem też bezlitosny dla tych, którym się wydaję, że wszystko im wolno bo liznęli władzy. Obiecuję Panu, szkoła zostanie, a Pana czas minie.

"Osuch" to BYŁA markowa szkoła. Teraz młodzież uczy się tam w ciasnocie, w salach lekcyjnych porobionych gdzie się da.

Dwie uwagi , pan radny mocno sie zagalopowal mowiac kto u kogo pracuje i trzeba mu to wyp[omniec przy nastepnych wyborach , a druga uwaga dotyczy faktu ze w edukacji tez mamy wolny rynek i kazdy wybiera tą szkolę ktora uwaza za bardziej wartosciową. Nie przesadzajmy z ignorancja dorobku ponad 100 letniego I LO im. Osuchowskiego w Cieszynie bo to jest ewidentnie markowa szkola i tak jest wszedzie na swiecie ze jedni sa pierwsi i najlepsi a inni moga sie tylko strać !!@!!!!!!!

co się stanie, w przypadku przeniesienia szkoły, z budynkami i całym "otoczeniem"? Czy są jakieś plany? Czy może już się tym ktoś interesował, czy zostanie to wynajęte, czy może sprzedane?

a może dodać liceum profilowane lub technikum do lo w skoczowie z kierunkiem informatycznym bo podobno chętnych na ten kierunek jest dużo np. w szybińskim przecież momy w skoczowie optimala jest gdzie praktyki robić a firma też korzyści może mieć

chętnych do kopera na 198 miejsc jest obecnie 151
a do lo w skoczowie na 102 miejsca jest 70 chętnych.
wygląda na to że jak to starostwo twierdzi młodzież nie pcha się do cieszyna drzwiami i oknami sam osobiście rozmawiałm z młodzieżą która twierdz że cieszyńskie licea są przereklamowane i przepełnione idą na ilość a nie na jakość i można poszaleć po cieszynie (tylko nie wiem gdzie tam można szaleć...)

pozwala zdobyc średnie wykształcenie uczniom z mniej zamożnych rodzin. koniec kropka!

radny Brudny jest przewodniczącym Komisji Edukacji w radzie powiatu...

a kto to jest ten radny Alfred Brudny czy może ktoś przybliżyć jego osobę skąd ten Pan jest i co reprezentuje no i co zrobił jako radny.......

Osoba ta wybrała ogólniak w Skoczowie z przekonaniem, bo nie chciała chodzić do Cieszyna (i nie należy, ani nie należała do słabych uczniów). To o czymś świadczy

Może więc niebawem, za kilka lat Cieszyniacy zaczną wybierać kameralne LO w Skoczowie. Moim zdaniem cieszyńskie licea są przereklamowane, trzeba jednak czasu żeby odwrócić obiegowe, często niesłuszne opinie i zmienić dotychczasowe tradycje. To proces trwający wiele lat. Trzymam kciuki za skoczowskie LO! Cieszynianka

mówią, że do skoczowskiego ogólniaka chodzą uczniowie, którzy mieli na starcie przy rekrutacji więcej niż 142 punkty, skąd więc obawa, że uczeń który ma 142 punkty nie chciałby chodzić do Skoczowa, czy do Wisły? To nieuzasadnione moim zdaniem przewidywania - to raczej czarnowidztwo w ściśle określonym temacie związanym ze skoczowskim liceum. Pani jest chyba do Skoczowa uprzedzona, a nie wiem dlaczego , może dlatego że Pani tego miasta nie zna i trudno Pani zrozumieć racje ludzi tu mieszkajacych...

w swoich wypowiedziach. Jeśli pracowała kiedyś w oświacie, a z tego co wiem, to tak - to jakoś słabo rozumie zależność pomiędzy podjętą przez powiat w styczniu uchwałą, a procesem rekrutacji do szkoły, a może specjalnie uchwała została podjęta w określonym terminie, z premedytacją, której rozmiary i intencje trudno nazwać. Kto jak kto - ale Pani powinna mieć jakieś doświadczenie i intuicje pedagogiczną. Tymczasem w kółko powtarza Pani te samą śpiewkę , o początku kadencji itd. A gdzie wyobraźnia i zdolność przewidywania skutków podjętych uchwał? - to pytanie nie tylko do Pani Haczek, ale do wszystkich radnych powiatowych, którzy głosowali za przyjęciem uchwały w sprawie konsultacji. Dodam, ze uchwałę podjęto w styczniu, a konsultacje maja się rozpocząć we wrześniu!

Nie dajcie się zmanipulować. LO w Skoczowie jest dobrą szkołą. Zdawalność matury w ostatnich latach wynosi 97 %. W szkole wiele się dzieje - w sferze edukacji,kultury i sportu. To szkoła, która pomaga wyzwalać talenty! Wiem, bo moje dziecko jest jej absolwentem. Chciałabym, żeby dalej się rozwijała i kształciła kolejne pokolenia nie tylko skoczowian. Polecam te szkołę całym sercem!

I tak skończycie jak Mechan

temu panu się coś poprzestawiało w główce. Woda sodowa buzuje.

Ale kler nadal bedzie uczyl jak dalej rozmnazali sie Adamek i Ewcia. Czy Ewcia dala synom a Adamek przelatywal corki ot problem nie lada......

Starosta Gluza pochodzi z Wisły i na pewno nie będzie chciał łączyć LO w Wiśle z Hotelarzem. Przecież nie będzie się narażał Wiślanom, tym bardziej teraz gdy startuje na posła!!!

Wielkie miasto Skoczów - pępęk świata tego....amen.

Bicie piany. Chodzi wyłącznie o stanowiska i robotę. Oświata w Powiecie, tak aby się nazywało że jest.

Nie jestem mieszkańcem Skoczowa, ale powiatu jak najbardziej. Nie widzę więc powodu dla którego pieniądze powiatowe miałyby być przeznaczone dla nauczycieli w oderwaniu od malejącej liczby uczącej się młodzieży. Dziwi mnie również to, jak miłośnicy szeroko rozumianej wolności w Skoczowie chcą zakazać rekrutacji do liceum cieszyńskich. "Oddajcie dwa oddziały do Skoczowa" Komu?
Karty historii liceum skoczowskiego są niewątpliwie piękne, ale co z tego. To zróbcie tam muzeum edukacji - a nie twórzcie edukacyjnej fikcji.

Do cream. Czy wiesz, jak młodzież garnie się do skoczowskiego ogólniaka? Kto i co tu destabilizuje? Radny Dzierżawski, jako "pan młody" zapewne z nową energią przystąpił do rzeczy, ale w jego wieku to jedna "wielka" zmyła. Skoczowowi, a przede wszystkim młodzieży potrzebne są dobre ogólniaki, z dobrą kadrą nauczycielską, która przygotuje zdeterminowaną młodzież do studiów, a nie zastępy bezrobotnych, których będzie trzeba po maturze zasilać z naszych podatków!
=>picolo. Osobnikiem pewnie jesteś Ty, ale bliżej nieokreślonego autoramentu!
Nowemu dyrektorowi życzę sukcesów, choć trudno będzie naprawić to, co przez wiele lat dokonała poprzedniczka a przecież utalentowanej młodzieży tam nie brakowało!

Zejdź z chmur. Dlaczego uważasz,że Bajerki są gorsze. Prawda jest zupełnie inna - uczniowie bajerek lepiej zdają maturę i do tego mają więcej przedmiotów od ogólniaków. To LO może się cieszyć, że przyjdzie do lepszej szkoły nie na odwrót.

Napiszę tak. To LO prowadzone przez Panią W było złym LO ze względu właśnie na Panią W, która była osobą potrafiącą zmieszać ucznia z błotem, była bezczelna dla uczniów (mam na myśli moją osobę). Jak się niedawno okazało Pani W miała także sporo grzeszków na sumieniu co wpływało negatywnie na odbiór LO. Cieszę się niezmiernie, że Pani W została "wywalona" z posady dyrektora tej placówki. Pan Gaś zawsze był w cieniu. Z uwagi na swoją posturę i doświadczenie pedagogiczne powinien tą szkołę uratować. Choć osobiście uważam, że szkoła ta powinna właściwie funkcjonować w ramach "tych gorszych" czyli Bajerek. Takie nieciekawe wspomnienia wyniosłem z tej placówki będąc jej uczniem.

powodzenia w walce o liceum - jestem jego absolwentem i uważam że z roku na rok zyskuje ono renomę - zawsze była w nim dobra atmosfera i mili nauczyciele (oprócz p. Husara ;))
Zgadzam się z przedmówcami - spróbujcie połaczyc Bajerki z rolniczówką w skoczowie, albo szkoły w wiśle, czemu akurat Skoczów. Zrobiono fajny kompleks sportowy tam i teraz to miałoby pójść na zmarnowanie.
Po co robicie tyle oddziałów w koperze i szybinie????
Oddajcie dwa oddziały do skoczowa i bedzie spokój

ten pan Gaś bardzo dobrze się prezentuje, jak przedwojenny, solidny nauczyciel -taki bojownik,powinien dać sobie radę... to skoczowski "Nauczyciel z przedmieścia", pamiętacie ten film? śp Marian Sabath, nasz kochany szmyrus Marian lubił go opowiadać...

czy ten pan Alfred Brudny, to ten osobnik (siedzący) na zdjęciu?

najistotniejszy jest tutaj los młodzieży i nie wolno destabilizować dotychczasowej sytuacji, która służy procesowi edukacyjnemu - Skoczowianie (rodzice i ich dzieci, są tutaj najważniejszym arbitrem), pan Witold Dzierżawski na pewno wam pomoże, to solidny, uczciwy człowiek, z dużym doświadczeniem i wrażliwością społeczną...

w sprawach wychowania i edukacji najważniejsza jest młodzież, rodzice i nauczyciele - w tej kolejności..."pana była szkoła, jak pan do niej chodził"...a teraz co najwyżej może pan zająć się sprawami administracyjno-gospodarczymi, bo na subtelne sprawy rozwoju psychospołecznego uczniów jest pan zbyt siermiężny, panie Brudny

W normalnym kraju, taki Brudny miałby już po ptokach

Warto przypomniec, że zanim LO skoczowskie powstało przy ulicy Bielskiej - była tam Szkoła Podstwowa Nr 3. Po to, by umozliwic istnienie i działalnośc LO - podstawówka została przeprowadzona do budynku przy ul. Osiedlowej - kosztowało to gminę i kuratorium bardzo dużo, bo trzeba było przystosować budynek OHP do potrzeb szkoły. W roku 2006 wybudowano zespół boisk przy LO - gmina wespół z powiatem. Jak widac gimna bardzo wspierała działalnośc LO. Rada Miasta Skoczowa jest przeciwna pomysłowi przeniesienia LO, bo sporo w istnienie tej placówki zainwestowała. Nabór elektroniczny jak dotychczas wskazuje, że zaintersowanie tą szkołą jest duże pomimo niżu demograficznego. Skoczowianie - nie dajcie sobie odebrac dobra, jakim jest Liceum w dogodnym miejscu. Nie mozna ratowac zawódowki kosztem liceum!!! Jeśli powiat chce łaczyc szkoły - to niech łączy ze soba szkoły podobnego typu np. ZSR z ZSZ. Może powstac wspaniały Zespół Szkol Technicznych. Ale do tego przeciez nie dopuści pan radny Brudny, który wiele lat był w Miedzyswieciu dyrektorem. Nikt tez nie wpadła na pomysł połaczenia wiślańskiego ogólniaka z ZSGH w Wiśle , a tez jest to możliwe, bo uczy się w tej szkole (ZSGH) o połowe młodzieży mniej niz dawniej... Możnaby mnożyc przykłady na to, że jakos Radni Powiatowi uparli sie na Skoczów - nie wiedziec czemu. Tymczasem na pewno istnieja inne możliwości zracjonalizowania wydatków w oswiacie i to nie tylko poprzez przenoszenie jednych szkol do drugich.

prawdziwym miernikiem jest rekrutacja do szkoły. gdyby LO w Skoczowie miał więcej chętnych niż którekolwiek LO z Cieszyna, to z pewnością 2 oddział został by utworzony w Skoczowie.
w szkolnictwie już jest wolny rynek

podpisuję się pod wypowiedzią przedmówcy - pan się nieco zapomina i chyba nie wie, że stołek radnego nie jest dany na zawsze, nie jest dziedziczony i nie jest pan niczyim pracodawcą, za nasze pieniądze ma pan służyć społeczeństwu...co za brak pokory, pewność siebie i buta!
nawet nie otarł się pan o Wersal

pan myli pojęcia - powiat jest jednostka służebną w stosunku do obywateli, i to oni - a nie starosta - sa de facto decydentami w tej sprawie; a kto u kogo pracuje - to sie okaże przy najbliższych wyborach. U pana nikt nie pracuje - pan pracuje dla nas, za nasze pieniądze.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama