, sobota 18 maja 2024
Wystawa „Kreacja” w Teatrze Polskim
„Kreacja” to wystawa kolekcji kostiumów inspirowanych wizerunkiem kobiet z wybranych dzieł malarstwa polskiego. fot: Mat ZakładaDodaj do Facebook

Wystawa „Kreacja” w Teatrze Polskim

ICZ
Wystawa „Kreacja” w Teatrze Polskim


Wystawa „Kreacja” w Teatrze Polskim

fot.: Mat Zakłada

Wyjście do teatru kojarzy się zazwyczaj ze spektaklami, do których podczas wielu prób przygotowują się aktorzy. Dopełnieniem gry aktorskiej dającym pełny obraz spektaklu są kostiumy, w których występują. Do licznych spektakli wystawianych w Teatrze Polskim w Bielsku- Białej autorką kostiumów jest Iga Sylwestrzak i to właśnie z nią 20 lutego odbyło się spotkanie osób z dysfunkcją wzroku na wystawie „Kreacja”. Możliwość oglądania dotykiem w połączeniu ze szczegółowym opisem, zarówno samych ubrań, jak i historii ich powstawania pozwoliły na pełny odbiór wystawy.

Od 18 stycznia do 28 lutego 2019 roku w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej eksponowana jest wystawa Igi Sylwestrzak – artystki współpracującej z bielską sceną od kilku lat jako projektantka kostiumów teatralnych.

„Kreacja” to wystawa kolekcji kostiumów inspirowanych wizerunkiem kobiet z wybranych dzieł malarstwa polskiego. Kobieta oraz współczesne spojrzenie na dawną modę, to motyw przewodni wystawy. Autorka prezentuje dwanaście kreacji inspirowanych m.in. takimi obrazami, jak „Portret Marii Pusłowskiej” Jana Matejki, „W oranżerii” Olgi Boznańskiej, „Portret Elizy Pareńskiej” Stanisława Wyspiańskiego czy też „Japonka” Józefa Pankiewicza. Kostiumy prezentują dawne czasy we współczesnym wydaniu.

Oprowadzanie po wystawie z udziałem autorki zrealizowane zostało w ramach projektu „Spektakle bez barier – sezon 2019”.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Do zdjęć towarzyszących wystawie zapozowały trzy aktorki Teatru Polskiego: Oriana Soika, Anita Jancia-Prokopowicz, Daria Polasik –Bułka oraz: Sabina Karwala, Anita Rusin Sulimierska, Maja Micherda, Sandra Matlak, Katarzyna Worek, Małgorzata Mitura, Zuzanna Gierula, Anna Berezowska, Anna Maria Moś.

Wystawa zrealizowana jest w ramach projektu Stypendialnego Młoda Polska 2018.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama