, poniedziałek 20 maja 2024
COVID-19: Zbliżają się matury i egzaminy ósmoklasistów. Są wytyczne MEN
Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja i potrwają do 20 maja. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach od 25 do 27 maja. Egzaminy zawodowe i egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe będą przeprowadzone w czerwcu i w lipcu. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

COVID-19: Zbliżają się matury i egzaminy ósmoklasistów. Są wytyczne MEN

UM
Egzaminy ósmoklasisty oraz maturalne odbędą się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Podczas konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił decyzje podjęte przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja i potrwają do 20 maja. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach od 25 do 27 maja. Egzaminy zawodowe i egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe będą przeprowadzone w czerwcu i w lipcu.

Tegoroczne egzaminy odbędą się w reżimie sanitarnym. Nie wprowadzono również obowiązkowych testów na korona wirusa, co z pewnością ucieszy uczniów. Jak czytamy w wytycznych Centralna Komisja Egzaminacyjna, do szkoły będą mogli wejść, poza zdającymi, nauczycielami i niezbędnymi pracownikami szkoły, tylko rodzice uczniów, którzy mają trudności w poruszaniu się. W placówce nie mogą odbywać się inne zajęcia, a uczniowie muszą przynieść własną wodę i jedzenie. Drzwi wejściowe do szkoły oraz drzwi do sal mają być otwarte, żeby nie dotykać klamek, a sale co godzinę wietrzone. Dla uczniów, którzy nie mogą nosić maseczek, mają zostać przygotowane dodatkowe sale, w których będzie można zachować co najmniej dwa metry odstępu.

Jakie zmiany w egzaminie dojrzałości?

Matury obowiązkowe będą się odbywać tylko w części pisemnej na poziomie podstawowym. Część ustna odbędzie się tylko dla osób potrzebujących wyniku takiego egzaminu w rekrutacji na uczelnie zagraniczne - chodzi o dokładnie 842 osoby. Matury odbędą się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 roku. MEN zapowiada zmiany w egzaminie maturalnym - mniej treści do nauczenia się, inne arkusze maturalne, mniej na matematyce, zniesienie obowiązkowego egzaminu z przedmiotu rozszerzonego.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się według planu

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się według wymagań z grudnia ubiegłego roku. W arkuszach znajdzie się mniejsza liczba zadań, ale czas na ich rozwiązanie będzie taki sam jak w 2020 i 2019 roku. Mniejsza będzie też liczba zadań otwartych.

Egzaminy zawodowe również w zaplanowanych terminach

W tym roku egzaminy zawodowe w sesji letniej odbędą się między 7 czerwca a 8 lipca, a więc w zaplanowanych już wcześniej terminach. Egzaminy zawodowe w tym roku oraz w kolejnych dwóch latach będą się odbywać w dwóch sesjach - sesji zimowej i letniej. Wymagania egzaminacyjne oraz warunki zdania egzaminów pozostaną bez zmian. Do egzaminów zawodowych będą musiały obowiązkowo przystąpić osoby, które kształcą się zgodnie z podstawą programową z 2019 roku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama