, czwartek 11 sierpnia 2022
Goleszów: 2 placówki szkolne do likwidacji
Na sesji pojawiła się liczna reprezentacja zaniepokojonych rodziców. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Goleszów: 2 placówki szkolne do likwidacji

KATARZYNA KOCZWARA
Rodzice z Puńcowa i Kisielowa odetchnęli z ulgą, w Bażanowicach i Równi trwa mobilizacja w walce o szkoły podstawowe. Przyjęto pierwsze uchwały intencyjne w sprawie likwidacji szkół w gminie Goleszów.

Podczas środowej sesji rady gminy, 25 stycznia, po długiej dyskusji radni przyjęli uchwałę intencyjną o likwidacji szkoły podstawowej w Bażanowicach i filii szkoły podstawowej w Równi. - Taka jest wola rady, nie mam prawa z tym dyskutować. Dla Puńcowa to jest odwleczenie w czasie pewnej decyzji, sami czują podskórnie, że ta szkoła powoli się wygasza. Odwleczenie pewnych decyzji nie przyniesie oszczędności - przyznał Krzysztof Glajcar, wójt Goleszowa.

Rodzice z Puńcowa i Kisielowa odetchnęli z ulgą. - Kamień z serca, choć mamy świadomość, że prędzej czy później nasze dzieci będą musiały dojeżdżać do innych szkół. Na razie się cieszymy. Jestem mamą ucznia klasy drugiej, w zintegrowanej klasie będzie miał szansę dociągnąć do końca pierwszego etatu edukacji, do końca klasy 3. To jest bardzo ważne dla takich maluchów - przyznała Edyta Sorota z Puńcowa.

Z decyzją radnych nie zgadza się kierowniczka filii podstawówki w Równi. - To że jest mała ilość dzieci, nie świadczy o tym, że szkołę należy zamknąć. Jeśli gmina sama będzie zabiegać o dzieci, jest szansa dla tej placówki. Ale jeśli radni rozpowiadają, że szkole grozi zamknięcie, to nie dziwię się rodzicom, że do tej szkoły nie posyłają swoich dzieci. W końcu dobro dzieci jest najważniejsze - uważa Anna Pieszka i przyznaje: - Mamy dzieci z Pogotowia Opiekuńczego, które są po ciężkich przeżyciach, dla nich najlepszym miejscem jest mała szkoła. O to też walczy Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, by te dzieci tam zostały.

W najbliższym czasie planuje spotkać się z rodzicami. Chce dotrzeć do rodziców, którzy mieszkając w Równi wożą dzieci do szkół w innych wsiach, miejscowościach. Planuje utworzyć w szkole świetlice.

Zaskoczenia nie kryją rodzice z Bażanowic. Tam placówka, na tle innych proponowanych do likwidacji, zdawała się mieć najsilniejszą pozycję. - Czujemy się bardzo pokrzywdzeni, w naszej szkole jest najwięcej dzieci, a jesteśmy placówką przegraną. Na pewno będziemy walczyć o tę szkołę. Nie czuję się jeszcze przegrana - wyznała Ewa Pawińska. Rodzice zapowiadają powołanie komitetu obrony szkoły.

Zanim doszło do głosowania długo dyskutowano nad sytuacją w proponowanych do likwidacji szkołach. Wójt zapewniał, że kondycja finansowa gminy i prawo obowiązujące samorządy obligują go do tych działań. Zadłużenie gminy w 2011 roku wynosiło ok. 45 proc., to sytuacja, w której gmina nie może zaciągać kredytów. Nie spełniając ustawowych wskaźników, grozi jej kurator i utrata decyzyjność. Mając na uwadze zrównoważony rozwój gminy, musi przeorganizować źródło największych wydatków - oświatę. Przyznał jednak, że oszczędności szukane są na każdym szczeblu. Mimo że w budżecie na 2012 rok zaplanowano waloryzację wypłat, to zrezygnowano z ich wprowadzenia.

Dyskusja zdominowana była przez argumenty ekonomiczne, demograficzne, nie pomijano czynnika ludzkiego - zarówno dzieci, których to bezpośrednio dotyczy jak i nauczycieli. Wiadomo, że jeśli dojdzie do likwidacji szkół, to nauczyciele w nich zatrudnieni będą musieli szukać pracy poza gminą Goleszów. Czas nagli, decyzje kadrowe rozstrzygają się na przełomie kwietnia i maja.

Przyjęcie uchwał intencyjnych nie jest równoznaczne z likwidacją wymienionych szkół. Teraz rozpocznie się właściwa debata, swoją opinią o tej inicjatywie wyrazi między innymi kuratorium. - W tej sprawie wszyscy jesteśmy przegrani, nie ma podziału na my i wy - przyznała Ludwika Czyż, przewodnicząca komisji edukacji.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jestesmy z wami analizowalismy sytuacje w waszej gminie i taka reforma jest nie do przyjecia walczcie w demokracji siła

MIESZKAŃCY BAŻANOWIC - WSZYSCY!!!!!!!, MŁODZIEŻ, SENIORZY, RODZICE WSZYSTKICH DZIECI !!!!!!!! w dniu 30.01.2012 o godz 16.00, w szkolw odbędzie się zebranie w sprawie LIKWIDACJI SZKOŁY. PROSIMY O LICZNE PRZYBYCIE.

Odłączyć Bażanowice od Goleszowa! Dlaczego mamy być ciągle oszukiwani? W naszej wsi nie ma nic. Myślicie, że jak zlikwidują szkołę pieniądze pójdą na Bażanowice? Zdziwicie się!

Z 4 szkół do likwidacji zostały tylko 2 szkoły, a zlikwidują tą jedną największą w Bażanowicach, która ma 54 uczniów, tylko dlatego że Bażanowice to dzieci " gorszego boga", niemile widziane w gminie. Ciekawe że wójt nie ma pomysłu na inne budynki tylko na ten w Bażanowicach, a w Lesznej budynek po zlikwidowanej szkole niszczeje i czeka na zaadoptowanie około 10 lat.

Okazuje się, że dzieci z Bażanowic są lekiem na całe zło gminy, dzięki nim może ruszyć: budowa kanalizacji w Goleszowie, dożynki będą trwać cały tydzień, urzędnicy dostaną " zasłużone" podwyżki itd.

Proponuję prywatyzację szkół. Chętnie poprowadzę taką szkołę i pokaże innym jak to się robi. Dziwnym trafem prywatne placówki oświatowe, i to w dużej części bezpłatne dla uczniów, przynoszą znaczne dochody właścicielom, a starostwu i innym organom prowadzącym przynoszą same straty. Przyczyna jest tylko jedna - zła organizacja pracy placówek, prowadzonych przez wystrasznych dyrektorów i wszechwłane wydziały edukacji.

a klasy tż będą tak nieliczne (chodzi o ilość uczniów)? to jest właśnie poprawa organizacji pracy placówek. Bolesna ale konieczna.

Zlikwidować gminną służbę drogową,o jedną trzecią odchudzić urząd gminy. A swoją drogą dziw że miłośnicy Bażanowic milczą, chyba tylko dla tego że większa część z nich pracuje w urzędzie gminy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama