, czwartek 18 kwietnia 2024
Zobaczyć dotykiem
Osoby z niepełnosprawnością wzroku „widzą” między innymi dotykiem i to właśnie ten sposób oglądania w połączeniu z audio deskrypcją postanowili wykorzystać pracownicy bielskiej galerii na czele z panią dyrektor Agatą Smalcerz.  fot: Ada PiekarskaDodaj do Facebook

Zobaczyć dotykiem

ICZ
Zobaczyć dotykiem

fot. Ada Piekarska

W jakim celu niewidomy może iść na wystawę do galerii? Czy pomimo braku wzroku można zobaczyć eksponaty? Kto i w jaki sposób pokusił się na przybliżenie osobom z dysfunkcją wzroku wystawianych prac? Na te pytania można było uzyskać odpowiedź w środę w Bielskiej Galerii BWA, do której poza osobami z dysfunkcją wzroku z Bielska przyjechali również niewidomi z cieszyńskiego Koła PZN.

Osoby z niepełnosprawnością wzroku „widzą” między innymi dotykiem i to właśnie ten sposób oglądania w połączeniu z audio deskrypcją postanowili wykorzystać pracownicy bielskiej galerii na czele z panią dyrektor Agatą Smalcerz.

Środowe zwiedzanie było już kolejną z wystaw udostępnioną osobom z niepełnosprawnością wzroku. Komfort zwiedzania polegał na tym, że zwiedzający podzieleni zostali na grupy czteroosobowe, a każda z grup miała swojego przewodnika. Widzący nie mają problemu z oceną chociażby tego, z jakiego materiału wykonany jest eksponat, nie mówiąc już o detalach takich jak faktura materiału czy wielkość danego dzieła, zwiedzający niewidomi mogli zamiast oczami zobaczyć to wszystko dotykiem. Oprowadzające panie bardzo realistycznie opowiadały o detalach oglądanych eksponatów oraz ich twórcach. Przybliżone zostały również sposoby tworzenia oraz sylwetki twórców, co stało się dopełnieniem odbioru.

W ręce niewidomych i to dosłownie dostały się dzieła: Magdalena Abakanowicz – Tur, duet Kijewski / Kocur – Azja – łaskawe spojrzenie Dzingis-chana, Jerzy Jarnuszkiewicz – Dźwigi, Władysław Hasior – Czarownik, Sylwester Ambroziak – Ofiara Izaaka, Maria Pinińska-Bereś – Księżniczka Z., Michalina Bigaj – Kochając naturę / Diana, Natalia Lach-Lachowicz – Banan.

Z pomocą pracowników BWA niewidomi po raz kolejny wyszli poza ramy swojej niepełnosprawności, uczestnicząc w życiu kulturalnym na równi z widzącymi.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama