, sobota 13 lipca 2024
Glajcar: Finanse publiczne to nie odczucia a twarda ekonomia
Wójt Goleszowa zapewnia, że restrukturyzacja szkół to troska o zrównoważony rozwój gminy. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Glajcar: Finanse publiczne to nie odczucia a twarda ekonomia

KATARZYNA KOCZWARA
O planowanej restrukturyzacji szkolnictwa, zwolnieniach nauczycieli, relacjach z radą gminy w trakcie rozwiązywania problemów oświatowych. O maszynce do robienia pieniędzy i poczuciu służby rozmawiamy z Krzysztofem Glajcarem, wójtem Goleszowa.

Zaskoczyła pana decyzja radnych - uchwała intencyjna dotyczy 2 z 4 planowanych do likwidacji placówek szkolnych?
Nie ukrywam, że takiego scenariusza się nie spodziewałem, ale taka jest wola rady.

Rodzice z Bażanowic zapowiadają walkę o szkołę, to placówka, która ma najmocniejsze argumenty za tym, by jej nie zamykać.
Patrząc z punktu widzenia statystyk finansowych i demograficznych, szkoła w tej chwili ma 54 uczniów, co dzieląc przez 6 oddziałów, daje średnią 9 uczniów w klasie. Jest jedna klasa nieco liczniejsza, ale i działa klasa 6-osobowa. Koszty generuje zatrudnienie nauczycieli, gdzie średnie zatrudnienie na 54 uczniów, to 9 etatów tylko nauczycielskich, nie mówiąc o pracownikach obsługi. Dla porównania w Cisownicy jest ponad 100% więcej dzieci, a etatów nauczycielskich tylko o 2 więcej. To przemawia za tym, by w tym zakresie poszukać oszczędności.

Czy za dziećmi z likwidowanych placówek pójdą także etaty dla nauczycieli?
Zgodnie z wykonanymi przez nas symulacjami, dzieci ze zlikwidowanych placówek uzupełnią stan osobowy szkół, do których trafią po przeprowadzeniu reformy. To nie będzie przeludnienie klas, tylko ich ilościowe zoptymalizowanie. Oczywiście nie będzie klas 9-osobowych. Nie przewidujemy zwiększenia etatów w szkołach, do których trafią dzieci z ewentualnie zlikwidowanych placówek.

Nie boi się pan, że ta garstka rodziców, która teraz wysyła swoje dzieci do szkoły w gminie, "odpłynie" do sąsiednich miast - Cieszyna, Ustronia?
Zależy nam na zatrzymaniu dzieci w gminie. Są plany, by powiększyć przedszkole w Bażanowicach, które jest w doskonałym punktem komunikacyjnym, ma dogodny dojazd, duży parking. To powinno stanowić mocne argumenty w tworzeniu korzystnej oferty dla rodziców. Myślę, że czarny scenariusz, mówiący o przejściu uczniów do szkół w sąsiednich gminach nie spełni się.

Temat likwidacji szkół to test dla pana i rady, jesteście podzieleni czy działacie w imię szeroko pojętego dobra gminy?
Głosowanie pokazało, że radni wzięli pod uwagę nie tylko aspekty ekonomiczne i demograficzne, ale i społeczne. Stąd taki, a nie inny wynik głosowania. Natomiast ja - ze swej strony - chciałbym wszystkim pomóc. Mówiąc potocznie - nie mam jednak jednego niezbędnego elementu - maszynki do robienia pieniędzy. Chciałbym dać każdemu, tyle ile potrzebuje. Niestety finanse nie pozwalają na to. Dlatego musimy podejmować szereg działań równoległych, by w gminie, w perspektywie długofalowej dobrze się działo. Mnie nie interesuje władza sama w sobie, zostałem wójtem, aby służyć gminie. W tych kategoriach postrzegam to stanowisko. Dobro gminy postrzegam jako cel nadrzędny, życie niestety tak się układa, że po drodze kogoś to może zaboleć. Nie da się wszystkich zadowolić.

Uchwała intencyjna dotyczy dwóch szkół, nie jest to jednak równoznaczne z ich likwidacją. Nie zamykacie się na argumenty broniące tych placówek?
Teraz rozpoczną się właściwe konsultacje. To początek drogi.

Nie wyklucza pan, że przekonają was argumenty i na przykład szkoła w Bażanowicach zostanie?
To jest bardzo trudne pytanie. Mój kierunek działań jest znany. Naszym zdaniem najbardziej logicznym z punktu widzenia finansów gminy byłoby wprowadzenie reformy oświatowej w jej pełnej wersji - tzn. likwidacja czterech placówek oświatowych. Pragnę podkreślić, iż zdaję sobie sprawę z konsekwencji i odczuć społecznych przez tę reformę powodowanych. Finanse publiczne to nie odczucia, a twarda ekonomia, która determinuje kierunek naszych działań, często wymuszonych przez ustawy i narzucone nam przepisy.

Ma pan poczucie, że poprzednicy zaniedbali sprawę oświaty w gminie?
Tak, wydaje mi się, że pewne decyzje mogły być podjęte wcześniej. Pewne działania mogły być bardziej konsekwentnie prowadzone. Teraz ja jako wójt i radni, musimy przyjmować "na klatę", jak się potocznie mówi, ataki i przejawy niezadowolenia rodziców. Kandydując na to stanowisko miałem świadomość, że w imię służby temu społeczeństwu, będzie trzeba podejmować także niepopularne decyzje.

Jakich działań w najbliższym czasie powinni spodziewać się rodzice dzieci ze szkół przeznaczonych do zamknięcia?
W związku z podjęciem przez Radę Gminy Goleszów uchwał w sprawie zamiaru likwidacji placówek oświatowych w Bażanowicach i Goleszowie Równi, rozpoczniemy działania zgodnie z procedurą określoną w ustawie o systemie oświaty.

Komentarze: (25)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Prosimy o opryski lasow. Nie wiem dlaczego od kilku lat ten proceder eliminujacy kleszcze i inne owady zostal zlikwidowany. Coraz wiecej ludzi choruje na borelioze , odkleszczowe zapalenie mozgu i zapalenie opon mozgowych po ukaszeniu przez kleszcze/ 8 tys zachorowan przez dwa ostatnie miesiace na borelioze, co trzeci kleszcz zainfekowany, te dane mowia same za siebie , wiadomo z jakim negatywnym skutkiem\ . Powrocmy do dawnych praktyk aby skutecznie realizowac cel i zniszczyc te niosace powazne choroby pajeczaki.

Wszyscy wiemy ile zarabiają największe darmozjady i nieroby gminne

kaza nam oszczedzac ale od początku urzedowania wójt zwiekszył wydatki na administracje o jakies 330 tys złotych pojawiły sie nowe etaty nawet w szkole zapowiedział ze bedzie trzeba zatrudnic kolejnych urzedników aby zapanowac nad urzedem bo sam to on jest marny zarzadzajacy w reformie jak słusznie zauważył przyjął najprostszy sposób zlikwidowac a jesli chodzi o przewdszkole to jak bedzie prywatne to i tak musi z kasy urzedu wyłożyć 75 % kosztów jakie gmina wydaje na przedszkolaka wiec jesli to prywatne zabierze czesc z ich obecnych to wtedy i tak bedzie to 100% tego co dzisiaj sami płacą ,zamkniecie szkoły powoduje krok w tył zamiast wprowadzic plan naprawczy zmotywowac dyrektora do wyjscia na zewnatrz by pozyskac uczniów możę pomysł z dowozeniem do bazanowic nie byłby taki zły moze nalezy poprawic infrastrukture bo w cisownicy jakos sie dało ilosc mieszkancow 1650 a bazanowice 1100 wiec jest to 40 % a szkoła rózni sie o 1000 % wiec pomyslcie wojt robi sobie za nasze podatki prywatny folwark albo spłaca dług za poparcie przy wyborach ale my mieszkancy bażanowic to zapamietamy a ze w jednosci siła jeszcze o nas usłyszy gmina

A teraz popełnia się te same błędy co 10 lat temu, bo takim jesteśmy narodem że, " i przed szkodą i po szkodzie jesteśmy GŁUPI"

Skoro byłeś na sesji to chyba słyszałeś ,że to właśnie rodzice i nauczyciele prosili o ten rok ,więc nie mów ,że tak łatwo zgodzilibyśmy się na zamknięcie szkoły .To raz .Po drugie powielasz fałszywe informacje .Owszem dzieci szkolnych jest obecnie 37 i ma odejść 10 ,ale mamy również oddział przedszkolny, w którym jest 15 dzieci i nie ma dla nich miejsc w przedszkolach .Czasem mam wrażenie ,że traktujecie te dzieci jakby nie istniały.To samo dotyczy Równi.Dzieci szkolnych zostanie 7 ,ale przedszkolaków 18 .Co z nimi skoro ,już w tym roku Goleszów nie przyjął 40 dzieci do przedszkola .Czy Cieszyn ,Ustroń ,Skoczów mają obowiązek kształcić nasze dzieci?A potem dziwimy się ,że dzieci uciekają z gminy .Czy ktoś się zainteresował,że prawie 25% dzieci w wieku szkolnym jest poza gminą i dlaczego? Najłatwiej zamknąć ,ale trudniej przygotować prawdziwą reformę.Chociaż teraz to podejrzewam niewiele da się zrobić.Błędy popełnione 10 lat temu dzisiaj są ni do poprawienia.Wójt Sztwiertnia zamykał przedszkola wg własnego widzi mi się i dzisiaj mamy tego rezultaty,rodzice zaczęli wozić swoje dzieci do przedszkoli w innych gminach ,w których już pozostały.A budowa gimnazjum w Goleszowie?Inne ,bogatsze gminy wykorzystały budynki po podstawówkach i dzisiaj nie mają takich problemów jak my.

@Anonim, komentuj bez oczekiwania na akceptację przez moderatora: http://gazetacodzienna.pl/user/register

Z całym szacunkiem, ale skoro dla Pana Wójta najważniejsza jest twarda ekonomia a nie ludzie, to może zaproponuje ktoś Panu Wójtowi karierę w banku a nie Urzędzie Gminy?

Byłem na sesji i wiem, że brak zgody na zamknięcie Puńcowa wprawił wszystkich w osłupienie, bo radni wykazali ile dzieci ucieka do Cieszyna, a ile zostaje w szkole we wsi. Nawet pracownicy i mieszkańcy byli na zamknięcie gotowi. Od IX będą tylko trzy klasy o łącznej ilości 27 uczniów. No ale tak to jest, jak radny z Puńcowa jest przełożonym innego radnego, a radna z najmniejszej wsi sasiadką nauczycielki z Puńcowa. Lobby,lobby!!!!!!!!! Zastanawiam się na co patrzą radni???????
Co się stanie, jak gmina zbankrutuje!!!!!!!!!!!!!!!!!! Żal mi wójta, bo musi wypić piwo, którego nie naważył. Jak braknie na inne szkoły, prąd w latarniach czy opiekę społeczną, to wtedy wszyscy będą psy na nim wieszać. A teraz, jak mówi, że jest tyle milionów zadłużenia, to wszyscy to mają w nosie. A co do Bażanowic, to mam pytanie, jaka to ważna placówka, skoro nic się w niej nie dzieje dla lokalnej społeczności, szybko zamknięta a dzieci zbyt mało. Nagle się wszyscy obudzili i bronią szkoły. No to zróbcie prywatną. A tak na marginesie skoro ma być poszerzone gminne przedszkole, to budynek dalej będzie pełnił swoją rolę, część pracowników znajdzie zatrudnienie, a i lokalna społeczność skoro jest do niego tak przywiązana, to będzie się mogla wykazać. Sprawdziłem też ilość dzieci w ościennych szkołach. I tak w Goleszowie klasy są kilkunastoosobowe, więc tłoku nie ma. Podobnie w Dzięgielowie. Warto też znać prawo, gmina musi za darmo dowozić dzieci. O co tyle wrzasku??????????????????????????? Mimo że tu mieszkam, to nie rozumiem tych co podkręcają i robią aferę.

Znać prawo - nie znasz go zbyt dobrze. Gmina dowozi dzieci jeżeli jest dalej niż 3 km a do Goleszowa jest właśnie 3 km. Co mają zrobić rodzice, którzy nie mają samochodu a w rodzinie więcej niż dwoje dzieci? Gmina nie zwróci też za bilety miesięczne. A dzieci do szkoły chodzić muszą...
A poza tym to właśnie wójt to piwo nawarzył. W zeszłej kadencji był przewodniczącym komisji finansowej. Zapomniało się? Wtedy nie widział problemu? Czemu już wtedy nie alarmował?
I skoro jest tyle zadłużenia po co ten traktor za ileś tam tysięcy? Po co te kosiarki? Wójt jest niezły cwaniak więc go tak nie broń :P

Władza jakakolwiek by była jest od ludzi dla dobra tych ludzi... A Wójt się chyba zapomniał po co jest.Tak,klasa 9 osobowa to śmiech ale co urzędnicy gminy zrobili aby była większa?A czy klasa 30 osobowa analogicznie to porażka?Zastanówcie się.Może zamiast dowozić dzieci do Goleszowa dowoźmy je do Bażanowic?Nie,bo Wójt ma inwestora.Może go skieruje na byłe przejście graniczne do Lesznej? Były bank w Goleszowie?ach zapomniałem że nie pasuje...Przecież na utrzymanie tych budynków ponosi wymierne koszty...w dobie kryzysu. W dobie kryzysu na sesji,my rodzice z Bażanowic znaleźliśmy w 5 min. 217 tys.oszczędności-p.Skarbnik stwierdziła że nie będzie rewaloryzacji w urzędzie gminy.Śmiech na sali-tyle by zyskali na redukcji tych 3-4 etatów nauczycielskich...ale nie,jest inwestor!!! Nie zwraca uwagi pan Wójt na mieszkańców wsi.Po co,jego kolebką jest inna wieś.Bażanowice mają szansę na rozwój jedynie w przypadku wójta z ich wsi.No chyba że przeprowadzą referendum za przyłączeniem się do Cieszyna.I pan Wójt odetchnie!!! Jedyna przyczyna kłopotów zniknie!!! PANIE WÓJCIE A KTO W ZESZŁEJ KADENCJI RADY GMINY BYŁ W KOMISJI FINANSÓW????PAN!!! RÓWNIEŻ I PAN POŚREDNIO DOPROWADZIŁ DO TEGO STANU FINANSÓW GMINY!!! NIC PAN NIE ZROBIŁ DLA BAŻANOWIC A TERAZ CHCE PAN OBARCZYĆ MIESZKAŃCÓW TEJ WSI KONSEKWENCJAMI WŁASNYCH DECYZJI!!!? WSTYD!!!! GDZIE U PANA BYŁA W ZESZŁEJ KADENCJI TWARDA EKONOMIA!!!??? JAK MOŻNA TAK DWULICOWO TRAKTOWAĆ-pana słowa-SŁUŻBĘ SPOŁECZEŃSTWU!!!??

z poważaniem ale niestety już beż szacunku
rodzic dziecka ze Szkoły w Bażanowicach

Tak się jakoś składa że decyzję o likwidacji szkół podejmują osoby które doprowadziły gminę na skraj bankructwa ( radni drugiej i trzeciej kadencji), a teraz winnych się szuka pośród dzieci. Ja zapytuję, kto pracował w komisji rewizyjnej i nie patrzył na ręce "zapracowanym" radnym z poprzedniej kadencji? Odpowiedzcie sobie Państwo sami.

To co dzieje się w Gminie Goleszów można tylko odczytać na stronach Gazety Codziennej lub OX na stronie gminy dominuje tylko sport i nie ma możliwości dodania opinii. Może wreszcie admin strony Goleszowskiej zacznie pisać o problemach Gminy a nie o głupiej "szmaciance". Czy macie jakąś opinię na ten temat ?

Dla sprostowania Szkoła w Puńcowie przestaje istnieć od września 2013 r .Natomiast radni zaproponowali , aby Bażanowice przekształcić w filię Goleszowa lub Dzięgielowa, z klasami 1-3 ,dlatego wszczęto procedurę likwidacyjną.

Radcą prawnym jest zatrudniona dwa tygodnie temu Pai PROMOTOR Pana Wójta.u niej ma zdawać magistra.

Czy ktoś może mi powiedzieć kto jest aktualnie radcą prawnym w gminie Goleszów? Potrzebuję takiej informacji a nie mogę znaleźć na stronie.

Na ostatniej sesji była pani Teresa Sokólska

Witam.
W Puńcowie mieszka Wójt a w Kisielowie Zastępca Wójta.
Polityka

chciałeś się popisać że coś wiesz ,a G.... wiesz bo nawet nie wiesz gdzie Wójtowie mieszkają.

Pan Wójt ma już PRYWATNEGO inwestora na szkołę w Bażanowicach i tutaj jest niestety problem!!!!! Koszty związane ze szkołą im znikną a kosztów związanych z przedszkolem czy żłobiem nie będą mieli bo to załatwi prywaciaż i otworzy prywatną jednostkę !!!!! Za wszelką cenę będą chcieli zlikwidować tą szkołę. Wbrew logice - bo czy normalnym jest pozostawienie mniejszych jednostek a zlikwidowanie tej największej - gdzie jest najmniejszy odsetek ucieczek dzieci do innych gmin itd.

Glajcar ma racje srednia 9 UCZNIOW to smiech chyba ze szkola prywatna za kase

kosztem jest ciężar administracji państwowej , nieprzychylnej obywatelom. My budujemy . Władza niszczy.

Pic na wodę fotomontaż z tymi kosztami pan Wójt nie ma zielonego pojęcia o kosztach, chce przerobić szkołę na przedszkole a to dopiero są koszty.Wójt myśli że pozyska pieniądze z unii? pozyska albo i nie ale najpierw trzeba wyłożyć swoją kasę.Pracowałem w czynie społecznym przy budowie tej szkoły i serce się kraje że ktoś teraz udaje że dba o koszty gminy nie licząc się z kosztami jej mieszkańców. Paweł Stalmach i Józef Gawłowski w grobach się przewracają.

Jasne....Gawłowski w grobie się przewraca.... nie rozśmieszaj mnie. Podobno o zmarłych źle się nie mówi ale prawda jest taka , że z niego społecznik był taki, że działał TYLKO I WYŁĄCZNIE dobra swojej kieszeni. Jak już się na kogoś powołujesz i niech to faktycznie będzie ktoś , kto na to zasługuje. !!!!
A faktycznie 9 dzieci w klasie to luksus za który się płaci w szkołach prywatnych, a to przypominam jest szkoła nie prywatna!!!

Więc dlaczego radni nie podjęli się likwidowania szkół w Puńcowie i Kisielowie? Kto ma w tym interes żeby akurat szkołę w Bażanowicach zlikwidować??

pan Wójt

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama