, wtorek 27 luty 2024
Zdecydowane NIE dla nieprawidłowego korzystania z ulg
ombinatorzy nie zastanawiają się w jakim świetle stawiają środowisko osób z dysfunkcją wzroku. Ci którzy prawidłowo korzystają z przysługujących im ulg mówią zdecydowane NIE takim praktykom. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Zdecydowane NIE dla nieprawidłowego korzystania z ulg

ICZ
Osoby niewidome korzystające z usług kolejowych muszą liczyć się ze skrupulatnym sprawdzaniem dokumentów uprawniających ich do korzystania z ulg, a wiąże się to z coraz częstszymi przypadkami nadużyć jakich dopuszczają się sami zainteresowani. Niewidomy jadący z przewodnikiem płaci więcej za bilet, niż opiekun który ma dziewięćdziesiąt pięć procent zniżki. Pomysłowość ludzka nie zna granic, tak więc zdarzyło się, że dwie osoby niewidome podróżowały pociągiem i miały wykupione bilety z taką zniżką, a podczas kontroli biletów twierdziły, że są one dla siebie wzajemnie przewodnikami.

Ponieważ sama korzystam z ulgowych biletów, a ostatnio podróżowałam pociągiem zapytałam konduktora czy rzeczywiście miały miejsce takie próby obejścia przepisów i z zażenowaniem muszę powiedzieć iż odpowiedź była twierdząca.

Kombinatorzy nie zastanawiają się w jakim świetle stawiają środowisko osób z dysfunkcją wzroku. Ci którzy prawidłowo korzystają z przysługujących im ulg mówią zdecydowane NIE takim praktykom.

Prawnik, który jest członkiem cieszyńskiego Koła PZN postanowił bliżej zagłębić się w ten temat. Warto zapoznać się z wynikami jego dociekań.

Jak potwierdza rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska, przewoźnik w ostatnim czasie zanotował zwiększoną liczbę zapytań dotyczących łącznego przejazdu dwóch osób niewidomych wzajemnie powołujących się na to, że są swoimi przewodnikami i że przysługuje im ulga 95%.

W oświadczeniu wydanym przez Ministerstwo Infrastruktury w tej sprawie czytamy, Ministerstwo kategorycznie stwierdza, że odbywanie podróży środkami publicznego transportu zbiorowego przez dwie osoby niewidome bądź osoby uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji na podstawie biletów jednorazowych z ulgą 95% w przypadku, gdy deklarują, że się wzajemnie sobą opiekują lub są dla siebie nawzajem przewodnikami jest niezgodne z przepisami ustawy.

Interpretację tą otrzymało PKP Intercity. Rzeczniczka przewoźnika wyjaśnia, że "Najistotniejszym, a jednocześnie najbardziej oczywistym i zrozumiałym argumentem wskazanym przez ministerstwo, jest fakt, że osoba niepełnosprawna, która sama podczas podróży musi korzystać z pomocy opiekuna lub przewodnika, nie może umożliwić odbycia takiej podróży innej osobie niepełnosprawnej. Z drugiej zaś strony osoba zdolna do bycia opiekunem lub przewodnikiem sama nie wymaga pomocy i dlatego nie przysługuje jej jednocześnie prawo do korzystania z opiekuna/przewodnika".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama